Blog: In alle mensen een welbehagen

donderdag 17 december 2015
timer 3 min
Roerige tijden in de gezondheidszorg, iedereen gaat gebukt onder toenemende regel- en tariefdruk. Contracten tekenen bij het kruisje, de dokter gekruisigd, anders een lagere vergoeding.

Wordt er wel bij het kruisje ….. dan volgt het marionettentheater van de gekorfde beer dansend op de hete plaat van de Big Four. Danse macabre op de vervalste tonen van de Hinderpaalwals op de muziek van een arrest dat een verzekerde van een hulpverlener niet onevenredig zwaar mag worden gestraft voor zijn afkeurenswaardige vrije keus. Vrijheid kost geld. 


De Grootste Hinderpaal huist op VWS met een stalinistische politiek: Wij kiezen, U slikt. Het welbehagen is nog ver weg. Zorgverleners en patiënten tobben, zuchten, klagen, twitteren voort. Zo zou morfinepomp en cassette in de terminale fase niet worden vergoed, zodat naast de budgetpolis kennelijk een krepeerpolis als nieuw product door de Big Four is vermarkt. Barmhartigheid wordt binnenkort als in onbruik geraakt begrip uit de Dikke van Dale geschrapt, evenals het begrip vertrouwen. De maatschappij bestaat nog louter uit dikke vandalen met moties van wantrouwen. “Controle is beter dan Vertrouwen,” schreef eens de IGZ.  C’est le ton qui fait la musique; treurmuziek.

 

Alleen wie schrijft blijft, maar het moet wel veel zijn. Zorgplannen in elk patiëntendossier, plannen die gericht zijn op schriftelijke zorgdoelen. Schriftelijke behandelplannen  en prognoses, noteren van afwijkingen daarvan met de onderliggende reden. Richtlijnen van beroepsorganisaties. Uiteraard naast de informed consent in de WGBO uit de jaren ‘90 en daarvoor een al lang bekend begrip in de jurisprudentie. Ook hulpverleners behoren de wet te kennen, maar ja, in het onderwijs slechts een luttel aantal uren… Niet alleen schrijven maar ook praten, heel veel praten over het uit te voeren onderzoek, het waarom , de alternatieven en mogelijke gevaren van al die straling en de uitslag  daarvan. Testen of patiënt het begrepen heeft, de voor- en nadelen van de voorgestelde behandelingen, prognose, kosten, mogelijke complicaties.

 

Het gekreun wordt oorverdovend in deze donkere dagen voor Kerst.  Zorgtijdsubstitutie door formularia afvinkende beroepsvervreemde Dorknopers die angst en wantrouwen zaaien. De gezondheidszorg heeft zichzelf  met de markt aan de hoogste boom laten spijkeren, het is te hopen dat we nu in deze tijd van stilte en overdenking met behulp van de Wijzen de Echte Zorgweer herboren laten worden, niet als duur business like verdienmodel om straks weer op te staan en elkaar te zien, te begrijpen, aan te voelen en te vertrouwen. Barmhartigheid en zorg voor zwakkeren.

 

Bart Admiraal

@AdmiraalBart

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: In alle mensen een welbehagen

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

Kabinet gooit aanpak schijnzelfstandigheid over andere boeg

18 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Jarenlang draaide het zzp-dossier om strengere afbakening en meer controle. Het nieuwe kabinet kiest nu een andere…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »
flash_onNieuws

Jan Willem Vaartjes bij Dental Expo: ‘Zelfstandig blijven werken en ondernemen in de zorg’

12 feb om 16:00 uurtimer3 min
Op 6 maart geeft Jan Willem Vaartjes – initiatiefnemer van de Vereniging Bevlogen Tandartsen – in samenwerking met…
Lees verder »