Kosten apotheekzorg licht gestegen

timer 2 min
De kosten voor apotheekzorg zijn in de afgelopen jaren licht gedaald en daarna weer licht gestegen. Ook valt op dat steeds meer apothekers zich verenigen in collectieven.

In 2014 sloot 86 procent van de apothekers een contract met een zorgverzekeraar via zo’n collectief. In 2017 was dat bijna 93 procent. Dat blijkt uit de monitor Betaalbaarheid en contractering extramurale farmacie van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). 

 

Kosten stabiel

In de apotheekzorg gelden vrije prijzen. De betaalbaarheid van deze zorg blijft in de onderzochte jaren 2012-2016 stabiel. Wel is een aantal geneesmiddelen in deze jaren overgeheveld naar het ziekenhuisbudget. Hierdoor vallen de totale kosten minder hoog uit. Daar staat tegenover dat de behandeling van hepatitis C met dure medicijnen in de jaren 2014-2016 voor een tijdelijke stijging zorgde. Vanaf 2017 dalen deze kosten omdat de behandeling van de meeste mensen met hepatitis C inmiddels is afgerond. In de apotheekzorg gaat jaarlijks ruim € 4,5 miljard om. Dat is iets meer dan € 1.000 gemiddeld voor elke patiënt die geneesmiddelen gebruikt.

 

Contracten met zorgverzekeraars

De meeste apothekers sluiten zich aan bij een collectief. Zowel zorgverzekeraars als zorgaanbieders kunnen hier voordeel van hebben. Zorgverzekeraars onderhandelen met zo’n 10 collectieven in plaats van 2.000 apotheken. De collectieven hebben op hun beurt meer te vertellen in de onderhandeling met de zorgverzekeraar. Ook biedt een collectief allerlei diensten voor apotheken, bijvoorbeeld op ICT-gebied. Op een enkele uitzondering na contracteren de zorgverzekeraars nagenoeg alle apotheken. Ook in onze onderzoeken over 2012 en 2014 was al sprake van deze hoge contracteringsgraad.

Bron: NZa

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Kosten apotheekzorg licht gestegen

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nieuwe cao Huisartsen in loondienst definitief: 8,25% loonsverhoging

timer4 min

De werkgeverspartijen hebben ingestemd met het onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao Huisartsen in…

Lees verder »

Je salarisadministratie is uitbesteed. Is de zorgkennis dat ook?

timer4 min

Veel zorgpraktijken besteden hun salarisadministratie uit. Logisch, want salarisverwerking is complex en…

Lees verder »

5 praktische tips om tijd en geld te besparen met jouw administratie

timer4 min

De boekhouding is pas echt efficiënt als deze compleet is. Toch blijkt in de praktijk dat juist daar vaak het…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »