Assistent maakt fout, (tand)arts voor de tuchtrechter?

timer 3 min
Bent u als arts verantwoordelijk voor de fouten van uw assistent? In principe niet, als u het tenminste goed geregeld heeft.

Huisarts- en tandartspraktijken worden groter en hebben dus steeds meer hulppersoneel in dienst. De vraag wie aansprakelijk is bij een fout door bijvoorbeeld een dokters- of tandartsassistent wordt daarom steeds relevanter.

 

Mai Fleetwood-Bird, docent gezondheidsrecht aan de Erasmus Universiteit: “Alleen personen met een BIG-registratie kunnen voor het tuchtrecht aansprakelijk worden gehouden. Dokters- en tandartsassistenten zijn meestal niet BIG-geregistreerd. Zij mogen wel in opdracht van een arts een aantal handelingen doen die in de wet BIG gedefinieerd staan als voorbehouden handelingen. Deze handelingen mogen door hulppersonen worden gedaan als ze daarvoor bevoegd en bekwaam zijn en er voldoende toezicht is. Als dat goed is geregeld, is de arts die deze handeling delegeert niet aansprakelijk voor fouten van het hulppersoneel.”

 

Dat klinkt vrij recht door zee, maar het probleem is volgens Fleetwood-Bird dat de tuchtrechtelijke uitspraken op dit gebied niet consistent zijn. “In de jurisprudentie van de laatste tien jaar is de arts de ene keer niet en de andere keer weer wel aansprakelijk gesteld. Het probleem is dat de wetgeving niet is aangepast aan deze tijd met grote praktijken met veel artsen en nog meer hulppersoneel. De tuchtcolleges varen geen duidelijke koers.” Dat betekent dat u als u bij de tuchtrechter terecht zou komen met een zaak over een fout van een hulpersoon, het moeilijk te voorspellen is hoe de rechter zal beslissen.

 

Toch is het niet zo dat u helemaal aan de grillen van de rechter bent overgeleverd. Volgens Fleetwood-Bird kunt u wel degelijk maatregelen nemen om te zorgen dat u niet aansprakelijk wordt gesteld voor fouten van uw hulppersoneel. “Veel mensen denken bijvoorbeeld dat een interne opleiding voldoende is, maar uit de rechtspraak blijkt dat dat niet altijd genoeg is om een hulppersoon bekwaam te noemen.”

 

Mai Fleetwood-Bird geeft op 12 december een workshop tijdens het congres Praktijkorganisatie Anno Nu (voor de mondzorg). Zij zal uitleggen hoe het systeem van voorbehouden handelingen in elkaar zit en hoe u kunt bepalen of iemand bevoegd en bekwaam is. Ook krijgt u een checklist aan de hand waarvan u kunt nagaan of de voorbehouden handelingen goed zijn geregeld in uw praktijk

Bekijk hier het complete programma
Meld u aan voor het congres

 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »