“Visitatie is een hands-on cursus kwaliteit"

timer 3 min
Bij visitatie beoordelen collega’s elkaars praktijk op vakinhoudelijke en organisatorische aspecten. Fons Niers is tandarts algemeen practicus in Amersfoort en heeft in de KNMT werkgroep visitatie het huidige visitatiesysteem mee helpen vormgeven. Wij vroegen hem wat de voordelen van visitatie zijn.

Wat is nou precies het nut van visitatie?


“Het nut van visitatie is een doorlichting van de tandartspraktijk door collega tandartsen. De nadruk ligt op wat goed gaat en wat er beter kan. Bij visitatie word je een spiegel voorgehouden en krijg je handvatten voor verbetering. Bovendien bezoek je ook zelf een andere praktijk. Dat is leuk en leerzaam.”


De systematiek van visitatie is veranderd, wat is het voordeel van de nieuwe systematiek t.o.v de oude?


“Aan de huidige visitatievorm zijn twee rondes voorafgegaan; een midden jaren negentig en een rond 2006.  In beide gevallen was het systeem minder doordacht. Het schortte  aan duidelijke wetenschappelijke onderbouwing  en van verslaglegging kwam vaak weinig terecht. De huidige visitatiesystematiek is gebouwd op de kennis van de visitatie zoals alle medisch specialisten die doen en bevat vier kerndomeinen; de evaluatie van de zorg, het patiëntperspectief, de organisatie van de praktijk en de professionele ontwikkeling en individueel handelen van de gevisiteerde tandarts.”


“De hoofdvisiteur is tandarts en heeft een gerichte opleiding in visiteren gehad. Hij is ervaren, kundig en verantwoordelijk voor het gehele proces. Hij is de contactpersoon en schrijft het verslag. De medevisiteur is een tandarts die in datzelfde jaar is gevisiteerd of gevisiteerd gaat worden.”


Zeker met de nieuwe tarieven in het vooruitzicht is tijd geld in een tandartspraktijk, hoeveel tijd is een praktijk gemiddeld kwijt aan visitatie? En is dat het waard?


“Visitatie is een hands-on cursus kwaliteit. Cursussen zijn een investering die zich later  in de praktijk terug betalen in verbeterde werkprocessen en gemak. Het is heel nuttig om te weten wat er in de praktijk goed gaat en waar je moet bijsturen.”


“De tandheelkunde is vaak negatief in het nieuws met tarieven, de behandelingen zijn duur en niet transparant. Met visitatie kan de beroepsgroep laten zien dat we kwaliteit serieus nemen en dat we ons toetsbaar opstellen. We hebben met visitatie een instrument om het negatieve beeld op dit vlak om te buigen. Om beide reden is visitatie de investering in tijd en geld dus dubbel en dwars waard.”


Meer weten over visitatie? Tijdens het congres Praktijkorganisatie Anno Nu gaat Fons Niers verder in op de kansen die visitatie u en uw praktijk biedt. Bekijk het gehele programma hier.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
“Visitatie is een hands-on cursus kwaliteit"

Meer artikelen met dit thema

Een tandarts mag een patiënt niet weigeren op basis van alleen een onveilig gevoel, stelt de KNMT. Weigeren kan wel bij herhaald wangedrag, wanbetaling of een behandeling die de tandarts niet kan geven, mits vastgelegd in het dossier. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neergestoken tandarts Anett Wenzel: 'Zonder dossier gaan mijn alarmbellen rinkelen'

timer4 min

Tandarts Anett Wenzel uit Utrecht neemt geen nieuwe patiënten meer aan die geen dossier kunnen overleggen. Dat…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Eind september komt minister Thierry Aartsen met het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
Het kabinet wil dat er scherpe keuzes gemaakt worden over wat passende zorg is. Minister Hermans: 'Omdat we nu al zien dat het tekort aan mensen groot is en de kosten blijven oplopen, moeten we ook keuzes maken.’ (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm

timer4 min

De totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…

Lees verder »
 (Foto Eelco Heinen: Martijn Beekman/Ministerie van Financiën)
flash_onNieuws

LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'

timer4 min

Beroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…

Lees verder »

Wet Loontransparantie: zo bereid je jouw organisatie voor op 2027

timer3 min

Gelijke beloning voor gelijkwaardig werk is al jarenlang een wettelijk uitgangspunt. Toch bestaat er nog steeds…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »
'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »