Zowel huisartsen als specialisten bezorgd over gegevensuitwisseling zorg

woensdag 9 oktober 2019
timer 2 min
Huisartsenvereniging LHV signaleert belemmeringen in de gegevensuitwisseling tussen huisartsen en andere zorgverleners. De toegang tot ziekenhuisportalen is verslechterd, stelt ze. Uit een peiling van de Federatie Medisch Specialisten bleek onlangs ook dat de meerderheid van de medisch specialisten dagelijks of wekelijks te maken heeft met gebrekkige gegevensuitwisseling.

Op meerdere plekken in het land is de toegang van huisartsen tot ziekenhuisportalen verslechterd, meldt de LHV. Huisartsen kunnen niet altijd de medische gegevens inzien van patiënten, die zij naar het ziekenhuis hebben verwezen. Hierdoor moet de huisarts wachten tot de specialist uit het ziekenhuis een terugkoppeling geeft.

 

Daarnaast mogen gegevens vanuit Wet langdurige zorg (Wlz)-partijen niet gedeeld worden met huisartsenpraktijken zonder expliciete toestemming van de patiënt. Met als gevolg dat huisartspraktijken niet standaard geïnformeerd worden wanneer een patiënt overgaat van de zorgverzekeringswet naar de Wlz. Ten slotte melden huisartsen steeds vaker door derden benaderd te worden met het verzoek om medische gegevens te verstrekken.

 

LHV is van mening dat de huidige regels voor gegevensuitwisseling in de zorg soms in strijd zijn met het belang van goede patiëntenzorg. Inzicht in de actuele medische gegevens van patiënten is volgens de vereniging van groot belang om goed te anticiperen op de gezondheidstoestand.

 

Dagelijkse uitwisseling gebrekkig

Eerder uitten medisch specialisten al hun bezorgdheid over de gegevensuitwisseling in de zorg. Uit de peiling van de Federatie Medisch Specialisten kwam naar voren dat 55 procent van de deelnemende medisch specialisten dagelijks te maken heeft met gebrekkige gegevensuitwisseling en 34 procent wekelijks. Dit heeft onder andere gevolgen voor de patiëntveiligheid, dubbele diagnostiek, administratielast en onbegrip bij patiënten, melden de specialisten. 

 

FMS-voorzitter Marcel Daniëls meent dat het onderwerp absolute prioriteit moet hebben. 'Ik denk weleens; als het technisch zo ingewikkeld is om de epd’s te koppelen geef mij dan maar de inlog van de epd’s van andere ziekenhuizen.' 93 Procent van de respondenten denkt dat het een voordeel kan zijn als medisch specialisten leesbevoegdheid hebben in de epd’s van andere zorginstellingen. 

 

Lees meer over de peiling van de Federatie Medisch Specialisten:  Medisch Ondernemen,  Peiling specialisten: 'Gebrekkige gegevensuitwisseling risico voor patiëntveiligheid’

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Zowel huisartsen als specialisten bezorgd over gegevensuitwisseling zorg

Meer artikelen met dit thema

Charlotte van den Wall Bake tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025. Foto: Jitske Seckel
mic_external_onInterview

Charlotte van den Wall Bake als minister van VWS: ‘Ik zou van werkgeluk een topprioriteit maken’

15 jan om 16:00 uurtimer4 min

Charlotte van den Wall Bake is coach, trainer en spreker en begeleidt al ruim twintig jaar zorgprofessionals.…

Lees verder »
Nora Ennahachi: 'Er is in de mondzorg een tekort aan empathisch leiderschap.' (Fotografie: MyDent/Dent Management)
mic_external_onInterview

Nora Ennahachi (MyDent) als minister van VWS: ‘Ik zou bewust naast zorgverleners en burgers gaan staan’

14 jan om 10:30 uurtimer5 min

Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent, een grote tandartspraktijk in Utrecht en…

Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec 2025 timer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec 2025 timer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec 2025 timer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov 2025 timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov 2025 timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov 2025 timer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »