'Zorg in Nederland goedkoper dan gedacht'
Dat schrijft NRC.
Bij Oeso, de organisatie van 35 voornamelijk westerse landen die samenwerken om economisch en sociaal beleid te bespreken, kwam de afgelopen maanden een nieuwe stroom data binnen als gevolg van een aangepaste methodiek. Daaruit blijkt dat Nederland niet langer op nummer twee staat als gemeten wordt hoeveel procent van het bruto binnenlands product aan zorg werd uitgegeven, terwijl dat jarenlang indruk maakte - zeker op politici.
De oppositie in de Tweede Kamer verwees er veelvuldig naar als het haar uitkwam om minister Schippers (Zorg, VVD) te bekritiseren. Ook minister Schippers zelf droeg de boodschap uit, al was het maar om de noodzaak van bezuinigingen te motiveren, zo schijft NRC. „Nederland heeft de op één na duurste zorg ter wereld en bijna nergens groeien de zorgkosten harder dan in Nederland”, schreef zij in februari 2013 in een brief.
CBS
Volgens hoogleraar gezondheidseconomie aan de Erasmus Universiteit Erik Schut hebben we met het CBS een van de beste registraties ter wereld. Dat heeft als gevolg gehad dat Nederland juist zo hoog bovenaan de lijst stond, omdat het bij andere landen slecht georganiseerd was, zo zegt hij tegen NRC. Nu de dataverzameling vooral in andere landen dus wordt aangescherpt doordat zij verplicht via hun statistiekbureaus nauwkeuriger gegevens moeten aanleveren, komen er hogere kosten bovendrijven. De cijfers zijn met terugwerkende kracht aangepast. In 2014, de meest recente beschikbare data, staat Nederland op plaats zeven. Na de Verenigde Staten, na Japan, na Zwitserland, na Zweden, na Frankrijk, na Duitsland.
Maar let wel op de kleine verschillen, benadrukt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS. „Er is niet een specifieke reden dat Nederland nu zevende staat en eerst tweede. De VS staan stijf bovenaan, maar de verschillen tussen de landen daarachter zijn vrij klein, zowel voor als na revisie. Er zit dus een zekere mate van toeval in,” aldus de econoom tegen NRC.
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Samuel Schampers (WVF) over de nieuwe fysio-cao: ‘Elke praktijk heeft hier baat bij’
6 minRuim 23 jaar werkten fysiotherapeuten in de eerste lijn zonder cao. Op 3 november 2026 bereikte de…
Tandartsketens nemen in 2026 minder praktijken over
4 minTandartsketens nemen minder praktijken over dan een jaar geleden. Dataplatform DentalDeals telde in de…
Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden
3 minZzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…
3 november 'beslissend moment' in cao-onderhandelingen fysiotherapie eerstelijn
4 minOnderhandelaars over een nieuwe Cao Eerstelijn Fysiotherapie hebben op 13 oktober 2026 'belangrijke stappen'…
Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken
4 minTandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…
Hoe financieel gezond is jouw praktijk?
4 minJe praktijk draait misschien goed, maar weet je ook hoe jouw onderneming er financieel voor staat? Juist dat…
LHV pleit in de Tweede Kamer voor vaste financiering voor palliatieve zorg thuis
3 minDe huisarts kan alleen de spil in de palliatieve zorg thuis blijven als de financiering en het netwerk eromheen…
VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm
4 minDe totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…

Reactie toevoegen