Tandarts mag geen orthodontie meer uitvoeren na klacht

timer 3 min
Een tandarts mag van het Regionaal Tuchtcollege Eindhoven geen orthodontie meer uitvoeren, nadat hij een klacht kreeg over de werkwijze bij een gebitscorrectie. De tandarts plaatste een beugel met brackets (slotjes). Klagers verwijten de tandarts dat hij vooraf geen behandelplan heeft opgesteld, dat hij niets met hen heeft overlegd en dat hij een verkeerde behandeling heeft toegepast.

De tandarts vindt dat hem niets te verwijten valt. Hij heeft drie opties besproken, waarvan er volgens hem eigenlijk maar één mogelijk was. Een kaakoperatie was wel een mogelijkheid, maar dat vindt de tandarts niet passend bij een kind van zestien jaar. De tandarts is verder van mening dat hij geen slecht werk heeft geleverd en ontkent dat hij brackets op de verkeerde tanden heeft geplaatst.

 

Klacht gegrond

Ondanks het verweer van de tandarts, verklaarde het college de klacht gegrond. Het college oordeelde dat de tandarts heeft gehandeld in strijd met de voor hem geldende professionele standaard. "De tandarts heeft klagers en hun zoon namelijk niet goed geïnformeerd over de verschillende behandelmogelijkheden; de tandarts had onder andere de mogelijkheid van een kaakoperatie moeten bespreken. Ook heeft de tandarts geen behandelplan opgesteld; er staat geen behandelplan op papier en ook in het dossier van de zoon ontbreekt een behandelplan. Verder staat vast dat de tandarts brackets op de verkeerde tanden heeft geplaatst, de bracket op één van de tanden verkeerd (scheef) heeft geplaatst en teveel lijm gebruikte. Het college acht ten slotte de kans op succes van de toegepaste behandeling erg klein", zo meldt het college.

 

Informatieplicht en dossierplicht geschonden

De behandeling had volgens het college niet de kaakafwijking van de jongen kunnen oplossen, de behandeling is verkeerd toegepast en de tandarts heeft zijn informatieplicht en dossierplicht geschonden. Het college voegde daaraan toe dat het ging om een ingewikkelde situatie, waarbij het daarvoor vereiste inzicht bij de tandarts ontbrak en nog steeds ontbreekt. "De tandarts heeft verder verkeerde, niet vakinhoudelijke overwegingen gebruikt bij zijn keuze voor de behandeling. Chirurgisch ingrijpen bij een kind van zestien is, als dit de enige/beste manier tot het gewenste resultaat is, niet zielig, maar juist zeer wenselijk." Het college verklaarde grote zorgen te hebben over het feit dat de tandarts dit soort afwegingen maakt en woog mee dat de tandarts geen enkel inzicht heeft getoond in zijn handelen. Dit alles zorgt ervoor dat het college er onvoldoende vertrouwen in heeft dat hij in de toekomst het vak orthodontie op bekwame wijze zal uitoefenen. Het college ontzegde daarom de tandarts de bevoegdheid om als tandarts orthodontische behandelingen uit te voeren.

 

De volledige geanonimiseerde beslissing van het Regionaal Tuchtcollege Eindhoven vindt u hier

Bron: www.tuchtrecht.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tandarts mag geen orthodontie meer uitvoeren na klacht

Meer artikelen met dit thema

'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »