'Mondzorg in Nederland steeds minder toegankelijk'

timer 3 min
De mondzorg in Nederland is steeds minder goed bereikbaar. Daarvoor waarschuwt decaan Albert Feilzer van het Academisch Centrum Tandheelkunde in Amsterdam (ACTA).

In een brief aan Eerste- en Tweede Kamerleden schrijft hij dat het ACTA zich grote zorgen maakt. "Omdat mondzorg nauwelijks in het basispakket van de zorgverzekering is opgenomen, gaan steeds meer Nederlanders helemaal niet meer naar de tandarts, of stellen ze na een bezoek de behandeling uit", legt Feilzer uit in radioprogramma Nieuws en Co. Volgens de decaan en hoogleraar Tandheelkunde is de mondzorg voor volwassenen te beperkt, schiet de mondzorg voor ouderen tekort en bezoekt een groot deel van de jeugd geen tandarts, ook al zijn kinderen wel verzekerd. "Dat is negatief voor de algehele gezondheid van Nederlanders en maakt de zorg uiteindelijk duurder."

 

'Relatie tandartsen en ministerie verstoord'

Verder wordt al langer gewaarschuwd voor een tekort aan tandartsen. Daar is in sommige regio's al sprake van, stelt Feilzer in de brief. Hij verwacht dat de problemen de komende tijd toenemen. "De bevolking groeit, maar het aantal tandartsen neemt af. Er gaan meer mensen met pensioen dan wij opleiden."

Volgens het ACTA is het hoog tijd dat de branche zich samen met de overheid buigt over oplossingen. Maar de relatie tussen tandartsen en het ministerie van Volksgezondheid is verstoord, zegt Feilzer, mede door een experiment van minister Bruins voor Medische Zorg.

Bruins wil in 2020 een proef van maximaal vijf jaar beginnen waarbij mondhygiënisten meer zelfstandigheid krijgen. Zij mogen vanaf dan zelf gaatjes vullen, verdoven en röntgenfoto's maken. De ACTA-decaan roept de Eerste en Tweede Kamer op dit besluit voorlopig op te schorten, omdat de maatregel goed overleg tussen het ministerie en beroepsorganisaties in de weg staat.Kwetsbare groepen komen hierdoor minder snel bij de tandarts of mondhygiënist.

 

De Nederlandse Vereniging van Mondhygiënisten (NVM) deelt de zorgen van Feilzer over de bereikbaarheid van de mondzorg in Nederland. "Het is nu zo geregeld dat mensen van 18 jaar en ouder voor mondzorg extra verzekeringen moeten afsluiten, terwijl de gezondheid van je mond erg belangrijk is", zegt voorzitter Manon van Splunter-Schneider. "Vooral kwetsbare groepen komen hierdoor minder snel bij de tandarts of mondhygiënist." De NVM vindt alleen niet dat het besluit van minister Bruins moet worden opgeschort. "Deze maatregel helpt juist bij preventie. Het is een logische stap in de ontwikkeling van ons beroep." Van Splunter-Schneider vindt dat mondhygiënisten en tandartsen juist zoveel mogelijk moeten samenwerken om de huidige problemen op te lossen.

 

De Patiëntenfederatie Nederland begrijpt het signaal dat de decaan met zijn brief wil afgeven. "Wij hebben er ook bij de minister op aangedrongen om eerst onder goede begeleiding een kleine proef te doen met meer zelfstandigheid voor mondhygiënisten, maar hij wil het breder doorvoeren", zegt een woordvoerder.

 

Download hier de brieven van Feilzer aan de Eerste en Tweede Kamer.

Bron: nos.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Mondzorg in Nederland steeds minder toegankelijk'

Meer artikelen met dit thema

 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »

Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten

timer5 min

Krijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

timer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

timer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »