Waarom personeelsbeleid ook voor zzp-ers belangrijk is

dinsdag 24 oktober 2023
timer 4 min

Lekker kunnen werken en een grote mate van werkgeluk zijn belangrijke waarden voor de meeste medewerkers. (Foto: via Adobe Firefly AI)

Het klinkt een beetje gek: als zzp-er ben je een zelfstandige zonder personeel. Maar misschien is het wel meer een Zelfstandige Zonder Praktijk. Want de medewerkers in het team van de praktijk zijn ook belangrijk voor jouw kwaliteit en efficiëntie van werken.

Als praktijkhouder is het ook beter om de zzp-er goed mee te nemen in het beleid en de werkomstandigheden van de assistenten. Waarom? Een van de belangrijkste redenen voor assistenten om op zoek te gaan naar een nieuwe praktijk is het gebrek aan contact en doorgroeimogelijkheden. Te veel stress op de werkvloer speelt een grote rol. En ook daar heeft de tandarts en mondhygiënist een grote invloed op. Een goed ingewerkt team met mensen die snel, consequent en rustig kunnen werken is in ieders belang, ook dat van de zzp-er.

Werksfeer

Een praktijk is een behandelteam en iedere medewerker draagt bij aan de sfeer en cultuur die in een praktijk heerst. Zelf heb ik ooit een keer te laat ingegrepen toen een uiterst kundige maar explosieve zorgverlener in onze praktijk werkte. De eerste dag dat het team zonder hem werkte was er een voelbare rust in de praktijk. Tandartsen en mondhygiënisten leggen soms ongemerkt een grote druk op de sfeer in het team.

Werkgeluk

Lekker kunnen werken en een grote mate van werkgeluk zijn belangrijke waarden voor de meeste medewerkers. Zeker de tandarts die de hele dag met één assistent in een kamer werkt heeft daar een grote invloed op. Dat geldt dan niet alleen voor de onderlinge bejegening, maar ook voor de manier waarop ze samenwerken. Geen tandarts is hetzelfde of werkt hetzelfde. Dat kan bij te grote verschillen in behandelopvatting en behandelwijze voor stress bij de assistent zorgen.

Doorgroeien en ontwikkelen

Een van de motiverende factoren voor medewerkers is de mogelijkheid om bij te leren en door te groeien. Daarvoor zijn de zzp-ers die veel met de assistenten samenwerken een onmisbare schakel. De zzp-er moet dus ook betrokken zijn bij de functioneringsgesprekken. Niet alleen voor de input, maar ook voor een bijdrage aan de verbetermogelijkheden en het helpen bij de verdere ontwikkeling van de assistent. Onze ervaring is dat assistenten die niet

actief aan de stoel zitten (en niet echt meedenken en meedoen bij een behandeling) sneller verveeld zijn. Om ontwikkeling bij te houden en tastbaar te maken, kan je gebruik maken van lean tools zoals de skills matrix.

Waardering

Waardering en erkenning zijn belangrijke drijfveren voor mensen in je team. Het herkennen en erkennen van vaardigheden en ontwikkeling van de mensen in je team is dus ook belangrijk. Daarbij spelen dus de tandartsen en mondhygiënisten, ook al zijn ze een zzp-er, een belangrijke rol voor de mensen waarmee ze redelijk direct samenwerken. In de zorg zijn we zo gewend om te verbeteren, dat je soms te veel focust op wat er niet goed gaat. Een focus op wat er wel goed gaat, draagt ook bij aan betere zorg en een betere werksfeer. Sommige praktijken hanteren naast een dagstart met de hele praktijk een dagafsluiting met het behandelteam aan de stoel. Zo’n dagafsluiting zorgt voor ruimte voor complimenten en het uitspreken van kleine irritaties. Dat helpt grotere en diepere issues te voorkomen.

Stabiel team

Het vasthouden en verder ontwikkelen van je team is zeker in deze tijd ontzettend belangrijk. Ook voor de tandarts en mondhygiënist die geen eigenaar zijn, is een stabiel team fijn en beter werken. De zzp-ers spelen ook zelf een rol om het team stabiel te houden en individuele mensen verder te helpen met hun ontwikkeling.

Meer weten?

Het ontwikkelen van het potentieel van je team is enorm belangrijk en vraagt om veel aandacht. Op ons live-event op vrijdag 3 november gaan we hier uitgebreid en met veel praktische voorbeelden op in: Dentiva Live.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Edwin Weesie (Foto: Hogeschool Utrecht)
mic_external_onInterview

Lector Edwin Weesie over ondernemerschap en innovatie: ‘Veel praktijkhouders struikelen over de praktijkvoering’

20 apr om 10:15 uurtimer5 min

Edwin Weesie, lector Financieel Economische Innovatie, vertelt dat hij uit de ‘keiharde…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Ben Tiggelaar: ‘Werkgevers moeten zich niet afvragen: hoe ga ik om met Millennials en Gen Z’ers? Maar: hoe speel ik in op de behoeften van medewerkers in verschillende levensfasen?’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gedragswetenschapper Ben Tiggelaar: ‘Stereotypen’ over generaties zijn ‘moderne astrologie’

31 mrt om 12:00 uurtimer4 min

‘De meeste studies naar generatieverschillen deugen niet.’ Dat stelt Ben Tiggelaar,…

Lees verder »
Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »
Dirkje van der Ven: ‘Het beeld dat mensen van zichzelf hebben is dat ze rationele wezens zijn en hartstikke slim zijn. Realistisch gezien is dat niet zo: mensen zijn wel slim, juist omdat ze af en toe op onbewust niveau opereren.’ (Foto: Gedragsland)
mic_external_onInterview

Dirkje van der Ven, keynote bij de PM Dag: ‘Weerstand is geen obstakel, maar een hulpmiddel’

17 mrt om 15:00 uurtimer6 min
Wie gedrag wil veranderen, stuit vrijwel altijd op weerstanden. Dat geldt in de maatschappij, in de zorgsector én…
Lees verder »