Menzis geeft huisartsen vast tarief
Dat meldt De Volkskrant.
Waar bij de ene patiënt een chatgesprek van een minuut voldoende is, heeft de andere juist meer tijd nodig dan het gebruikelijke tienminutenconsult. Eén vooraf vastgesteld bedrag per patiënten stelt de huisarts in staat om zelf te bepalen wat de patient nodig heeft en zo meer zorg op maat te kunnen leveren. Door die persoonlijke aanpak per patiënt is het minder snel nodig door te verwijzen naar duurdere zorg, is het idee. De besparingen mag de huisarts deels gebruiken voor zijn eigen praktijk. Uiteindelijk moeten deze afspraken de zorgkosten inperken. Bij het vaststellen van het all-intarief wordt rekening gehouden met de samenstelling van de patientenpopulatie en de declaraties uit het verleden.
Zo'n all-intarief staat haaks op de manier waarop zorgverleners normaal hun verrichtingen en consulten verantwoorden. In een maandag verschenen rapport beveelt de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving (RVS) aan van dit systeem af te stappen, omdat het leidt tot 'perverse prikkels': hoe meer handelingen een arts verricht, des te meer kan hij declareren. Bovendien leidt het huidige systeem tot 'standaardisatie en wantrouwen' en staat het innovatie in de weg. Zorgverleners krijgen nu vaak een standaardcontract dat weinig ruimte laat voor eigen initiatief.
Menzis denkt problemen als het weren van zieke (en dus dure) patiënten of artsen die nu juist te weinig gaan doen te hebben ondervangen: huisartsen krijgen een deel van de besparingen die zij op de vervolgzorg weten te realiseren terug om te investeren in hun praktijk. Dat moet hen stimuleren zo veel mogelijk zelf zorg te leveren, maar ook om op tijd door te verwijzen. Ook zorgverzekeraars DSW en VGZ hebben vergelijkbare projecten lopen.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Samuel Schampers (WVF) over de nieuwe fysio-cao: ‘Elke praktijk heeft hier baat bij’
6 minRuim 23 jaar werkten fysiotherapeuten in de eerste lijn zonder cao. Op 3 november 2026 bereikte de…
Tandartsketens nemen in 2026 minder praktijken over
4 minTandartsketens nemen minder praktijken over dan een jaar geleden. Dataplatform DentalDeals telde in de…
Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden
3 minZzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…
3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn
4 minOnderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Hoe financieel gezond is jouw praktijk?
4 minJe praktijk draait misschien goed, maar weet je ook hoe jouw onderneming er financieel voor staat? Juist dat…
LHV pleit in de Tweede Kamer voor vaste financiering voor palliatieve zorg thuis
3 minDe huisarts kan alleen de spil in de palliatieve zorg thuis blijven als de financiering en het netwerk eromheen…
VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm
4 minDe totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…

Reactie toevoegen