Verduidelijking calamiteiten- en zorgverlof

woensdag 28 oktober 2015
timer 2 min
De toepassing van het calamiteiten- en kort verzuimverlof is verduidelijkt. In wet is bepaald dat het mag worden opgenomen bij onvoorziene omstandigheden, zoals inbraak in de woning of een ongeluk van iemand uit de naaste omgeving. Ook arts- en ziekenhuisbezoek staat nu expliciet genoemd als reden voor dit verlof

Laatstgenoemde is alleen van toepassing als het niet buiten werktijd in te plannen is. Ook is de noodzakelijke begeleiding van naasten bij medische zorg ook een geldige reden om kort verzuimverlof op te nemen. 

 

Uitbreiding kort- en langdurig zorgverlof

De werkingsfeer van kortdurend en langdurend zorgverlof is sinds 1 juli 2015 uitgebreid. Het gaat daarbij om de kring van belanghebbenden. De werknemer mag dit verlof niet alleen opnemen voor de zorg voor partner, ouders en kinderen maar nu ook ten behoeve van de zorg voor broers, zussen, grootouders, kleinkinderen, huisgenoten of anderen uit de sociale omgeving van de werknemer. Denk aan vriend, vriendin en goede buur. Hoewel als bijkomende voorwaarde hieraan is gesteld dat de zorg dan wel moet voortkomen uit de sociale relatie tussen de werknemer en de zorgbehoevende en de zorg niet door een ander verleend kan worden, is dit voor een werkgever niet of nauwelijks te toetsen.


Kon het langdurend zorgverlof tot voor kort uitsluitend ingezet worden als de zorgbehoevende levensbedreigend ziek was, nu kan deze verlofvorm vaker gebruikt worden, te weten bij alle noodzakelijke zorg bij ziekte en hulpbehoevendheid. Beperkingen met betrekking tot het tijdvak waarin het verlof opgenomen moet worden, zijn vervallen. Wel mag de werkgever het zorgverlof afwijzen wegens zwaarwegende bedrijfsbelangen.


De duur van het kortdurend zorgverlof (2 weken) en langdurend zorgverlof (6 weken) blijft onveranderd, maar mag wel gespreid worden opgenomen tenzij zwaarwegende bedrijfsbelangen dit in de weg staan.


Wilt u meer weten over de verschillende soorten verlof? Klik dan hier.

 

Petra Kroon -  Babelfish Legal


Op het congres Praktijkorganisatie Anno Nuvan 12 december 2015 geeft Petra Kroon de workshop  'Veranderingen in het arbeidsrecht: De WWZ in Praktijk'. Tijdens de workshop zoomt zij onder andere in op de verschillende soorten verlof. Klik hier voor aanmelding of meer informatie.


Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 12:15 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »
Dirkje van der Ven: ‘Het beeld dat mensen van zichzelf hebben is dat ze rationele wezens zijn en hartstikke slim zijn. Realistisch gezien is dat niet zo: mensen zijn wel slim, juist omdat ze af en toe op onbewust niveau opereren.’ (Foto: Gedragsland)
mic_external_onInterview

Dirkje van der Ven, keynote bij de PM Dag: ‘Weerstand is geen obstakel, maar een hulpmiddel’

17 mrt om 15:00 uurtimer6 min
Wie gedrag wil veranderen, stuit vrijwel altijd op weerstanden. Dat geldt in de maatschappij, in de zorgsector én…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »

Visser & Visser bij de Dental Expo: Ben jij klaar voor de volgende stap in jouw praktijk?

12 feb om 12:00 uurtimer4 min
De tandartsensector staat onder druk: krapte op de arbeidsmarkt, stijgende kosten en veranderende wet- en…
Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
flash_onNieuws

Bij Nader Inzien zoekt gepensioneerde tandartsen voor Amsterdamse vestiging

10 feb om 14:15 uurtimer4 min
De sociale tandartsenpraktijk ‘Bij Nader Inzien’ in Havelte heeft zo veel nieuwe inzichten opgeleverd, dat de…
Lees verder »
Alexander Tolmeijer: (Foto: Martin Hols)
mic_external_onInterview

Alexander Tolmeijer als nieuwe minister van VWS: ‘Regeldruk terugdringen en de voedingsindustrie aanpakken’

5 feb om 16:00 uurtimer4 min
Tandarts en Dentiva-directeur Alexander Tolmeijer heeft een uitgesproken visie op de toekomst van de zorg. Als…
Lees verder »