NZa houdt invoering integrale bekostiging in de gaten
Per 2015 worden kosten van ziekenhuisbehandelingen via een integraal tarief vergoed. Dat wil zeggen: het ziekenhuis declareert alle behandelkosten en beslist vervolgens zelf hoe zij die inkomsten aanwendt. Honoraria van vrijgevestigde specialisten worden dus niet meer apart gedeclareerd. Achterliggende gedachte hierbij is het zorgstelsel beter te laten functioneren; doelmatigheid en kwaliteit moet het streven zijn van ziekenhuizen, verzekeraars en medisch specialisten. Bovendien wordt de nota voor de patiënt eenvoudiger omdat er per zorgproduct nog maar één tarief wordt vermeld.
In de monitor beschrijft de NZa de verschillende organisatiemodellen, waarvoor ziekenhuizen per 2015 kiezen en benoemt ze per model aandachtspunten. Daarnaast noemt de NZa nog een aantal aandachtspunten die op meerdere modellen van toepassing zijn. Zo wijst de NZa ziekenhuizen en medisch specialisten erop dat er goede afspraken gemaakt moeten worden over de kwaliteit van registratie en declaratie. Uit afgenomen interviews met ziekenhuizen en stafmaatschappen blijkt dat hierover op veel plaatsen nog geen duidelijke afspraken zijn gemaakt. Verder signaleert de NZa dat afspraken over de (manier van) vergoedingen voor vrijgevestigd medisch specialisten in veel ziekenhuizen nog ontbreken. Dat, en nog meer, staat in de monitor integrale bekostiging medisch specialistische zorg .
De monitor is een kwalitatieve beschrijving van eigen analyses en interviews met ziekenhuisbesturen, medische staven, zorgverzekeraars, banken, overheidsorganen en andere deskundigen uit de sector. Deze monitor biedt tegelijk ook een beschrijving van de aanleiding en achtergrond van de invoering van integrale bekostiging en geeft een overzicht van de aanpassingen die hiervoor door ons zijn doorgevoerd in de regelgeving. De invoering van integrale bekostiging gaat veelal gepaard met nieuwe organisatiestructuren van ziekenhuizen.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’
4 min'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…
Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven
4 minDe KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…
Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen
4 minHet kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…
Financiële gezondheid in zorgpraktijken: meer dan cijfers
3 minEen gezonde zorgpraktijk, dan denk je aan tevreden patiënten, een sterk team en kwalitatieve zorg. Maar hoe…
Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten
5 minKrijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…
Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie
4 minEen correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…
NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit
4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Reactie toevoegen