IGZ publiceert brochure calamiteiten melden

woensdag 21 december 2016
timer 2 min
Bij een incident in de praktijk moet u een melding doen bij de inspectie. Omdat er nog steeds veel vragen zijn over dit onderwerp heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) een brochure gemaakt.

Er is sprake van en calamiteit als een patiënt ernstige schade heeft opgelopen of zelfs is overleden, omdat er iets niet goed is gedaan in de zorgverlening. Bijvoorbeeld: meerdere verpleegkundigen misten te hoge bloedsuikerwaarden in de dagcurve waardoor de cliënt overleed. Zorgaanbieders kunnen veel leren van calamiteiten, is de gedachte. Dat begint bij het herkennen en erkennen. Alleen als dat gebeurt, kan men de gebeurtenissen onderzoeken en ervan leren. Een calamiteit moet altijd gemeld en onderzocht worden. Door de gebeurtenis goed te onderzoeken, kan de betrokken instelling passende maatregelen nemen. Hierdoor verkleint de kans op herhaling en wordt de zorg beter en veiliger.


Als duidelijk is dat er sprake is van een calamiteit, moet de zorgaanbieder binnen drie werkdagen melden. Bij twijfel of een bepaalde gebeurtenis een calamiteit is, mag een zorgaanbieder eerst zelf onderzoek doen. Dit onderzoek mag maximaal 6 weken duren. Is er na dat onderzoek nog steeds twijfel, dan adviseert de inspectie om toch te melden.


In de brochure gaat de inspectie verder in op veelgestelde vragen over het melden van calamiteiten. De inspectie laat weten met de zorgaanbieders, patiënten en zorgverleners in gesprek te blijven over de ontwikkelingen rond dit onderwerp.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
IGZ publiceert brochure calamiteiten melden

Meer artikelen met dit thema

Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

17 jul om 12:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Mondzorgalliantie: ‘Kom met een uniforme regeling voor financieel kwetsbare mensen’

16 jul om 11:30 uurtimer2 min

De twaalf grootste gemeenten pleiten gezamenlijk voor het verbeteren van de toegang tot…

Lees verder »
Foto Eddy van Hijum - door Martijn Beekman/Rijksoverheid
flash_onNieuws

Verdere aanpak schijnzelfstandigheid: bewijslast verschuift naar werkgever

8 jul om 12:00 uurtimer3 min

Het demissionaire kabinet gaat door met hervorming van de arbeidsmarkt met het wetsvoorstel…

Lees verder »
Demissionair minister Daniëlle Jansen (NSC) (Foto: Rijksoverheid/Martin Beekman)
flash_onNieuws

Zorgpartijen en ministerie bereiken akkoord over AZWA

2 jul om 14:00 uurtimer3 min

Na uitvoerige onderhandelingen hebben het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (…

Lees verder »

Zelfstandig specialist worden? Wat je moet weten over toetreden tot een maatschap

20 jun om 09:30 uurtimer3 min

Voor veel medisch specialisten is toetreden tot een maatschap een belangrijke mijlpaal in hun loopbaan. Het…

Lees verder »
Erik van Dam: VvAA
mic_external_onInterview

Erik van Dam (VvAA) over nieuwe zzp-wetten: ‘De wetsvoorstellen gaan alweer op de lange baan’

16 jun om 16:30 uurtimer5 min

De val van het kabinet-Schoof begin juni maakt de inwerkingtreding van nieuwe zzp-wetgeving…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deadline jaarverantwoording: uiterlijk 31 mei aanleveren

7 mei om 11:00 uurtimer4 min

Zorgaanbieders moeten uiterlijk 31 mei hun jaarverantwoording over 2024 indienen, tenzij zij voor 31 maart…

Lees verder »
flash_onNieuws

Voorstel Zelfstandigenwet moet alternatief bieden voor Vbar. Maar of dat lukt?

6 mei om 11:30 uurtimer3 min

Erik van Dam (VvAA) analyseert in de nieuwe editie van Arts en Auto het nieuwe voorstel van VVD-Kamerlid…

Lees verder »