ANT roept op: 'Leer stagiaires mondhygiëne niet boren'

timer 3 min
Alle ongeveer 9000 tandartsen van Nederland krijgen vandaag een oproep in de bus om stagiaires mondhygiëne niet langer te leren hoe ze met name gaatjes moeten boren.

Die komt van de Associatie Nederlandse Tandartsen (ANT) en is een reactie op de plannen van minister Bruno Bruins (Medische Zorg) om mondhygiënisten de zelfstandige bevoegdheid te geven om onder meer te boren. De hygiënisten mogen nu alleen boren onder leiding van een tandarts, zodat die kan ingrijpen. Als de minister genoemde bevoegdheid wil geven, moet hij zelf maar lessen organiseren, vindt de associatie, die faliekant tegen is. "We beseffen dat onze actie pijnlijk is, omdat we hiermee een gewaardeerde beroepsgroep en tevens onze toekomstige collega’s raken, maar de tijd van diplomatie is voorbij: tandartsen kunnen hier niet langer aan meewerken", aldus Jan Willem Vaartjes, voorzitter van de ANT.

 

Ondoordacht en riskant

De tandartsen stonden vorige week al op de achterste benen door het experiment dat Bruins voorstelt, omdat ze het ondoordacht en riskant vinden. Als tandartsen straks niet langer de controle hebben over de patiëntveiligheid, maar wel met calamiteiten worden geconfronteerd, is het voor de ANT niet langer te verantwoorden om mondhygiënisten bepaalde handelingen aan te leren. "Samenwerking tussen mondhygiënisten, tandartsen en assistenten in één praktijk is juist een belangrijke voorwaarde voor goede, veilige en efficiënte zorg", zegt Vaartjes. "Nu de overheid zo weinig geeft om de patiëntveiligheid en geen respect toont voor wat patiënten zelf willen, kunnen wij niet anders dan stoppen om daaraan mee te werken."

De ANT denkt dat de actiebereidheid groot zal zijn. Stagiaires blijven wel gewoon welkom voor het leren van andere handelingen. De actie gaat net zo lang duren tot er van de plannen wordt afgezien, als het aan de ANT ligt.
 

Reactie KNMT

MedischOndernemen heeft de KNMT om een reactie gevraagd op de actie van de ANT. Hans Scholten, woordvoerder van de KNMT: “Wij snappen de oproep van de ANT gezien de manier waarop minister Bruins de tandarts geschoffeerd heeft door zonder de beloofde overeenstemming in het werkveld nu al met deze Algemene Maatregel van Bestuur te komen. Maar wij willen zelf eerst in gesprek met de minister en dan beraden wij ons op verdere stappen. Het zou best kunnen dat wij ons aansluiten bij de actie van de ANT maar we willen daar nog niet op vooruit lopen.”

Bron: ANT

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
ANT roept op: 'Leer stagiaires mondhygiëne niet boren'

Meer artikelen met dit thema

Kinderfysiotherapeut (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Cao fysiotherapie 'eerste stap naar toekomstbestendige arbeidsvoorwaarden’

timer3 min

De werkgevers in de eerstelijnsfysiotherapie hebben met de vakbonden een onderhandelingsresultaat bereikt over…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen

timer3 min

Een klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »