'Juiste zorg op de juiste plek' vertaald in regels medisch-specialistische zorg 2020

timer 3 min
‘Juiste zorg op de juiste plek’ is een initiatief van zorgpartijen, gesteund door het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS). Dat betekent zorg dichtbij huis leveren als het kan, alleen in het ziekenhuis als het moet. Maar er is ook meer samenwerking tussen zorgprofessionals onderling nodig. De Nederlandse Zorgautoriteit heeft de regels voor de medisch-specialistische zorg in 2020 hierop aangepast.

Het initiatief' De juiste zorg op de juiste plek' is vertaald in de regels van de medisch-specialistische zorg 2020, die zijn opgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). De belangrijkste wijzigingen in de registratie en declaratie van de medisch-specialistische zorg in 2020 vindt u in dit overzicht.

 

Wijzigingen medisch-specialistische zorg 2020

  • In de regels voor de medisch-specialistische zorg 2020 wordt een zorgprestatie toegevoegd, die declaratie van klinische zorg thuis mogelijk maakt. Door technische ontwikkelingen (e-health) is het steeds vaker mogelijk om medisch-specialistische zorg bij patiënten thuis te leveren. Het zorgt voor kostenbesparing van zorggeld en helpt mensen beter leven en functioneren met hun ziekte of beperking.
  • Daarnaast komt er een herindeling van zorgtaken. Zo hoeven medisch specialisten niet alle medische handelingen zelf uit te voeren. De klinisch technoloog wordt per 1 januari 202 toegevoegd aan beroepen, die zelfstandig zorgtrajecten openen en in rekening brengen. Op die manier kunnen medisch specialisten zich beter richten op complexe zorg.
  • Een andere maatregel is dat per 2020 vrije tarieven gelden voor de eerstelijnsdiagnostiek, met uitzondering van trombosezorg. Hierbij stelt de NZa geen maximumtarieven vast en onderhandelen zorgaanbieders en zorgverzekeraars zelf over de prijs en behandeling. Dit biedt meer ruimte om maatwerkafspraken te maken die passen bij de lokale omstandigheden en de behoeften van patiënten.
  • Verder worden de regels bij parallelle zorgvragen, het registreren van meerdere zorgtrajecten binnen één specialisme waarbij sprake is van overlap in looptijd, verduidelijkt voor de medisch-specialistische zorg. Op basis van nieuwe regels kunnen zorgaanbieders voortaan al vroeg in een zorgtraject afwegen of het openen van een parallel zorgtraject gerechtvaardigd is. 
  • Ten slotte wil de NZa dat zorgaanbieders en zorgverzekeraars afstappen van traditionele contractafspraken, waarbij belonen op basis van volume het uitgangspunt is. Contracten moeten gebaseerd zijn op waardegedreven zorg, waarin het draait om het realiseren van de beste zorg en gezondheid voor de patiënt tegen de laagst mogelijke kosten. Zodat zorg op de juiste plek en doelmatige inzet van mensen en middelen een stap dichterbij komt.

 Bron: NZa stimuleert juiste zorg op de juiste plek in regels medisch-specialistische zorg 2020

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

timer3 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »