Flexmedewerker arbeidsongeschikt? Vanaf 2017 bent u verantwoordelijk

timer 2 min
U was al (financieel) verantwoordelijk voor de vaste medewerkers en hun arbeidsongeschiktheid. Door de wet BeZaVa wordt u dat ook voor uw flexmedewerkers. Wat is het risico en hoe krijgt u als werkgever hier grip op?

De Wet BeZaVa staat voor Wet Beperking Ziekteverzuim en Arbeidsongeschiktheid Vangnetters, en wordt ook wel Modernisering Ziektewet genoemd. Deze wet is in 2014 al van kracht geworden en is bedoeld om het ziekteverzuim en de instroom van flexwerkers in de Wet Werk en Inkomen naar Arbeidsvermogen (WIA) te beperken. Met deze wet probeert de overheid de werkgeversprikkels voor ziekte van flexwerkers iets meer gelijk trekken met die voor vaste krachten.


Risico

Als ondernemer loopt u nu ook financieel risico voor de medewerkers met een bepaalde tijdcontract of een oproepovereenkomst. Dit risico ontstaat bij ziekmelding en loopt door na het einde van het contract. De medewerker gaat ziek uit dienst en meldt zich bij het UWV voor een Ziektewetuitkering. Hieruit kan een WIA-uitkering volgen. Deze uitkeringen betaalt u in de vorm van premie ZW-flex en WGA-flex aan het UWV. Dit is voor een periode van 12 jaar.


Eigen risico of niet?

Met de invoering van de laatste maatregel van de Wet BeZaVa zijn werkgevers verplicht verzuimbegeleiding, re-integratie en uitbetaling van WGA-uitkeringen bij 1 partij onder te brengen. Werkgevers kiezen of UWV de uitkering voor zieke medewerkers betaalt, of dat ze zelf de regie voeren over hun zieke medewerkers en dus kiezen voor eigen risicodragerschap. Nu is het nog zo dat werkgevers alleen maar eigen risicodrager mogen zijn voor hun vaste medewerkers. Vanaf 1 januari 2017 komen daar dus ook de flexmedewerkers bij.


Bij ondernemers die nu al eigen risicodrager zijn zal, wanneer ze niets doen, de ziekte van zowel hun vaste medewerkers als flexmedewerkers tenminste drie jaar automatisch worden afgehandeld door het UWV. Wie dat niet wil, zal voor 1 oktober 2016 tijdig in actie moeten komen en hiervoor een verzekering moeten afsluiten. 

bron: De Ondernemer

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »