'Tweede Kamer niet op de hoogte van delen van zorgdata'

timer 2 min
Medische gegevens van Nederlanders worden sinds 1 januari breder gedeeld en geanalyseerd. Minister Schippers (VWS) zou hiervoor toestemming hebben gegeven zonder de Tweede Kamer te informeren. De minister zou een overeenkomst hebben gesloten met Zorgverzekeraars Nederland, Vektis, NZa, IGZ en Zorginstituut Nederland

Dit schrijft de Volkskrant.

 

De Volkskrant is ingelicht door een bezorgde arts, die zich zorgen maakt over de onder meer de ondermijning van het beroepsgeheim van artsen en het gebruik van medische data door commerciële partijen. Daarnaast zou op basis van de gegevens risicoprofilering mogelijk zijn, die stigmatiserend kan uitpakken voor bepaalde bevolkingsgroepen. Deskundigen delen zijn kritiek.



De patiëntgegevens die gedeeld mogen worden, betreffen onder meer declaratiedata, die zorgverzekeraars in handen hebben. Ziekenhuizen en ggz-instellingen beschikken bovendien over een uitgebreide set met zorg- en behandeldata. In september heeft Schippers toestemming gegeven deze twee datasets samen te brengen en te verspreiden via een 'informatiemakelaar'. Ook zorgverzekeraars kunnen deze data opvragen, zonder toestemming van patiënten.

 

Reacties

Deskundigen spreken hun zorgen uit in de Volkskrant over de toestemming die de minister heeft gegeven om de data te delen. Zo zegt bijzonder hoogleraar gezondheidsrecht Jos Dute dat de declaratiegegevens gebruikt gaan worden "voor een ander doel dan de financiële afhandeling van de behandeling". Een woordvoerder van het ministerie van VWS zegt tegen de krant dat de data "geheel geanonimiseerd en beveiligd zijn. VWS heeft de afspraken over het delen van de gegevens niet aan de Tweede Kamer gemeld omdat het parlement eerder zelf heeft aangedrongen op een 'betere organisatie van de informatie-uitwisseling," aldus het ministerie. 

 

De NZa laat weten dat de de suggestie dat alle zorgdata tussen alle partijen gedeeld kunnen worden onjuist is. "De infographic die de Volkskrant heeft gemaakt, is ook onjuist. Het convenant richt zich op aanvragen van de afzonderlijke partijen, afzonderlijk bij Vektis. Die gegevens worden niet gecombineerd door een 'informatiemakelaar' en worden alleen verstrekt wanneer sprake is van een wettelijke grondslag," zo schrijft de zorgautoriteit op haar website.

bron: Skipr

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’

timer5 min

Ruim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…

Lees verder »

Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'

timer5 min

Slimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…

Lees verder »
'Je logt daadwerkelijk in bij Microsoft, dus alles ziet er legitiem uit.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'

timer5 min

Expertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…

Lees verder »
Patiënten kunnen bij MijnPraktijk op postcode zoeken welke praktijken in de buurt nog ruimte hebben en zich digitaal inschrijven. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Ieder een huisarts’ moet hét landelijk netwerk voor huisartsinschrijving worden

timer4 min

MijnPraktijk, een online platform dat patiënten koppelt aan huisartsenpraktijken die nieuwe patiënten aannemen…

Lees verder »

Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen

timer4 min

Geen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…

Lees verder »
'De Zorgverlener 5.0 geeft het goede voorbeeld, zorgt voor zichzelf, voor de patiënten en klanten én voor de wereld.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Zorgverlener 5.0 komt eraan. Maar waar sta jezelf?

timer5 min

De Zorgverlener 5.0 is geen ver-van-mijn-bed-show meer, schrijft Eveline Bosselaar. De focus van bijvoorbeeld…

Lees verder »

Snelterecht vult vrijgekomen afspraken digitaal opnieuw in

timer3 min

Snelterecht start samen met Gelre ziekenhuizen een pilot waarin patiënten op de wachtlijst digitaal een…

Lees verder »
flash_onNieuws

ZIO breidt programma PlusPraktijk 2.0 uit naar 25 huisartsenpraktijken

timer4 min

Zorggroep ZIO, de regionale huisartsenorganisatie in de regio Maastricht-Heuvelland, breidt het programma…

Lees verder »