Psychologen: "Contracteringsproces is eenrichtingsverkeer"

woensdag 16 september 2015
timer 2 min
Een op de vijf vrijgevestigde psychologen met een eigen praktijk sluit geen contract meer af met zorgverzekeraars omdat de contracteisen onhaalbaar en onwerkbaar zijn.

Dat blijkt uit het onderzoek dat het Nederlands Instituut van Psychologen (NIP) deze zomer uitvoerde onder bijna 500 vrijgevestigde psychologen. Volwassen cliënten kunnen een psycholoog zonder contract wel kiezen, maar krijgen de kosten van de behandeling dan niet volledig vergoed.

 

Vrijgevestigde psychologen mijden de zorgverzekeraars steeds meer omdat het contracteringsproces eenrichtingsverkeer is waarbij de inkoper de regels en voorwaarden oplegt zonder mogelijkheid tot onderhandelen of overleg over de beste zorg voor een redelijke prijs. Daarnaast hanteren verzekeraars veel verschillende voorwaarden en criteria voor kwaliteit die soms tegenstrijdig zijn en afwijken van de kwaliteitseisen van de beroepsverenigingen. Dit levert grote administratieve lasten op zonder dat kwaliteit zichtbaar verbetert. Wie niet kan voldoen aan alle regeltjes wordt gekort, soms wel met 20% van het door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) vastgestelde maximumtarief. Dit tarief is gebaseerd op de reële kostprijs in de zorg. 

 

Sommige zorgaanbieders krijgen niet eens gelegenheid om een contract af te sluiten omdat de verzekeraar vindt al genoeg zorg ingekocht te hebben in de regio. De meeste verzekeraars stellen een omzetplafond in, dit is het maximum wat een zorgaanbieder bij hen mag declareren. Deze is soms bewust laag of wordt verlaagd in de loop van het jaar. Een kwart van de vrijgevestigden geeft aan al halverwege 2015 aan hun omzetplafonds zitten. Nieuwe cliënten met een doorverwijzing van hun huisarts kunnen niet meer bij hen terecht. Zij moeten wachten tot het volgende jaar of op zoek gaan naar een andere zorgaanbieder.

 

Het NIP legt de resultaten van het onderzoek bij de zorgverzekeraars en gemeenten om de zorginkoop komende jaren te verbeteren. Ook gaat het NIP het gesprek aan met de politiek, en regelgevende instanties om het zorgstelsel te verbeteren.

 

 

Bron: NIP

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Afvaren op een ijsberg aan wet- en regelgeving

16 okt om 16:00 uurtimer5 min

We staan aan de vooravond van een onomkeerbare verschraling van de zorg, voorspelt Alexander Tolmeijer,…

Lees verder »
flash_onNieuws

Kleinbedrijf Index Logopedie: 'Nieuwe bedrijfsmodellen en bekostiging nodig'

8 okt om 14:30 uurtimer5 min

Uit de vierde editie van de Kleinbedrijf Index Logopedie blijkt dat veel logopediepraktijken…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Prinsjesdag-webinar: ‘De arbeidsrelatie met zelfstandigen blijft een speerpunt’

2 okt om 13:00 uurtimer5 min
Tijdens Prinsjesdag presenteert het kabinet volgens de traditie de rijksbegroting en fiscale plannen voor het…
Lees verder »
Tandartsen krijgen dankzij de Wlz een uurtarief van 207 euro (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Mondzorg kwetsbare ouderen is een graaicultuur geworden’

19 sep om 09:15 uurtimer4 min

EenVandaag deed onderzoek naar de praktijken van mondzorgketens, die in verpleeghuizen veel…

Lees verder »
Foto: Valerie Kuypers/Rijksoverheid
flash_onNieuws

IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden

11 sep om 16:15 uurtimer4 min
Twee jaar na de start van het Integraal Zorgakkoord (IZA) zijn de effecten in de praktijk nog niet echt zichtbaar…
Lees verder »
flash_onNieuws

Tandartsen en orthodontisten steunen massaal bezwaarprocedure KNMT tegen NZa

20 aug om 11:30 uurtimer4 min
Meer dan 4.600 praktijkhoudende tandartsen en orthodontisten hebben zich aangesloten bij de bezwaren van de KNMT…
Lees verder »
Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

21 jul om 17:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Mondzorgalliantie: ‘Kom met een uniforme regeling voor financieel kwetsbare mensen’

16 jul om 11:30 uurtimer2 min

De twaalf grootste gemeenten pleiten gezamenlijk voor het verbeteren van de toegang tot…

Lees verder »