NZa past tarieven beugels aan
Uit het NZa-rapport ‘trends en toegankelijkheid in de orthodontische zorg’ (maart 2015) blijkt dat het aantal beugels dat in twee keer wordt geplaatst bij patiënten, fors groeit. Dit kan voor een deel worden verklaard uit de nieuwe behandelmogelijkheden, maar er zijn ook veel signalen die erop wijzen dat zorgverleners dit doen vanuit financiële motieven. Door bijvoorbeeld eerst de bovenkaak te behandelen en een paar maanden later de onderkaak, kunnen zij een hoger bedrag in rekening brengen dan bij het plaatsen in één zitting. Dit is niet in het belang van de patiënt omdat de behandeling onnodig duurder wordt. Om deze ‘prikkel’ zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft de NZa de tarieven van deze prestaties aangepast zodat de méér-omzet van het plaatsen in twee zittingen minder groot is.
Materiaal- en techniekkosten slotjesbeugel
Daarnaast past de NZa de regels aan voor het declareren van materiaal- en techniekkosten. Op dit moment geldt bij vaste apparatuur (ook wel ‘slotjesbeugel’ genoemd) de regel dat orthodontisten alle gebruikte materialen tegen kostprijs in rekening mogen brengen.
De NZa kreeg signalen dat de regels hiervoor verschillend werden geïnterpreteerd. Daardoor was het voor de patiënt onduidelijk waar hij voor betaalde. Dit vindt de NZa onwenselijk. De consument moet goed geïnformeerd zijn over verschillende mogelijkheden en financiële consequenties om een goede afweging te kunnen maken. De nieuwe regels helpen daarbij.
Lees hier de beleidsregel en tariefbeschikking.

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie
27 apr om 16:00 uur4 minEen correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…
NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit
16 apr om 10:00 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…
Fysiotherapie draait recordomzet én ziet marges afnemen: ‘Ruim helft praktijkhouders overweegt verkoop’
11 mrt om 16:00 uur5 minVisser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?
12 feb om 12:00 uur4 minJos de Blok: ‘Vereenvoudiging en autonomie leveren 25 procent besparing op in zorg’
21 jan om 14:30 uur5 minBuurtzorg-directeur Jos de Blok stelt dat het Nederlandse zorgstelsel aanzienlijk efficiënter…
Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk
16 dec 2025 5 minWaar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders
10 dec 2025 5 minNZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven
25 nov 2025 4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Reactie toevoegen