'Besteed O&I-geld aan ICT'

donderdag 18 oktober 2018
timer 4 min
De versnipperde ICT-infrastructuur is een groot knelpunt bij het samenwerken in de zorg, vinden kaderhuisartsen Beleid en Beheer Joost Leferink en Renate van der Meulen. De O&I-gelden, die bedoeld zijn om samenwerking te stimuleren, zouden volgens hen daarvoor moeten worden ingezet.

“De O&I-gelden zijn niet extra”, zo begint Joost Leferink zijn betoog. Leferink is huisarts in Amsterdam en voorzitter van Transmuraal Platform Amsterdam SIGRA. “De O&I-financiering is alleen een nieuwe manier om het beschikbare geld voor samenwerking te verdelen. Het doel is om efficiënter samen te werken en nog meer de juiste zorg op de juiste plek te leveren.”


Totaal versnipperd
Leferink denkt zeker dat de zorg nog kan winnen bij meer multidisciplinaire samenwerking. “Er gebeurt nog heel veel dubbelop.” Op wijkniveau is volgens hem de meeste winst te behalen, al kan dat pas echt gerealiseerd worden als de samenwerkende praktijken eerst zelf intern hun zaakjes goed op orde hebben.

Maar een heel belangrijke voorwaarde om goed te kunnen samenwerken, ontbreekt volgens Leferink nog: een goede ICT-infrastructuur. “De ICT-infrastructuur van de zorg is totaal versnipperd. Er zijn heel veel verschillende systemen die niet met elkaar communiceren. Ik merk dat samenwerkingsverbanden daar veel last van hebben.” De O&I-gelden moeten daarom volgens hem gebruikt worden om ICT-systemen aan elkaar te koppelen.

 

Verschillende medicatieoverzichten
Huisarts Renate van der Meulen is het met hem eens. Zij heeft een praktijk met drie maten in een gezondheidscentrum in het Friese Harkema. Ze heeft net de kaderopleiding Beleid en Beheer afgerond en besteedt een dag per week aan het management van de praktijk. “Ons grootste struikelblok in samenwerken is de ICT. Fysiotherapeut, huisarts, apotheek, ziekenhuis, thuiszorg en ketenzorg hebben allemaal eigen systeem. Er zijn nu acht systemen rondom één patiënt, dat betekent ontzettend veel dubbele administratie.”

Je loopt zo ook een verhoogd risico op fouten, vindt Van der Meulen. “Als een patiënt bijvoorbeeld wordt ontslagen uit het ziekenhuis krijg ik een fax met een actueel medicatieoverzicht, maar dat klopt vaak niet met het overzicht dat de apotheek heeft. Als we echt een slag willen maken met samenwerking, moet er één systeem zijn en dus één dossier per patiënt.”

 

Gemeenschappelijke visie

Leferink en Van der Meulen willen wel benadrukken dat ICT nodig is om efficiënt te kunnen werken maar dat andere voorwaarden minstens zo belangrijk zijn. “Samenwerking werkt alleen als de partners er echt in geloven, een gemeenschappelijke visie hebben en bereid zijn te investeren in het leren kennen van de andere samenwerkingspartners.”

 

Zorgverzekeraars met eigen regels
Een obstakel bij het goed inzetten van O&I-gelden is volgens beide huisartsen dat de zorgverzekeraars allemaal hun eigen invulling geven aan het verdelen van O&I-gelden. Waar meerdere zorgverzekeraars actief zijn, wordt regionale samenwerking daardoor lastiger.

 

Wat is de O&I-financiering? 

Sinds 1 januari 2018 kan de eerstelijnsgezondheidszorg aanspraak maken op Organisatie & Infrastructuur-financiering. Deze financiering is (door Zorgverzekeraars Nederland, het ministerie van VWS, de Landelijke Huisartsen Vereniging en koepelorganisatie InEen) in het leven geroepen om de organisatiegraad en de multidisciplinaire samenwerking van de eerste lijn te versterken.
 
Er zijn vier betaaltitels: praktijkmanagement, wijkmanagement, ondersteuning bij ketenzorg en regiomanagement. Deels komen deze geldstromen in de plaats van al bestaande bekostigingsstructuren zoals de GEZ-gelden en de financiering van de ketenzorg. Regiomanagement is een nieuw niveau van financiering. De tarieven voor de vier nieuwe betaaltitels zijn vrij: de afspraken komen tot stand in het gesprek tussen de zorgverzekeraar en de zorgaanbieders. 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:30 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

19 mei om 14:30 uurtimer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn aanjager bij de toepassing van AI'

15 mei om 14:00 uurtimer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

15 mei om 13:45 uurtimer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »
Mascha van Wermeskerken: ‘Praktijkgeluk is niet iemand een zakje paaseitjes geven. Het is veel breder: zorg dat je hele organisatie staat als een huis.’ (Foto: Marleen Sahetapy Fotografie)
mic_external_onInterview

Mascha van Wermeskerken op de PM Dag: ‘Praktijkgeluk vraagt om leiderschap en een stevig fundament’

11 mei om 12:00 uurtimer5 min

Mascha van Wermeskerken begeleidt mondzorgpraktijken bij het verbeteren van hun organisatie…

Lees verder »
Paulien Schwencke: ‘Juist als iedereen zich bewust wordt van zijn eigen invloed, kan er echt iets veranderen.’ (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’

7 mei om 17:15 uurtimer5 min

Hoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…

Lees verder »
‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:10 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »