'Samenwerking van belang voor werkplezier huisarts’
Le Floch onderzocht met collega’s in België, Bulgarije, Duitsland, Finland, Frankrijk, Israël, Polen en Slovenië de mate van werkplezier bij huisartsen. De resultaten van het onderzoek verschenen in het wetenschappelijke tijdschrift BMC Family Practice (' Which positive factors give general practitioners job satisfaction and make general practice a rewarding career?' ) .
Le Floch wijst op de gevolgen van het tekort aan huisartsen voor het niveau van de gezondheid van de bevolking. Volgens schattingen van de Europese Unie zal 13,5% van de gezondheidsproblemen niet gelenigd kunnen worden als er niets verandert aan het huisartsentekort.
Patiëntencontact
De ondervraagde huisartsen gaven aan dat ze energie halen uit gevarieerde situaties en uit de contacten met een diverse patiëntenpopulatie. Ook de vrijheid om hun werkomgeving en praktijk naar eigen inzicht te kunnen organiseren, is voor velen een belangrijke voorwaarde. Daarnaast draagt ook de relatie met de patiënt bij aan het zelfvertrouwen bij de huisartsen ‘als deze relatie gestoeld is op wederzijds vertrouwen en respect.’ Bovendien moet de woonomgeving ook voldoende faciliteiten bieden voor de familie van de arts.
Samenwerking
‘Een huisarts moet tijdens het beoefenen van zijn job kunnen samenwerken met andere zorgprofessionals en heeft nood aan het perspectief van collega’s en wil af en toe met hen kunnen discussiëren’, schetst Le Floch. Gezien de complexiteit van chronische zorg en de diversiteit in pathologie waarmee huisartsen worden geconfronteerd, willen veel huisartsen graag in een groep werken. ‘Dat is uiteraard een uitdaging in de meer landelijke gebieden, waar er vaak weinig collega’s zijn.’
Financiële ondersteuning
Le Floch ziet een rol weggelegd voor de universiteiten en voor de overheid, die de opleiding tot huisarts kan ondersteunen, met docenten die uit de praktijk komen. Ook Europa kan een stimulerende rol spelen. ‘De voorbije jaren kregen huisartsen die ervoor kozen zich te vestigen in landelijk gebied vaak een financieel duwtje in de rug van de overheid.’ Grotere praktijken waar meerdere huisartsen samen werken kunnen in landelijk gebied een oplossing zijn.
Lees ook: ‘Goed voor elkaar’ bevordert inzetbaarheid en werkplezier huisartsenzorg en BMC Family Practice , Which positive factors give general practitioners job satisfaction and make general practice a rewarding career? .

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’
11 dec om 11:30 uur5 minWebinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers
1 dec om 09:00 uur5 minAdem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag
27 nov om 12:30 uur4 minEen werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…
Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’
17 nov om 14:15 uur4 minDe ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…
‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’
11 nov om 17:00 uur3 minHet aantal Nederlanders met een voltijdbaan is in tien jaar met bijna vijftien procent…
Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend
5 nov om 15:30 uur4 minOm meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…
Praten over vermoeidheid is 'taboe in de mondzorg'
22 sep om 09:30 uur3 minVeel mondzorgprofessionals ervaren dagelijks de keerzijde van hun vak: vermoeidheid,…
Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’
3 jul om 12:30 uur6 minFysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Reactie toevoegen