NZa houdt invoering integrale bekostiging in de gaten

timer 2 min
De invoering van de integrale bekostiging is een belangrijke wijziging in de bekostiging van de medisch specialistische zorg. Op verzoek van de minister van VWS houdt de NZa de komende jaren de vinger aan de pols bij de ontwikkelingen rond deze invoering.

Per 2015 worden kosten van ziekenhuisbehandelingen via een integraal tarief vergoed. Dat wil zeggen: het ziekenhuis declareert alle behandelkosten en beslist vervolgens zelf hoe zij die inkomsten aanwendt. Honoraria van vrijgevestigde specialisten worden dus niet meer apart gedeclareerd. Achterliggende gedachte hierbij is het zorgstelsel beter te laten functioneren; doelmatigheid en kwaliteit moet het streven zijn van ziekenhuizen, verzekeraars en medisch specialisten. Bovendien wordt de nota voor de patiënt eenvoudiger omdat er per zorgproduct nog maar één tarief wordt vermeld. 


In de monitor beschrijft de NZa de verschillende organisatiemodellen, waarvoor ziekenhuizen per 2015 kiezen en benoemt ze per model aandachtspunten. Daarnaast noemt de NZa nog een aantal aandachtspunten die op meerdere modellen van toepassing zijn. Zo wijst de NZa ziekenhuizen en medisch specialisten erop dat er goede afspraken gemaakt moeten worden over de kwaliteit van registratie en declaratie. Uit afgenomen interviews met ziekenhuizen en stafmaatschappen blijkt dat hierover op veel plaatsen nog geen duidelijke afspraken zijn gemaakt. Verder signaleert de NZa dat afspraken over de (manier van) vergoedingen voor vrijgevestigd medisch specialisten in veel ziekenhuizen nog ontbreken. Dat, en nog meer, staat in de  monitor integrale bekostiging medisch specialistische zorg .


De monitor is een kwalitatieve beschrijving van eigen analyses en interviews met ziekenhuisbesturen, medische staven, zorgverzekeraars, banken, overheidsorganen en andere deskundigen uit de sector. Deze monitor biedt  tegelijk ook een beschrijving van de aanleiding en achtergrond van de invoering van integrale bekostiging en geeft een overzicht van de aanpassingen die hiervoor door ons zijn doorgevoerd in de regelgeving. De invoering van integrale bekostiging gaat veelal gepaard met nieuwe organisatiestructuren van ziekenhuizen.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
NZa houdt invoering integrale bekostiging in de gaten

Meer artikelen met dit thema

5 praktische tips om tijd en geld te besparen met jouw administratie

timer4 min

De boekhouding is pas echt efficiënt als deze compleet is. Toch blijkt in de praktijk dat juist daar vaak het…

Lees verder »
De LHV erkent dat de aankondiging van een nieuwe cao met loonsverhogingen voor praktijkhouders kan voelen als een dubbele belasting. (Foto; Shutterstock)
flash_onNieuws

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt

timer4 min

Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »

Financiële gezondheid in zorgpraktijken: meer dan cijfers

timer3 min

Een gezonde zorgpraktijk, dan denk je aan tevreden patiënten, een sterk team en kwalitatieve zorg. Maar hoe…

Lees verder »