De verstoorde arbeidsverhouding als ontslaggrond

timer 3 min
Wanneer heeft een ontbindingsverzoek op grond van een verstoorde arbeidsverhouding kans van slagen? Een goede onderbouwing en een poging tot herstel zijn onmisbaar.

Volgens art. 7:669 lid 3 onder g is "een verstoorde arbeidsverhouding, zodanig dat van de werkgever in redelijkheid niet kan worden gevergd de arbeidsovereenkomst te laten voortduren" een redelijke grond voor ontslag.

   

Omdat er nogal wat mis kan gaan in de relatie tussen werkgever en werknemer, leiden heel verschillende situaties tot ontbindingsverzoeken op basis een verstoorde arbeidsverhouding. Deze ontslaggrond, ook wel de g-grond genoemd, wordt door werkgever bovendien vaak als ‘vergaarbak’ ingezet. Bijvoorbeeld als er een geschil bestaat over het functioneren van de werknemer. Dat de arbeidsrelatie hierdoor onder druk komt te staan, ligt voor de hand. Laat de werkgever na zelfstandige argumenten aan te dragen voor de g-grond (mocht het ontbindingsverzoek op grond van disfunctioneren niet toegewezen worden) dan zal hij in de regel bot vangen bij de kantonrechter.    


De werkgever zal dus moeten kunnen onderbouwen dat de arbeidsverhouding ernstig en duurzaam is verstoord. Hoe ernstiger de aanleiding voor de verstoring, hoe minder van duurzaamheid sprake hoeft te zijn en andersom. Maar telkens zal de conclusie moeten zijn dat herstel van de arbeidsrelatie niet meer mogelijk is. De werkgever zal daarbij ook moeten aangeven wat hij heeft gedaan om de verstoring te verhelpen. Denk bijvoorbeeld aan de inzet van een coach of mediator, maar in ieder geval zal de werkgever zelf met de werknemer in gesprek moeten gaan. Werkgevers zijn daarnaast verplicht te kijken of ze de werknemer elders in de onderneming kunnen herplaatsen. Dat zal in de meeste praktijken niet voor de hand liggen. Heeft u echter meerdere vestigingen, dan ligt hier soms een oplossing. Handelt de werkgever ernstig verwijtbaar ten aanzien van het ontstaan van het conflict of (niet willen) zoeken naar een oplossing, dan riskeert de werkgever dat hij naast de transitievergoeding ook een billijke vergoeding moet betalen aan de werknemer.

 

Voorbeelden uit de rechtspraak

Enkele recente voorbeelden uit de rechtspraak waarin het ontbindingsverzoek op grond van een verstoorde arbeidsverhouding is toegewezen, geven meer inzicht:  


- Zes van de zeven maten hebben geen vertrouwen meer in de werknemer als algemeen directeur.  

- De werknemer is arbeidsongeschikt geworden doordat de werkgever hem aan de kant heeft gezet op basis van vage verdenkingen. Billijke vergoeding van maar liefst € 110.000,-. 

- De locatiemanager van een huisartsenpost functioneert onvoldoende. Er ontstaat een impasse nadat de werknemer de geboden opties om tot een oplossing afwijst en in plaats daarvan kiest voor de verstrekkende maatregel om de Raad van Toezicht en de Inspecteur van de Gezondheidszorg in te schakelen en tegenover hen het vertrouwen in het bestuur van de huisartsenpost opzegt.    

- Grove schending werkgeversplichten door de kritiek op het functioneren niet tijdig te bespreken, maar als donderslag bij heldere hemel op emotionele wijze frustraties en onvrede te spuwen. Mislukt mediationtraject. Kleine organisatie. Billijke vergoeding € 11.100,-.  

- Werknemer heeft zich, onder meer door schreeuwende tirades in het bijzijn van klanten, onmogelijk ge maakt in de werkrelaties met zijn collega’s. Billijke vergoeding € 8.050,- omdat werkgever niets aan het gedrag van de werknemer heeft gedaan.  

 

Mr.drs . Petra Kroon, arbeidsjuriste BabelFish Legal (petra@babelfishlegal.nl)  

Meer weten over de Wet Werk en Zekerheid, de arbeidsovereenkomst, opbouw personeelsdossier of ontslag? Kom dan naar de basistraining 'Arbeidsrecht in de medische praktijk'

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »