Verplicht aan de slag met Het Nieuwe Werken

woensdag 9 december 2015
timer 2 min
Werknemers krijgen vanaf 1 januari 2016 het wettelijke recht om te vragen om andere werktijden of een andere werklocatie. Wat betekent dat voor jou als praktijkmanager?

Op 1 januari 2016 treedt de Wet flexibel werken (Wfw) in werking. De Wfw introduceert mogelijkheden voor werknemers om plaatsonafhankelijk en tijdonafhankelijk te gaan werken, beter bekend als Het Nieuwe Werken.

 

Aanpassing arbeidsplaats

De werknemer mag op grond van Wfw de werkgever verzoeken om de plaats waarop het werk wordt gedaan  aan te passen en doet daarbij een concreet voorstel op welke plek waar hij dan wel zou willen werken. Plaatsonafhankelijk werken kan bijvoorbeeld thuis werken zijn, maar ook op een flexwerkplek of in een wegrestaurant of een combinatie daarvan.

 

De werkgever is verplicht om met de werknemer te overleggen over zijn wens. Er geldt een beslistermijn van een maand.  De werkgever moet een afwijzing schriftelijk onderbouwen maar de Wfw stelt geen eisen aan de argumentatie. Een afwijzing ‘omdat het niet past in onze praktijkvoering’ is wat dat betreft voldoende.

 

Aanpassing werktijd

De werknemer kan na inwerkingtreding van de Wfw de werkgever verzoeken om een aanpassing van zijn werktijd. Dat kan iedere mogelijke wijziging zijn: van een verzoek om iedere dag een half uur later te beginnen en te eindigen  tot een verzoek om volledig flexibel te werken. De werknemer moet  in het verzoek duidelijk maken welke spreiding van de werktijd hij voor ogen heeft.

 

Ook hier is de werkgever verplicht om te overleggen. Afwijzen, en dat moet schriftelijk, mag alleen als een werkgever zwaarwegende bedrijfsbelangen kan aanvoeren. Op grond van de bestaande rechtspraak over het criterium van de zwaarwegende bedrijfsbelangen bij een verzoek tot vermindering van de arbeidsduur, moeten werkgevers er rekening mee houden dat zo’n beroep op zwaarwegende bedrijfsbelangen niet snel zal worden gehonoreerd.

 

Lees het uitgebreide artikel in MedischOndernemen magazine nr. 6 (verschijning 18 december) waarin verder wordt toegelicht aan welke eisen een verzoek om aanpassing van arbeidsplaats of  werktijd moet voldoen en wat door de wet en de rechter wordt verstaan onder zwaarwegende bedrijfsbelangen. Vraag eventueel hier een proefnummer aan.

 

Mr.drs. Petra Kroon, arbeidsjurist

BabelFish Legal

 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

17 jul om 12:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Foto Shutterstock
flash_onNieuws

Mondzorgalliantie: ‘Kom met een uniforme regeling voor financieel kwetsbare mensen’

16 jul om 11:30 uurtimer2 min

De twaalf grootste gemeenten pleiten gezamenlijk voor het verbeteren van de toegang tot…

Lees verder »
Foto Eddy van Hijum - door Martijn Beekman/Rijksoverheid
flash_onNieuws

Verdere aanpak schijnzelfstandigheid: bewijslast verschuift naar werkgever

8 jul om 12:00 uurtimer3 min

Het demissionaire kabinet gaat door met hervorming van de arbeidsmarkt met het wetsvoorstel…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »
Demissionair minister Daniëlle Jansen (NSC) (Foto: Rijksoverheid/Martin Beekman)
flash_onNieuws

Zorgpartijen en ministerie bereiken akkoord over AZWA

2 jul om 14:00 uurtimer3 min

Na uitvoerige onderhandelingen hebben het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

23 jun om 09:00 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »

Zelfstandig specialist worden? Wat je moet weten over toetreden tot een maatschap

20 jun om 09:30 uurtimer3 min

Voor veel medisch specialisten is toetreden tot een maatschap een belangrijke mijlpaal in hun loopbaan. Het…

Lees verder »
Nora Ennahachi - Foto: eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

17 jun om 16:00 uurtimer5 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »