'Samenwerking van belang voor werkplezier huisarts’
Le Floch onderzocht met collega’s in België, Bulgarije, Duitsland, Finland, Frankrijk, Israël, Polen en Slovenië de mate van werkplezier bij huisartsen. De resultaten van het onderzoek verschenen in het wetenschappelijke tijdschrift BMC Family Practice (' Which positive factors give general practitioners job satisfaction and make general practice a rewarding career?' ) .
Le Floch wijst op de gevolgen van het tekort aan huisartsen voor het niveau van de gezondheid van de bevolking. Volgens schattingen van de Europese Unie zal 13,5% van de gezondheidsproblemen niet gelenigd kunnen worden als er niets verandert aan het huisartsentekort.
Patiëntencontact
De ondervraagde huisartsen gaven aan dat ze energie halen uit gevarieerde situaties en uit de contacten met een diverse patiëntenpopulatie. Ook de vrijheid om hun werkomgeving en praktijk naar eigen inzicht te kunnen organiseren, is voor velen een belangrijke voorwaarde. Daarnaast draagt ook de relatie met de patiënt bij aan het zelfvertrouwen bij de huisartsen ‘als deze relatie gestoeld is op wederzijds vertrouwen en respect.’ Bovendien moet de woonomgeving ook voldoende faciliteiten bieden voor de familie van de arts.
Samenwerking
‘Een huisarts moet tijdens het beoefenen van zijn job kunnen samenwerken met andere zorgprofessionals en heeft nood aan het perspectief van collega’s en wil af en toe met hen kunnen discussiëren’, schetst Le Floch. Gezien de complexiteit van chronische zorg en de diversiteit in pathologie waarmee huisartsen worden geconfronteerd, willen veel huisartsen graag in een groep werken. ‘Dat is uiteraard een uitdaging in de meer landelijke gebieden, waar er vaak weinig collega’s zijn.’
Financiële ondersteuning
Le Floch ziet een rol weggelegd voor de universiteiten en voor de overheid, die de opleiding tot huisarts kan ondersteunen, met docenten die uit de praktijk komen. Ook Europa kan een stimulerende rol spelen. ‘De voorbije jaren kregen huisartsen die ervoor kozen zich te vestigen in landelijk gebied vaak een financieel duwtje in de rug van de overheid.’ Grotere praktijken waar meerdere huisartsen samen werken kunnen in landelijk gebied een oplossing zijn.
Lees ook: ‘Goed voor elkaar’ bevordert inzetbaarheid en werkplezier huisartsenzorg en BMC Family Practice , Which positive factors give general practitioners job satisfaction and make general practice a rewarding career? .
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden
3 minZzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…
3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn
4 minOnderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…
KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging
3 minMondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'
5 minJuist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minMinister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?
4 minHoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…
Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'
5 minEen van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…

Reactie toevoegen