Zorgbranche stelt maatregel tegen schijnzelfstandigheid zzp'ers uit

donderdag 9 november 2023
timer 3 min

Foto: Shutterstock

De Brancheorganisaties Zorg (BoZ) stellen de implementatie van strengere eisen om schijnzelfstandigheid van zzp'ers in de zorg te voorkomen, met een half jaar uit. Het Fiscaal Kader in de zorg, waarover de zorgbranche in gesprek is met de ministeries van VWS, Financiën en Sociale Zaken, zou oorspronkelijk op 1 januari van kracht worden.

Theo van Uum, voorzitter van het directeurenoverleg van Brancheorganisaties Zorg (BoZ), bestaande uit ActiZ, NVZ, NFU, VGN, Zorgthuisnl en de Nederlandse ggz, geeft in Zorgvisie aan dat de onderhandelingen over de implementatie van het Fiscaal Kader al enkele weken vrijwel stil liggen. De vertraging wordt veroorzaakt door een wetsvoorstel dat demissionair minister Van Gennip (Sociale Zaken) vorige maand heeft gepresenteerd, waardoor de inzet van zzp'ers in de zorg bijna onmogelijk wordt. BoZ is hierover "verrast".

Wetgeving zzp’ers van belang

Van Uum benadrukt het belang van regelgeving om de positie van zzp'ers te verduidelijken en schijnzelfstandigheid tegen te gaan. Hij geeft aan dat BoZ de afgelopen weken de gevolgen van het wetsvoorstel heeft bestudeerd en intensief heeft overlegd over een reactie naar Van Gennip. BoZ hoopt op snelle duidelijkheid van de minister met betrekking tot hun wensen om het Fiscaal Kader alsnog te laten ingaan (Stand van zaken beheersingsmodel Zorg).

Verbazing over nieuw wetsvoorstel

BoZ uit verbazing over het wetsvoorstel van Van Gennip in een brief aan de demissionair minister, omdat de zorgbranches al maanden in gesprek zijn met haar en de ministeries van Financiën en VWS over een eigen regeling voor de zorgsector, het Fiscaal Kader. Het wetsvoorstel doorkruist deze inspanningen, omdat het vrijwel onmogelijk wordt om als zzp'er in de zorg te werken, aldus Van Uum.

Fiscaal Kader zzp

Oorspronkelijk zou het Fiscaal Kader half oktober gereed zijn. Het omvat concrete normen voor een juiste inzet van zzp'ers en het voorkomen van schijnzelfstandigheid. Naast kwaliteitseisen beperkt het Fiscaal Kader onder andere het aantal uren dat een zzp'er mag werken bij één werkgever (28 uur), het percentage van een werkweek dat hij voor één werkgever werkt (70 procent), en het aantal maanden dat hij voor één opdrachtgever werkt (zeven). Bovendien moet een zzp'er minimaal twee opdrachtgevers hebben.

Vervolgstappen

Beroepsorganisatie KNMT gaf vorige maand aan dat ze het wetsvoorstel bestudeert en zal reageren op de uitkomsten van de internetconsultatie (Wetsvoorstel extra toets zzp zorgt voor onrust, 11 oktober 2023). Vanuit de Eerstelijnscoalitie werkt KNMT hierin samen met huisartsenvereniging LHV, de Federatie Medisch Specialisten en de VvAA.

In de laatste alinea wordt de indruk gewekt dat de KNMT onderdeel uitmaakt van de groep werkgeversorganisaties in de zorg die het fiscaal kader zorg willen regelen. Dat is niet het geval noch is de KNMT voorstander van het idee van een dergelijk fiscaal kader

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

11 nov om 17:00 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »
De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 12:30 uurtimer2 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te verschaffen over de cao…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Stand van de zorg’ van NZa: ‘Mondzorg voor een dubbele uitdaging: personeelstekort en zorgmijding’

31 okt om 13:00 uurtimer4 min

De mondzorg in Nederland staat onder toenemende druk door een combinatie van personeelstekort…

Lees verder »

Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving

16 okt om 16:00 uurtimer5 min

We staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’

2 okt om 13:00 uurtimer5 min
Tijdens Prinsjesdag presenteert het kabinet volgens de traditie de rijksbegroting en fiscale plannen voor het…
Lees verder »

Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'

22 sep om 09:30 uurtimer3 min

Veel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…

Lees verder »
Tandartsen krijgen dankzij de Wlz een uurtarief van 207 euro (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Mondzorg kwetsbare ouderen is een graaicultuur geworden’

19 sep om 09:15 uurtimer4 min

EenVandaag deed onderzoek naar de praktijken van mondzorgketens, die in verpleeghuizen veel…

Lees verder »