Wkkgz: wat u vanaf nu anders moet doen

donderdag 7 januari 2016
timer 2 min
De nieuwe Wet Kwaliteit, Klachten en Geschillen in de Zorg betekent onder andere dat u vanaf nu bij de Inspectie moet melden als u een medewerker ontslaat vanwege ernstig tekortschieten in de zorgverlening.

Op 1 januari is de nieuwe Wet Kwaliteit, Klachten en Geschillen in de Zorg (Wkkgz) van kracht geworden. Voor sommige onderdelen, bijvoorbeeld het aanpassen van de klachtenregeling, geldt een overgangstermijn en heeft u nog tot 1 juli 2016 of 1 januari 2017 de tijd. Andere onderdelen van de wet zijn meteen ingegaan.

 

Nu van kracht

De belangrijkste wijzigingen per 1 januari 2016:

  • U moet het functioneren van iedere nieuwe zorgverlener nagaan, voordat u hem of haar aanneemt. Dit is de zogenaamde vergewisplicht. Dit kunt u doen door het BIG-register te raadplegen, navraag te doen bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg (dit kan via een formulier op de website van de IGZ) en door contact op te nemen met eerdere werkgevers. Een Verklaring Omtrent Gedrag vragen mag, maar is alleen verplicht voor sommige zorginstellingen. Zo moet worden voorkomen dat zorgverleners die een gevaar zijn voor de cliënt aan de slag gaan in de zorg.
  • Ontslaat u een zorgverlener wegens ernstig disfunctioneren? Dan bent u verplicht om dit te melden bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg.
  • U moet voortaan alle vormen van geweld melden waar een cliënt mee te maken heeft gekregen. Bijvoorbeeld mishandeling. De Inspectie voor de Gezondheidszorg kijkt dan welke maatregelen u moet nemen om te voorkomen dat het weer gebeurt.
  • Uw plicht om te informeren is aangescherpt. Als er een fout is gemaakt, moet u dit verplicht bespreken met de cliënt  en hiervan een aantekening maken in het cliëntendossier. Ook moet u een cliënt informeren over de kwaliteit van uw zorgverlening wanneer hij daarom vraagt. Denk aan vragen over hoe vaak u een bepaalde ingreep heeft verricht en met welke resultaten.

Meer over informatie aanvragen bij IGZ in het kader van de vergewisplicht

Meer over alle wijzigingen in het kader van de Wkkgz

 

 

 

 

 

 

 

 

Bron: IGZ, www.overheid.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »