Wkkgz: wat u vanaf nu anders moet doen

donderdag 7 januari 2016
timer 2 min
De nieuwe Wet Kwaliteit, Klachten en Geschillen in de Zorg betekent onder andere dat u vanaf nu bij de Inspectie moet melden als u een medewerker ontslaat vanwege ernstig tekortschieten in de zorgverlening.

Op 1 januari is de nieuwe Wet Kwaliteit, Klachten en Geschillen in de Zorg (Wkkgz) van kracht geworden. Voor sommige onderdelen, bijvoorbeeld het aanpassen van de klachtenregeling, geldt een overgangstermijn en heeft u nog tot 1 juli 2016 of 1 januari 2017 de tijd. Andere onderdelen van de wet zijn meteen ingegaan.

 

Nu van kracht

De belangrijkste wijzigingen per 1 januari 2016:

  • U moet het functioneren van iedere nieuwe zorgverlener nagaan, voordat u hem of haar aanneemt. Dit is de zogenaamde vergewisplicht. Dit kunt u doen door het BIG-register te raadplegen, navraag te doen bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg (dit kan via een formulier op de website van de IGZ) en door contact op te nemen met eerdere werkgevers. Een Verklaring Omtrent Gedrag vragen mag, maar is alleen verplicht voor sommige zorginstellingen. Zo moet worden voorkomen dat zorgverleners die een gevaar zijn voor de cliënt aan de slag gaan in de zorg.
  • Ontslaat u een zorgverlener wegens ernstig disfunctioneren? Dan bent u verplicht om dit te melden bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg.
  • U moet voortaan alle vormen van geweld melden waar een cliënt mee te maken heeft gekregen. Bijvoorbeeld mishandeling. De Inspectie voor de Gezondheidszorg kijkt dan welke maatregelen u moet nemen om te voorkomen dat het weer gebeurt.
  • Uw plicht om te informeren is aangescherpt. Als er een fout is gemaakt, moet u dit verplicht bespreken met de cliënt  en hiervan een aantekening maken in het cliëntendossier. Ook moet u een cliënt informeren over de kwaliteit van uw zorgverlening wanneer hij daarom vraagt. Denk aan vragen over hoe vaak u een bepaalde ingreep heeft verricht en met welke resultaten.

Meer over informatie aanvragen bij IGZ in het kader van de vergewisplicht

Meer over alle wijzigingen in het kader van de Wkkgz

 

 

 

 

 

 

 

 

Bron: IGZ, www.overheid.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec om 16:00 uurtimer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec om 15:15 uurtimer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec om 15:00 uurtimer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov om 16:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov om 10:30 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »
De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 12:30 uurtimer2 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te bieden over de cao. Op…

Lees verder »