'Tweede Kamer niet op de hoogte van delen van zorgdata'
Dit schrijft de Volkskrant.
De Volkskrant is ingelicht door een bezorgde arts, die zich zorgen maakt over de onder meer de ondermijning van het beroepsgeheim van artsen en het gebruik van medische data door commerciële partijen. Daarnaast zou op basis van de gegevens risicoprofilering mogelijk zijn, die stigmatiserend kan uitpakken voor bepaalde bevolkingsgroepen. Deskundigen delen zijn kritiek.
De patiëntgegevens die gedeeld mogen worden, betreffen onder meer declaratiedata, die zorgverzekeraars in handen hebben. Ziekenhuizen en ggz-instellingen beschikken bovendien over een uitgebreide set met zorg- en behandeldata. In september heeft Schippers toestemming gegeven deze twee datasets samen te brengen en te verspreiden via een 'informatiemakelaar'. Ook zorgverzekeraars kunnen deze data opvragen, zonder toestemming van patiënten.
Reacties
Deskundigen spreken hun zorgen uit in de Volkskrant over de toestemming die de minister heeft gegeven om de data te delen. Zo zegt bijzonder hoogleraar gezondheidsrecht Jos Dute dat de declaratiegegevens gebruikt gaan worden "voor een ander doel dan de financiële afhandeling van de behandeling". Een woordvoerder van het ministerie van VWS zegt tegen de krant dat de data "geheel geanonimiseerd en beveiligd zijn. VWS heeft de afspraken over het delen van de gegevens niet aan de Tweede Kamer gemeld omdat het parlement eerder zelf heeft aangedrongen op een 'betere organisatie van de informatie-uitwisseling," aldus het ministerie.
De NZa laat weten dat de de suggestie dat alle zorgdata tussen alle partijen gedeeld kunnen worden onjuist is. "De infographic die de Volkskrant heeft gemaakt, is ook onjuist. Het convenant richt zich op aanvragen van de afzonderlijke partijen, afzonderlijk bij Vektis. Die gegevens worden niet gecombineerd door een 'informatiemakelaar' en worden alleen verstrekt wanneer sprake is van een wettelijke grondslag," zo schrijft de zorgautoriteit op haar website.

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Nivel: ‘Inzet AI onder huisartsenpraktijken nog beperkt’
21 okt om 09:45 uur4 minEen meerderheid van de huisartsenpraktijken in Nederland heeft behoefte aan ondersteuning…
IZA-monitor over eerste lijn: groei capaciteit én wachttijden
11 sep om 16:15 uur4 minDentalRules Gebruikerscongres 2025: Een dag vol inspiratie in het Olympisch Stadion
4 sep om 15:15 uur3 minHeeft u zin in een dag vol inspiratie, praktische inzichten en waardevolle ontmoetingen?…
Huisartsenorganisatie Medi-Mere pioniert succesvol met Juvoly-AI in telefonische triage
4 sep om 15:00 uur5 minCobbler Cloud: een veilig en onafhankelijk alternatief voor grote cloudaanbieders
28 aug om 09:00 uur5 minVan Flexdokter naar Zelfzoekdokter
27 aug om 14:45 uur5 minIn de boekbespreking van ‘de Vragendokter’ van Jojanneke Kant vroeg Thieu Heijltjes zich af…
‘Tandartsen staan overwegend positief tegenover AI’
20 aug om 12:15 uur3 minDe digitale voordeur: zo maak je zorg toegankelijker en efficiënter
10 jul om 13:30 uur3 minPatiënten verwachten duidelijkheid. Zoveel mogelijk gemak en snelheid. Toch blijft de…

Reactie toevoegen