Beroepsorganisaties willen vergoeding tolkentelefoon

donderdag 10 november 2016
timer 2 min
(Huis)artsen, apothekers, psychologen, tandartsen, verloskundigen, de GGZ en de GGD, roepen de Tweede Kamer op om zo snel mogelijk de vergoeding van de tolkentelefoon voor vluchtelingen mogelijk te maken.

Zorgverleners in het hele land ervaren problemen bij het verlenen van zorg aan vluchtelingen, omdat ze geen gebruik kunnen maken van de tolkentelefoon, zo stellen de beroepsorganisaties. De tolkentelefoon is nodig om de juiste zorg te kunnen bieden op een veilige manier. Zorgpartijen vragen de Tweede Kamer om bij de begrotingsbehandeling 2017 in te zetten op een structurele vergoedingsregeling.


Voorstel GroenLinks en D66

Politieke partijen GroenLinks en D66 zetten zich al langere tijd in voor goede zorg voor vluchtelingen en hebben een wijzigingsvoorstel ingediend op de begroting 2017.  Zij stellen een structurele vergoedingsregeling voor tolken voor en maken hiervoor twintig miljoen euro vrij. Voor dit voorstel moet nu een Kamermeerderheid worden gevonden.

 

Recht op goede zorg

Naar schatting hebben rond 50.000 vluchtelingen in 2015 asiel aangevraagd in Nederland. Veel gemeenten hebben te maken met een verhoogde toestroom van vluchtelingen, die vanuit de opvang in de gemeente komen wonen. Mensen die bij aankomst allemaal een dokter nodig hebben. Veel artsen en andere zorgverleners melden ons de problemen die zij ervaren bij het verlenen van zorg aan deze groep, doordat zij geen gebruik kunnen maken van de tolkentelefoon. Goede communicatie is onvoldoende mogelijk zonder tolkentelefoon.

 

Zorgverleners achten het van groot belang dat juist deze groep kwetsbare mensen, die nieuw in een gemeente komen wonen en naar een zorgverlener moeten, gebruik kunnen maken van de tolkentelefoon. Dat is de enige manier waarop veilig zorg verleend kan worden. Zo krijgt de patiënt optimale zorg en loopt de zorgverlener niet onnodig het risico een medische fout te maken omdat de communicatie tekortschiet.

 

Achtergrond

In 2012 is de vergoeding voor tolkendiensten in de zorg afgeschaft. Een maatregel die relatief weinig opleverde, maar wel veel schade berokkent. De huidige tolkenregeling geldt alleen voor slachtoffers van mensenhandel, asielzoekers in opvangcentra en vrouwen in de maatschappelijke opvang.

 

Lees  de oproep van de zorgpartijen om een tolkenvergoeding mogelijk te maken

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Beroepsorganisaties willen vergoeding tolkentelefoon

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »

Visser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?

12 feb om 12:00 uurtimer4 min
De tandartsensector staat onder druk: krapte op de arbeidsmarkt, stijgende kosten en veranderende wet- en…
Lees verder »