Mondzorg meest bestraft door IGZ in 2014
Dit blijkt uit het Jaarbeeld 2014 dat IGZ op 26 mei publiceerde.
In totaal ontving de Inspectie voor de Gezondheidszorg 1080 meldingen over de eerstelijnsgezondheidszorg. Daarvan hadden er 260 betrekking tot een patiënt of cliënt die is overleden of suïcide heeft gepleegd.
Het aantal maatregelen dat de inspectie heeft genomen, onder andere boetes opgelegd en verscherpt toezicht ingesteld, is gedaald ten opzichte van 2013. Toen werden er 317 maatregelen genomen, vorig jaar waren dat er 232.
Inspectie
De eerstelijnszorg kent een grote vorm van variatie in vorm van zorgverlening. Een praktijk kan bestaan uit zorgverleners die elkaar kunnen aanspreken, maar kan ook solistisch zijn. Daardoor moet de inspectie de wijze waarop zij toezicht inzet per situatie bepalen.
Dit heeft als gevolg dat de inspectie Eerstelijnszorg naast het reguliere beoordelingstraject van meldingen door inspecteurs, ook een aanvullend traject heeft voor multidisciplinaire beoordeling van de meest ernstige meldingen en calamiteiten. Aan de hand van triage en onderzoek wordt beoordeeld of dit aanvullend traject ingezet wordt.
Na onderzoek naar aanleiding van een melding bekuijkt de inspectie of inzet van handhaving en/of meer structurele vorm van toezicht van een beroepsbeoefenaar noodzakelijk is. Met name bij disfunctionerende beroepsbeoefenaren wordt gebruikgemaakt van structureel toezicht, onder meer door onaangekondige bezoeken.
Extra capaciteit
In 2014 zette de inspectie extra capaciteit in op het afhandelen van meldingen over disfunctionerende beroepsbeoefenaren. Het toezicht op disfunctioneren binnen de eerstelijnszorg vond eerder met name plaats in het incidententoezicht, en dus naar aanleiding van meldingen. Doordat er in de eerstelijn ook zelfstandigen werkzaam zijn die dus niet door hun directe omgeving gecorrigeerd kunnen worden, vragen eventuele meldingen verhoogde aandacht en extra inspanning van de inspectie. Dit soort meldingen leiden vaak tot inzet van handhaving en juridische procedures als gevolg daarvan.

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend
5 nov om 15:30 uur4 minOm meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…
KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'
5 nov om 12:30 uur2 minDe ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te verschaffen over de cao…
‘Stand van de zorg’ van NZa: ‘Mondzorg voor een dubbele uitdaging: personeelstekort en zorgmijding’
31 okt om 13:00 uur4 minDe mondzorg in Nederland staat onder toenemende druk door een combinatie van personeelstekort…
Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving
16 okt om 16:00 uur5 minWe staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…
Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’
2 okt om 13:00 uur5 min‘Mondzorg kwetsbare ouderen is een graaicultuur geworden’
19 sep om 09:15 uur4 minEenVandaag deed onderzoek naar de praktijken van mondzorgketens, die in verpleeghuizen veel…

Reactie toevoegen