Tandarts discrimineert door sollicitante af te wijzen om hoofddoek

maandag 6 juni 2016
timer 2 min
Een tandartspraktijk wees vorig jaar een moslima af als tandartsassistente omdat zij niet bereid was om haar hoofddoek tijdens haar werkzaamheden af te doen. De tandarts heeft zich hiermee schuldig gemaakt aan discriminatie, zo werd geoordeeld door Het College voor de Rechten van de Mens.

Dat schrijft P&Oactueel. 


Bij de sollicitatie meldt de tandartspraktijk aan de vrouw dat zij in de uitoefening van haar functie haar hoofddoek niet zou mogen dragen. De tandarts gaf daarbij aan dat hij geen uiterlijke kenmerken van welk geloof ook accepteert, dus ook niet van het christelijke of joodse geloof. Deze regel was juist ingesteld om discriminatie tegen te gaan.


Het College voor de Rechten van de Mens oordeelde echter dat de tandarts wel degelijk discrimeerde. Het begrip godsdienst in de wetgeving over gelijke behandeling omvat niet alleen het huldigen van een geloofsovertuiging maar ook het zich er naar kunnen gedragen. Dit stelt men in staat om hun leven volgens godsdienstige voorschriften en regels in te richten. Het College waardeert het streven van de tandartspraktijk om discriminatie in het bedrijf te voorkomen, maar de regel leidt ertoe dat sollicitanten die aan hun godsdienst uiting willen geven door het dragen van een bepaald kledingstuk om die reden niet worden aangenomen waardoor zij (toch) worden gediscrimeerd. 

Het Europees Hof Rechten van de Mens heeft in meerdere uitspraken juist duidelijk aangegeven dat het de werkgever is die mag beslissen of hij/zij op de werkvloer wel of geen uitingen van religie wenst toe te staan. Helaas dus voor deze amateur rechtbank, maar het "echte" mensenrechten college is van mening dat je die godsdienst uiting niet zondermeer in de baas z'n tijd kunt doen. Dat is ook logisch, het is het bedrijf van de werkgever en die heeft ook de vrijheid om zijn bedrijf in te richten met of zonder godsdienstige uitingen.

Dit college zal zich nu toch echt moeten schikken naar de uitspraak van het Hof in Straatsburg.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tandarts discrimineert door sollicitante af te wijzen om hoofddoek

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »