'Juiste zorg op de juiste plek' vertaald in regels medisch-specialistische zorg 2020

maandag 29 april 2019
timer 3 min
‘Juiste zorg op de juiste plek’ is een initiatief van zorgpartijen, gesteund door het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS). Dat betekent zorg dichtbij huis leveren als het kan, alleen in het ziekenhuis als het moet. Maar er is ook meer samenwerking tussen zorgprofessionals onderling nodig. De Nederlandse Zorgautoriteit heeft de regels voor de medisch-specialistische zorg in 2020 hierop aangepast.

Het initiatief' De juiste zorg op de juiste plek' is vertaald in de regels van de medisch-specialistische zorg 2020, die zijn opgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). De belangrijkste wijzigingen in de registratie en declaratie van de medisch-specialistische zorg in 2020 vindt u in dit overzicht.

 

Wijzigingen medisch-specialistische zorg 2020

  • In de regels voor de medisch-specialistische zorg 2020 wordt een zorgprestatie toegevoegd, die declaratie van klinische zorg thuis mogelijk maakt. Door technische ontwikkelingen (e-health) is het steeds vaker mogelijk om medisch-specialistische zorg bij patiënten thuis te leveren. Het zorgt voor kostenbesparing van zorggeld en helpt mensen beter leven en functioneren met hun ziekte of beperking.
  • Daarnaast komt er een herindeling van zorgtaken. Zo hoeven medisch specialisten niet alle medische handelingen zelf uit te voeren. De klinisch technoloog wordt per 1 januari 202 toegevoegd aan beroepen, die zelfstandig zorgtrajecten openen en in rekening brengen. Op die manier kunnen medisch specialisten zich beter richten op complexe zorg.
  • Een andere maatregel is dat per 2020 vrije tarieven gelden voor de eerstelijnsdiagnostiek, met uitzondering van trombosezorg. Hierbij stelt de NZa geen maximumtarieven vast en onderhandelen zorgaanbieders en zorgverzekeraars zelf over de prijs en behandeling. Dit biedt meer ruimte om maatwerkafspraken te maken die passen bij de lokale omstandigheden en de behoeften van patiënten.
  • Verder worden de regels bij parallelle zorgvragen, het registreren van meerdere zorgtrajecten binnen één specialisme waarbij sprake is van overlap in looptijd, verduidelijkt voor de medisch-specialistische zorg. Op basis van nieuwe regels kunnen zorgaanbieders voortaan al vroeg in een zorgtraject afwegen of het openen van een parallel zorgtraject gerechtvaardigd is. 
  • Ten slotte wil de NZa dat zorgaanbieders en zorgverzekeraars afstappen van traditionele contractafspraken, waarbij belonen op basis van volume het uitgangspunt is. Contracten moeten gebaseerd zijn op waardegedreven zorg, waarin het draait om het realiseren van de beste zorg en gezondheid voor de patiënt tegen de laagst mogelijke kosten. Zodat zorg op de juiste plek en doelmatige inzet van mensen en middelen een stap dichterbij komt.

 Bron: NZa stimuleert juiste zorg op de juiste plek in regels medisch-specialistische zorg 2020

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:57 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
 Rianne Schrijver en Marlies Schipper (KennisConnect)
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'

28 apr om 13:45 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Ben Tiggelaar: ‘Werkgevers moeten zich niet afvragen: hoe ga ik om met Millennials en Gen Z’ers? Maar: hoe speel ik in op de behoeften van medewerkers in verschillende levensfasen?’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gedragswetenschapper Ben Tiggelaar: ‘Stereotypen’ over generaties zijn ‘moderne astrologie’

31 mrt om 12:00 uurtimer4 min

‘De meeste studies naar generatieverschillen deugen niet.’ Dat stelt Ben Tiggelaar,…

Lees verder »