Vast kortingspercentage door zorgverzekeraars niet langer hanteerbaar

timer 2 min
Zorgverzekeraars mogen niet meer standaard 25% minder vergoeden bij zorg van ongecontracteerde zorgaanbieders. Dat bepaalde de rechtbank Gelderland begin deze maand.

Zorgverzekeraars doen het liefst zaken met zorgaanbieders waarmee zij een contract hebben afgesloten. De prijs staat dan vast. Toch moeten zij ook zaken doen met zorgverleners met wie zij geen contract hebben. Vaak wordt van deze niet-gecontracteerde zorgaanbieders maar 75% van de behandeling te goed. Zorgverzekeraars zien dit als het gemiddelde tarief van zulke behandelingen.

 

Vast kortingspercentage van tafel

Het hanteren van een vast kortingspercentage mag niet meer. De rechtbank Gelderland oordeelde dat zorgverzekeraars per zorgtype moeten motiveren welk kortingspercentage zij hanteren. Dit percentage moet gebaseerd zijn op de extra kosten, bijvoorbeeld het verwerken van een factuur, die de verzekeraar maakt door de ongecontracteerde zorgverlener. Ongecontracteerde zorgaanbieders zijn beschermd door de zorgverzekeringswet; de korting mag geen sta-in-de-weg zijn voor zorgaanbieders en patiënten. De vergoeding mag niet zo laag zijn dat mensen geen zorg meer afnemen. Basisverzekeringen vallen onder de zorgverzekeringswet, aanvullende verzekeringen niet.

 

De Stichting Handhaving Vrije Artsenkeuze spande de rechtzaak met succes aan tegen VGZ, Menzis, CZ en het Zilveren Kruis.

 

Wetsvoorstel niet-gecontracteerde zorg

In november afgelopen jaar kwam minister Hugo de Jonge (CDA) van Volksgezondheid in het nieuws, omdat hij werkt aan een wetsvoorstel  https://www.zorgkennis.net/downloads/kennisbank/ZK-kennisbank-Kamerbrief-contracteerproces-zorgverlening-5586.pdfom niet-gecontracteerde zorgaanbieders minder te vergoeden. Op deze manier wil De Jonge ervoor zorgen dat zorgaanbieders contracten afsluiten met zorgverzekeraars. Hij is van mening dat hiermee goede, betaalbare en toegankelijke zorg wordt mogelijk gemaakt.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto Shutterstock
flash_onNieuws

3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn

timer4 min

Onderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…

Lees verder »
Oprichting van een werkgeversvereniging is een belangrijke voorwaarde een cao te kunnen invoeren. Op 29 oktober organiseert de KNMT hierover een gesprek met praktijkhouders
flash_onNieuws

KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging

timer3 min

Mondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…

Lees verder »
KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Sandra Ubink_foto_Marco de Swart
mic_external_onInterview

Kinderfysio Sandra Ubink wordt zelf praktijkhouder: 'Ik kan nu veel meer mijn creativiteit kwijt'

timer5 min

Juist als ondernemer wil kinderfysiotherapeut Sandra Ubink laten zien wat haar vak te bieden heeft. Terwijl…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »