Wkkgz: gevolgen voor de tandarts
Dit zijn de belangrijkste gevolgen op het gebied van kwaliteit:
- Patiënten krijgen recht op keuze-informatie over de aangeboden zorg, inclusief informatie over tarieven, kwaliteit en ervaringen van andere patiënten.
- Tandartsen moeten patiënten dan wel hun nabestaanden informeren over aard en toedracht van incidenten en leggen dit bovendien vast in het dossier.
- Praktijkhouders moeten actief referenties controleren van tandartsen en mondhygiënisten met wie ze een arbeidsrelatie willen aangaan.
- Tandartsen die zorg verlenen aan bepaalde kwetsbare patiëntengroepen zullen in sommige situaties een Verklaring omtrent het gedrag (VOG) moeten overleggen.
- Tandartsen zullen een interne procedure moeten vaststellen voor het omgaan met signalen van incidenten; voorwaarde daarbij is dat medewerkers veilig kunnen melden.
- Beëindiging van de arbeidsrelatie wegens disfunctioneren van de tandarts moet worden gemeld bij de Inspectie.
- De verplichting voor zorgaanbieders om een kwaliteitsjaarverslag te maken vervalt.
Gevolgen klachten en geschillen
- Elke tandarts moet een beroep kunnen doen op een gekwalificeerde klachtenfunctionaris. Heeft een patiënt een klacht dan moet de tandarts in beginsel binnen 6 weken een beslissing nemen over deze klacht.
- De patiënt en de tandarts kunnen hulp en bemiddeling vragen aan de klachtenfunctionaris.
- Is de patiënt ontevreden met het besluit van de tandarts, dan kan hij naar een onafhankelijke geschillencommissie gaan die bindende uitspraken doet en schadevergoeding kan toekennen. Net als nu kan de patiënt ook naar de burgerlijke rechter stappen.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Huisartsen met bijzondere patiëntgroepen dreigen hun registratie te verliezen
3 minEen klein deel van de huisartsen die met bijzondere patiëntgroepen werken, verwacht de eigen registratie te…
Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden
3 minZzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…
3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn
4 minOnderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…
KNMT organiseert avond over oprichting werkgeversvereniging
3 minMondzorgpraktijken kunnen hun arbeidsvoorwaarden voortaan langs drie routes regelen. Het bestuur van de KNMT…
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030
4 minDertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…
'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank
5 minMag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…
Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde
4 minOnderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Reactie toevoegen