Blog: Wat is goede zorg ons waard?

donderdag 7 juli 2016
timer 3 min
Op 22 juni bezocht ik het VvAA congres ‘Zelf aan het roer’. Het doel van de initiators is om de spreekkamer terug te geven aan zorgverleners en patiënten, zodat zij samen kunnen beslissen wat goede zorg is. Zorgverzekeraars en overheid bemoeien zich volgens de meeste aanwezigen te veel met de kwaliteit zorg en zien de zorg voornamelijk als kostenpost. Maar wat is goede zorg ons waard?

Hoe kan het dat er zo weinig gesproken wordt over het maatschappelijk bepalen van wat de zorg ons nu werkelijk waard is en wat het ons oplevert?  Hoe kunnen we zeggen dat iets te duur is als we de waarde van zorg niet gezamenlijk bepaald hebben en wat het dus mag kosten? In de media lezen we dat de zorgkosten stijgen en dat de uitgaven inmiddels ruim 14% van het BBP bedragen. Maar misschien is het wel zo dat we met zijn allen vinden dat het 20% van het BBP mag bedragen (mits er aan bepaalde voorwaarden m.b.t. kwaliteit en toegankelijkheid wordt voldaan).


Ik begrijp dat niet iedereen zorg evenveel waarde zal geven en dat consensus bereiken over wat zorg mag kosten ingewikkeld zal zijn. Ook zal het antwoord op dit vraagstuk verschillend zijn per zorgvraag, ziektebeeld of in bepaalde bijzondere omstandigheden. Daar komt nog bij dat het antwoord afhankelijk is van hoe de zorg verzekerd wordt (basis, aanvullend of niet), hoe de zorgvraag ontstaan is en op welk moment in het leven de zorgvraag speelt.

 

Echter, het gezamenlijk onderzoeken van wat goede zorg ons waard is, kan waardevolle informatie opleveren die de verschillende stakeholders in bovengenoemde ‘discussie’ kan helpen om elkaar te vinden in plaats van elkaar aan te blijven wijzen als de zwarte piet. Zonder deze informatie (die kan dienen als leidraad) is het eigenlijk niet vreemd dat partijen met verschillende belangen elkaar niet altijd vinden.

 

Momenteel weten de meeste mensen niet wat zorg kost, waar deze kosten uit opgebouwd zijn, wat de kwaliteit is van de zorg die men ontvangt voor deze kosten en wat de positieve effecten van zorgverlening zijn op de inzetbaarheid en effectiviteit van mensen op de arbeidsmarkt. Meer kennis hierover stelt mensen in staat om gezamenlijk te bepalen waar we in de zorg meer voor over hebben en waar we als maatschappij daadwerkelijk op willen bezuinigen. Alleen zo kunnen alle stakeholders op een waardevolle manier een rol spelen in en buiten de spreekkamer.

 

Jasper ter Bogt | Manager Mondzorg

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Wat is goede zorg ons waard?

Meer artikelen met dit thema

Arjen van Zon - Eigen foto
mic_external_onInterview

Arjen van Zon (WVF): ‘De malaise in de fysiotherapie heeft een politieke oorzaak’

17 jul om 12:45 uurtimer6 min

Arjen van Zon, voorzitter van de Werkgevers Vereniging Fysiotherapie (WVF), reageert op de…

Lees verder »
Kostenonderzoek - Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

KNMT vecht kostenonderzoek NZa aan bij de rechter

15 jul om 13:00 uurtimer3 min

De KNMT is naar de rechter gestapt om de uitkomsten van het recente kostenonderzoek van de…

Lees verder »
Bob van Ravensberg - Foto: Fysiovakbond FDV
mic_external_onInterview

Bob van Ravensberg (Fysiovakbond FDV): ‘Elke dag stoppen tien fysiotherapeuten, maar de politiek grijpt niet in’

3 jul om 12:30 uurtimer6 min

Fysiotherapeuten verlaten in groten getale het vak vanwege lage tarieven en een te hoge…

Lees verder »
Demissionair minister Daniëlle Jansen (NSC) (Foto: Rijksoverheid/Martin Beekman)
flash_onNieuws

Zorgpartijen en ministerie bereiken akkoord over AZWA

2 jul om 14:00 uurtimer3 min

Na uitvoerige onderhandelingen hebben het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (…

Lees verder »

Zelfstandig specialist worden? Wat je moet weten over toetreden tot een maatschap

20 jun om 09:30 uurtimer3 min

Voor veel medisch specialisten is toetreden tot een maatschap een belangrijke mijlpaal in hun loopbaan. Het…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deadline jaarverantwoording: uiterlijk 31 mei aanleveren

7 mei om 11:00 uurtimer4 min

Zorgaanbieders moeten uiterlijk 31 mei hun jaarverantwoording over 2024 indienen, tenzij zij voor 31 maart…

Lees verder »
person_outlineBlog

De digitale apothekersrevolutie: automatiseer uw administratie

15 apr om 12:18 uurtimer4 min

Als apotheker of beherend apotheker heeft u dagelijks te maken met een breed takenpakket. Zorgverlening staat…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »