Gideon de Haan: 'Van een hand op de schouder naar een high five via whatsapp'

donderdag 16 april 2020
timer 3 min
Sinds de start van de coronacrisis is psychosomatisch fysiotherapeut Gideon de Haan in de praktijk in vier weken stap voor stap overgegaan naar beeldbel afspraken vanuit huis via zijn telefoon of laptop. Dit levert leuke, rare, grappige, onwennige en soms verdrietige en pijnlijke gesprekken op met bijzondere inkijkjes in de wereld van gespreksgenoten, patienten en collega’s.

Geen hand meer

Het is half maart. Ik steek ter begroeting van mijn eerste patiënte die ochtend mijn hand uit. Nee, zegt ze resoluut, dat mag niet meer van het RIVM. Oh ja, natuurlijk, ik moet er nog erg aan wennen en mijn reflexen onderdrukken. Altijd vertel ik aan collega’s dat de hand schudden mijn eerste diagnostiek is. Is het een warme of koude, ferme of slappe, droge of klamme hand, het geeft me altijd een eerste indruk over mijn patiënten.

We houden gepaste afstand terwijl we naar mijn behandelkamer lopen. Daar oefen ik samen met mijn patiënte een ontspanningsoefening op anderhalve meter. We maken een vervolgafspraak over twee weken, niet wetende dat die niet meer in de praktijk zal plaatsvinden.

Online verder 

Twee weken later spreek ik haar weer op de afgesproken tijd, online via beeldbellen vanachter mijn bureau. Ze had me gebeld dat ze verkouden was en dus thuis bleef. De verbinding komt probleemloos tot stand en ze komt in beeld, dat wil zeggen de onderkant van haar kin. Met een kleine aanwijzing komt ze helemaal in beeld. Het is even wennen zegt ze. Ze is niet zo van het beeldbellen, alleen met haar kleinkinderen, dan wel.

Digitale hand 

Ze vertelt me hoe de afgelopen weken zijn gegaan met het oefenen van de ontspanning. Terwijl ze me dit vertelt, zie ik in beeld op mijn telefoon tranen in haar ogen verschijnen. De oefeningen werken goed zegt ze, maar ze wordt er soms ook verdrietig van. Of dat erbij hoort, vraagt ze. Ik zou graag even mijn hand op haar arm of schouder leggen als troost en geruststelling.  Ik maak een high five gebaar naar mijn scherm als alternatief, maar het voelt klungelig.

Ze herpakt zich stoer en vraagt of we volgende week nog eens op deze manier kunnen afspreken. Het helpt wel om zo samen even te praten en te oefenen.  Het is verbazingwekkend hoe snel online consulten een serieus onderdeel van een goede behandeling kunnen worden en ook hoe snel mensen er handig mee worden.

Onze praktijk waakt enorm over de privacy van patiënten en anderen. Voor deze blog put ik uit alle gesprekken die ik wekelijks heb met verschillende mensen, patiënten en collega’s, en daar maak ik nieuwe verhalen van. Iedere mogelijke gelijkenis met mensen uit mijn werkwerkelijkheid berust daarom op toeval.

Gideon de Haan, psychosomatisch fysiotherapeut en locatiemanager bij FysioHolland bv, Locaties Den Helder, www.fysioholland.nl, g.dehaan@fysioholland.nl

Foto: Gideon de Haan

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Gideon de Haan: 'Van een hand op de schouder naar een high five via whatsapp'

Meer artikelen met dit thema

Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

19 mei om 14:30 uurtimer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn samen aanjager van de toepassing van AI'

15 mei om 14:00 uurtimer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

15 mei om 13:45 uurtimer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Hack bij ChipSoft lijkt huisartsenpraktijken te treffen

8 apr om 14:15 uurtimer3 min

Een ransomware-aanval op softwareleverancier ChipSoft heeft mogelijk huisartsenpraktijken geraakt. De website…

Lees verder »
Gebruik van AI (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘AIC4NL AI Kompas’ adviseert: 'Investeer nu in AI-vaardigheden en zorgspecifieke chatbots'

26 mrt om 15:00 uurtimer3 min

Het ‘AIC4NL AI Kompas voor de nulde- en eerstelijnszorg’ biedt een overzicht van de actuele…

Lees verder »
Jelle Keuper: ‘Ik heb goede verhalen gehoord van huisartsen die op groepsniveau, of als zorggroep, hun digitale zorg opschalen in overleg met de zorgverzekeraar.’ (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Digitalisering leidt tot minder werkdruk mits goed geïntegreerd’

25 mrt om 13:30 uurtimer5 min

Uit onderzoek van de Tilburgse onderzoeker Jelle Keuper komt een dubbel beeld naar voren over…

Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »