Houd u aan de richtlijnen in 6 stappen

dinsdag 14 juli 2015
timer 3 min
Het is niet altijd eenvoudig om aan te tonen dat u werkt volgens alle (vakinhoudelijke) richtlijnen. Dit artikel biedt een stappenplan om dit aantoonbaar te maken.

De basis voor medisch professioneel handelen wordt gevormd door onderzoek en consensus binnen de beroepsgroep bij voorkeur vastgelegd in richtlijnen, praktijkwijzers, protocollen en normen. Er zijn vele normen en richtlijn voor handen. Echter, uit IGZ rapporten komt naar voren dat bijna bij alle geïnspecteerde praktijken veel constateringen worden gedaan als het gaat om ‘aantoonbaar werken volgens de geldende richtlijnen’.

 

Waar gaat het mis?

In de KNMT-richtlijn Patiëntendossier is opgenomen dat een tandarts moet beschikken over relevante gegevens omtrent de uitgevoerde behandelingen van de patiënt. Dit om continue en kwalitatief goede tandheelkundige zorg te kunnen leveren en het inzichtelijk maken daarvan. Juist dit laatste punt (‘het inzichtelijk maken’) blijkt lastig te zijn, zoals naar voren komt in de IGZ rapporten. Vaak is het geval, dat tandartsen wel vinden volgens de richtlijnen te werken, maar dit niet kunnen aantonen. Hoe pak je dit aan? 

 

Behandelbeleid

Om de werkwijze aantoonbaar te maken kan gebruik worden gemaakt van een behandelbeleid, behandelprotocol en het patiëntendossier. Het behandelbeleid beschrijft de eigen werkwijze in globale zin. Dit dient uiteraard binnen het algemene kader van de richtlijn te vallen of hier legt u uw verantwoording vast waarom standaard van de richtlijn wordt afgeweken. Hoe meer u beschrijft in uw beleid, hoe minder u hoeft vast te leggen in het patiëntendossier.

 

 

Stappenplan

Met het doorlopen van de volgende stappen kan een tandarts aantonen te werken volgens geldende richtlijnen:

  1. Lezen richtlijn (de richtlijn vormt het algemene kader)
  2. Vertalen naar eigen werkwijze (vaststellen eigen behandel kader) en vastleggen in een behandelbeleid
  3. Behandelbeleid vertalen naar (/verifiëren met) behandelprotocol (behandelprotocol beschrijft hoe de behandeling van stap tot stap uit te voeren)
  4. Behandelbeleid vertalen naar dossiervoering (wat leg je vast in het patiëntendossier )
  5. Beleid, behandelprotocol en dossiervoering gaan toepassen

 

Om bovenstaand stappenplan te doorlopen voor alle geldende richtlijnen, praktijkwijzers, protocollen, etc. is een hele klus. Advies is dan ook dit gefaseerd aan te pakken in de praktijk.


Door:  Sjoerd Kuiken –  www.kuikenpraktijkmanagement.nl. Sjoerd Kuiken begeleidt tandartsen in het opzetten van een succesvolle praktijk: financieel gezond, kwalitatieve zorg, prettige werksfeer en professionele mentaliteit. Zijn visie is gebaseerd op het ontwikkelde Praktijk Management Model.


 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Houd u aan de richtlijnen in 6 stappen

Meer artikelen met dit thema

Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

17 jul om 12:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Mondzorgalliantie: ‘Kom met een uniforme regeling voor financieel kwetsbare mensen’

16 jul om 11:30 uurtimer2 min

De twaalf grootste gemeenten pleiten gezamenlijk voor het verbeteren van de toegang tot…

Lees verder »
Foto Eddy van Hijum - door Martijn Beekman/Rijksoverheid
flash_onNieuws

Verdere aanpak schijnzelfstandigheid: bewijslast verschuift naar werkgever

8 jul om 12:00 uurtimer3 min

Het demissionaire kabinet gaat door met hervorming van de arbeidsmarkt met het wetsvoorstel…

Lees verder »
Demissionair minister Daniëlle Jansen (NSC) (Foto: Rijksoverheid/Martin Beekman)
flash_onNieuws

Zorgpartijen en ministerie bereiken akkoord over AZWA

2 jul om 14:00 uurtimer3 min

Na uitvoerige onderhandelingen hebben het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (…

Lees verder »

Zelfstandig specialist worden? Wat je moet weten over toetreden tot een maatschap

20 jun om 09:30 uurtimer3 min

Voor veel medisch specialisten is toetreden tot een maatschap een belangrijke mijlpaal in hun loopbaan. Het…

Lees verder »
Erik van Dam: VvAA
mic_external_onInterview

Erik van Dam (VvAA) over nieuwe zzp-wetten: ‘De wetsvoorstellen gaan alweer op de lange baan’

16 jun om 16:30 uurtimer5 min

De val van het kabinet-Schoof begin juni maakt de inwerkingtreding van nieuwe zzp-wetgeving…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deadline jaarverantwoording: uiterlijk 31 mei aanleveren

7 mei om 11:00 uurtimer4 min

Zorgaanbieders moeten uiterlijk 31 mei hun jaarverantwoording over 2024 indienen, tenzij zij voor 31 maart…

Lees verder »
flash_onNieuws

Voorstel Zelfstandigenwet moet alternatief bieden voor Vbar. Maar of dat lukt?

6 mei om 11:30 uurtimer3 min

Erik van Dam (VvAA) analyseert in de nieuwe editie van Arts en Auto het nieuwe voorstel van VVD-Kamerlid…

Lees verder »