Als u 50 bent geworden dan heeft u dé antwoorden, toch?
- Hoe lang wilt u eigenlijk nog blijven werken?
- Hoe zal uw inkomen eruitzien als u besluit eerder te stoppen?
- Hoe komt u aan een opvolger voor uw praktijk en wanneer wilt u gaan overdragen?
- Wat betekent dit voor uw persoonlijke financiële situatie?
- Wat wilt u eigenlijk zelf?
- Wat is uw strategie voor de nabije toekomst?
Hoe zal uw inkomen er uit zien als u besluit eerder te stoppen?
- 1e pijler komt van de overheid en betreft de AOW,
- 2e pijler betreft het pensioen wat opgebouwd is bij een beroepspensioenfonds of bij een werkgever.
- Mensen die zelf hun pensioen moeten regelen, zijn aangewezen op de 3e pijler van ons pensioenstelsel: lijfrente en/of gewoon sparen en beleggen. Bij een lijfrenteverzekering of lijfrente sparen kan er periodiek een bedrag worden ingelegd en met het opgebouwde vermogen kunt u later periodiek een inkomen laten uitkeren. Een lijfrenteverzekering of lijfrentespaarrekening is een manier om fiscaal aantrekkelijk vermogen op te bouwen. Tegenover dit fiscale voordeel staat wel dat er een aantal voorwaarden zijn omtrent de opbouw en de uitkering, zoals een gemaximeerde jaarlijkse inleg en de uitkeringsduur. Een voordeel van het zelf sparen en beleggen is dat dit vermogen ieder moment vrij gebruikt kan worden.
De AOW
Wat betekent eerder stoppen voor uw persoonlijke financiën?
Als u gestopt bent met werken, zal ook uw dagindeling er anders uit zien. U beschikt ineens over veel meer vrije tijd. Uw gezinssituatie zal veranderd zijn, u gaat (meer) tijd besteden aan (klein)kinderen, hobby of misschien wilt u een wereldreis gaan maken. U gaat eindelijk ja zeggen tegen die bestuursfunctie waar ze u al jaren voor benaderd hebben. De kans bestaat ook dat uw wensen niet aansluiten bij uw financiële inkomens- en vermogenspositie.
Er zijn mogelijkheden om dit nu op te gaan lossen.
- U kunt besluiten om niet direct volledig te stoppen met werken maar bijvoorbeeld minder te gaan werken. Het zorgt er voor dat u inkomen deels in stand wordt gehouden en u krijgt wel meer vrije tijd.
- U kunt besluiten alvast uw praktijkpand te verkopen aan uw opvolger en wel te blijven werken.
- Een andere mogelijkheid ligt verscholen in uw eigen woning. De eigen woning vormt vaak een essentieel onderdeel in de opbouw van uw toekomstvoorziening. Op een 50+-leeftijd kan de hoogte van de hypotheek door aflossingen lager liggen en de waarde kan in de loop van de jaren zijn toegenomen. U kunt alvast onderzoeken wat het effect is van een verhuizing naar een goedkoper appartement of woning. De overwaarde geeft u de mogelijkheid om te zijner tijd uw wensen te realiseren. Overleg met uw financieel adviseur welke optie het best bij u past én verkrijg daarmee inzicht in de financiële consequenties.
Wat is uw strategie voor de nabije toekomst?

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders
10 dec om 13:30 uur5 minNZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven
25 nov om 16:00 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…
Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026
20 nov om 10:30 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…
Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’
18 nov om 12:00 uur4 minDe tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…
Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’
17 nov om 14:15 uur4 minDe ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…
KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'
5 nov om 12:30 uur2 minDe ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te bieden over de cao. Op…
Kleinbedrijf Index Logopedie: 'Nieuwe bedrijfsmodellen en bekostiging nodig'
8 okt om 14:30 uur5 minUit de vierde editie van de Kleinbedrijf Index Logopedie blijkt dat veel logopediepraktijken…

Reactie toevoegen