Blog: Wat is goede zorg ons waard?
Hoe kan het dat er zo weinig gesproken wordt over het maatschappelijk bepalen van wat de zorg ons nu werkelijk waard is en wat het ons oplevert? Hoe kunnen we zeggen dat iets te duur is als we de waarde van zorg niet gezamenlijk bepaald hebben en wat het dus mag kosten? In de media lezen we dat de zorgkosten stijgen en dat de uitgaven inmiddels ruim 14% van het BBP bedragen. Maar misschien is het wel zo dat we met zijn allen vinden dat het 20% van het BBP mag bedragen (mits er aan bepaalde voorwaarden m.b.t. kwaliteit en toegankelijkheid wordt voldaan).
Ik begrijp dat niet iedereen zorg evenveel waarde zal geven en dat consensus bereiken over wat zorg mag kosten ingewikkeld zal zijn. Ook zal het antwoord op dit vraagstuk verschillend zijn per zorgvraag, ziektebeeld of in bepaalde bijzondere omstandigheden. Daar komt nog bij dat het antwoord afhankelijk is van hoe de zorg verzekerd wordt (basis, aanvullend of niet), hoe de zorgvraag ontstaan is en op welk moment in het leven de zorgvraag speelt.
Echter, het gezamenlijk onderzoeken van wat goede zorg ons waard is, kan waardevolle informatie opleveren die de verschillende stakeholders in bovengenoemde ‘discussie’ kan helpen om elkaar te vinden in plaats van elkaar aan te blijven wijzen als de zwarte piet. Zonder deze informatie (die kan dienen als leidraad) is het eigenlijk niet vreemd dat partijen met verschillende belangen elkaar niet altijd vinden.
Momenteel weten de meeste mensen niet wat zorg kost, waar deze kosten uit opgebouwd zijn, wat de kwaliteit is van de zorg die men ontvangt voor deze kosten en wat de positieve effecten van zorgverlening zijn op de inzetbaarheid en effectiviteit van mensen op de arbeidsmarkt. Meer kennis hierover stelt mensen in staat om gezamenlijk te bepalen waar we in de zorg meer voor over hebben en waar we als maatschappij daadwerkelijk op willen bezuinigen. Alleen zo kunnen alle stakeholders op een waardevolle manier een rol spelen in en buiten de spreekkamer.
Jasper ter Bogt | Manager Mondzorg

Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk
16 dec om 16:15 uur5 minWaar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders
10 dec om 13:30 uur5 minNZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven
25 nov om 16:00 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…
Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026
20 nov om 10:30 uur4 minDe Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…
Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’
18 nov om 12:00 uur4 minDe tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…
Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’
17 nov om 14:15 uur4 minDe ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…
KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'
5 nov om 12:30 uur2 minDe ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te bieden over de cao. Op…
Kleinbedrijf Index Logopedie: 'Nieuwe bedrijfsmodellen en bekostiging nodig'
8 okt om 14:30 uur5 minUit de vierde editie van de Kleinbedrijf Index Logopedie blijkt dat veel logopediepraktijken…

Reactie toevoegen