Deadline jaarverantwoording: uiterlijk 31 mei aanleveren

timer 4 min

(Foto: Shutterstock)

Zorgaanbieders moeten uiterlijk 31 mei hun jaarverantwoording over 2024 indienen, tenzij zij voor 31 maart uitstel hebben gekregen, signaleert beroepsvereniging KNMT. Deze verplichting vloeit voort uit de Wet toetreding zorgaanbieders (Wtza), die sinds 1 januari 2022 van kracht is. De wet schrijft voor dat zorgverleners jaarlijks publiekelijk verantwoording afleggen over hun financiële bedrijfsvoering.

De jaarverantwoording is bedoeld om toezicht op de zorgsector te verbeteren en fraude beter aan te pakken. Toezichthouders zoals de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) gebruiken de informatie om ‘risicogericht toezicht’ te houden. De jaarverantwoording moet onder meer inzicht geven in de besteding van financiële middelen.

De verantwoordingsplicht geldt voor tandartsen en andere zorgverleners met een praktijk en personeel, en voor zzp’ers die vanuit een besloten vennootschap (bv) werken. De indiening verloopt via het portaal Jaarverantwoordingzorg.nl met behulp van DigiMV, waarvoor Eherkenning op niveau EH2+ vereist is.

Drie onderdelen

De jaarverantwoording bestaat uit drie onderdelen: de financiële verantwoording over 2024, aanvullende informatie en een online vragenlijst. De exacte eisen verschillen per rechtsvorm en omvang van de praktijk. De Wtza maakt daarbij onderscheid in vier categorieën: micro-, kleine, middelgrote en grote zorgaanbieders.

Microregime

Naar schatting valt 60 procent van de mondzorgpraktijken onder het microregime, dat sinds 1 januari 2025 van kracht is. Micro-zorgaanbieders hoeven minder gegevens aan te leveren en er wordt ook minder informatie openbaar gemaakt, mede om de privacy van kleine praktijken te beschermen. Deze versoepeling is mede te danken aan intensief lobbywerk van de KNMT en de Eerstelijnscoalitie.

Voor micro-zorgaanbieders gelden drie vereisten: het beantwoorden van drie online vragen over identiteit, zorgverleners en patiënten, het aanleveren van een jaarrekening en een bestuursverklaring. Een praktijk kwalificeert zich als micro als zij twee jaar op rij voldoet aan minstens twee van drie criteria: een balanstotaal van maximaal 450.000 euro, een netto-omzet onder 900.000 euro en maximaal 10 fte personeel.


Meer lezen

Meer artikelen met dit thema

5 praktische tips om tijd en geld te besparen met jouw administratie

timer4 min

De boekhouding is pas echt efficiënt als deze compleet is. Toch blijkt in de praktijk dat juist daar vaak het…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »