Extra geld voor huisartsen in achterstandswijken

timer 2 min
Om de werkdruk van huisartsen in achterstandswijken te verkleinen, maken Zilveren Kruis en de Achterstandsfondsen extra geld vrij. Huisartsen krijgen een vrij te besteden opslag op het basistarief, dat onderdeel is van de ‘Krachtige Basiszorg’.

De werkdruk van huisartsen in achterstandswijken is groot. De artsen zijn structureel overbelast en nieuwe collega’s zijn in deze wijken vaak moeilijk te vinden. Nieuwe artsen gaan liever ergens anders aan de slag, waardoor de artsen die blijven het nog zwaarder krijgen. Ze hebben te weinig tijd voor hun patiënten en dat terwijl juist in wijken met achterstanden belangrijk is. Patiënten zijn er vaker ziek, hebben veelal meerdere problemen en komen vaker op consult. Dit is ook te merken uit de cijfers. Waar patiënten elders in het land jaarlijks 4,4 keer naar een huisarts gaan is dit in achterstandswijken wel twintig tot vijftig keer.

 

Extra geld Achterstandsfondsen en Zilveren Kruis

In 1997 zijn op initiatief van de LHV en in samenwerking met Zorgverzekeraars Nederland (ZN) in de grote steden  de Achterstandsfondsen opgericht. Deze fondsen ondersteunen huisartsenpraktijken in achterstandswijken om de kwaliteit van huisartsenzorg te bevorderen door projecten te financieren. De achterstandsfondsen van de vier grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) en zorgverzekeraar Zilveren Kruis geven de huisartsen nu een vrij te besteden opslag op het basistarief. Doordat huisartsen in achterstandswijken extra geld krijgen voor hun patiënten, moet de werkdruk van de huisartsen worden verlaagd.

 

Meer aandacht en tijd voor patiënten

De opslag voor huisartsen in achterstandswijken is onderdeel van de aanpak 'Krachtige Basiszorg’, die oorspronkelijk is ontwikkeld door stichting Overvecht Gezond, een eerstelijns samenwerkingsverband uit de wijk Overvecht, in samenwerking met Buurtteamorganisatie Sociaal. Deze wordt nu uitgebreid naar in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De opslag voor huisartsen moet ertoe leiden dat er meer aandacht en tijd ontstaat voor patiënten met complexe problemen. 

Bron: Achterstandsfondsen https://www.achterstandsfondsen.nl/cache/72/files/PB_KrachtigeBasiszorg.pdf

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

timer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »
Jos Luypaers: 'Juist praktijkhouders en praktijkmanagers bevinden zich dagelijks op het snijvlak van bovenstroom en onderstroom.' (Foto: Jos Luypaers)
person_outlineBlog

Wie zorgt er eigenlijk voor de gezondheid van uw praktijk?

timer3 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei verzorgde Jos Luypaers een masterclass over…

Lees verder »