Het Klimaatpact van Glasgow: hoop én zegen!

dinsdag 16 november 2021
timer 4 min
Demonstranten tijdens de VN-klimaattop in Glasgow

Demonstranten tijdens de VN-klimaattop in Glasgow (COP26) (Foto: Shutterstock)

Vanochtend, op de fiets naar mijn werk, hoor ik weer de vraag of de klimaatconferentie in Glasgow geslaagd of mislukt is. Ik vond het frustrerend, zo niet teleurstellend, om te zien dat het een ingewikkeld proces bleek te zijn. De emotionele voorzitter sprak boekdelen. Maar is het wel eerlijk om dit proces waarbij 30.000 vertegenwoordigers samen een akkoord proberen te bereiken mislukt te noemen? Is er dan niets bereikt?

Om ons heen zien we de gevolgen van de opwarming van de aarde. Langdurige bosbranden, overstromingen, heftige regenbuien, meren die verdwijnen, smelten van de ijskappen en het verdwijnen van gletsjers - we horen dagelijks de gevolgen. Niet alleen ver weg, maar ook dicht bij huis.

Urgentie

De urgentie om nu te handelen, voelen we met ons allen. We willen concrete maatregelen, duidelijke vergezichten en een beweging waar iedereen aan mee kan doen. We willen sterke leiders die een concreet actieplan opstellen. Helaas zien we op nationaal niveau dat de vele belangen ook hier concrete plannen en acties lastig maken.

Klimaatpact

Glasgow heeft laten zien dat de urgentie die wij voelen, over de hele wereld gevoeld wordt. Het Klimaatpact van Glasgow is uiteindelijk door alle aanwezige 197 landen ondertekend. Volgens de kenners is er winst geboekt! Deelnemers spraken uit dat het nog steeds mogelijk is om de 1,5 graad opwarming te halen. Voor het eerst is gesproken over het geleidelijk terugdringen - helaas niet het uitfaseren - van fossiele brandstoffen. Heel belangrijk: deelnemers spraken uitvoerig over het financieren van de klimaatmaatregelen door rijke landen voor armere landen.

Actie nu!

Volgens velen is het pact echter een verzameling van holle woorden, vage omschrijvingen en geen concrete maatregelen. Alleen: is niet allang duidelijk dat de echte actie niet kan en moet komen door wet- en regelgeving opgelegd door een overheid? De echte actie komt van particulieren en bedrijven. We kunnen niet blijven wachten op de overheid die de weg voor ons uitstippelt. Steeds meer particulieren en bedrijven zien deze transitie als een kans.

Een kans om nieuwe markten aan te boren, minder afhankelijk te zijn van schaarse grondstoffen, kosten te reduceren, schoner te produceren en uiteindelijk mens en milieu te sparen. De grote winst van het Klimaatpact is dat er weer heel uitvoerig over gesproken is, alle kaarten op tafel zijn gelegd, financieringsafspraken zijn gemaakt en duidelijk is waar de pijn zit bij de landen die wel willen maar nu niet kunnen. Daar kan concreet verder over gesproken worden. Eén ding staat vast: het tegengaan van verdere opwarming dan 1,5 graad is een dynamisch proces. Het einddoel is bekend, maar de weg ernaar toe is nog niet geheel duidelijk!

Mondzorg

Van de CO2-uitstoot is 7% afkomstig uit de zorg. Ook in de mondzorg hebben we een verantwoordelijkheid om maatregelen te nemen om de opwarming van de aarde af te remmen. De Rebel Group deed in 2019 onderzoek naar de bereidheid binnen de mondzorg om deel te nemen aan verduurzaming. 90% van de respondenten gaven aan meer te willen doen. De wil is er!

Hoe gaan we nu verder? Kennis over de mogelijkheden en tijd om hierachter te komen, zagen velen als drempels. Als dit het enige is, dan wordt het tijd om hier iets aan te doen. Tijdens het congres Mondzorgpraktijk Anno Nu proberen we onze kennis te delen. Ook ‘Duurzaamheid in de mondzorgpraktijk' komt hier aan de orde. Wat moeten we doen, waar staan we nu en hoe kunnen we iets doen? Alleen samen kunnen we hier mee aan de slag. Doe mee!

Meer weten?

Mondzorgpraktijk Anno Nu vindt plaats op 11 december in Utrecht. Michiel Lieshout verzorgt op 11 december samen met Alexander Tolmeijer van Dentiva een keynote: Duurzaamheid in de mondzorgpraktijk. Kijk voor alle sessies op: www.mondzorgpraktijkannonu.nl

Links: 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

mic_external_onInterview

Mitchell Evertsen en de missie van Caring Doctors: ‘Maak plantaardig eten standaard in de zorg’

10 jun om 15:00 uurtimer6 min

Mitchell Evertsen is basisarts ouderengeneeskunde en actief bij Caring Doctors, een organisatie die zich sinds…

Lees verder »

Fotograaf Marcel Versteeg presenteert Natuurscherm.com: Breng natuurbeleving in je praktijk!

9 jun om 14:45 uurtimer4 min

Beelden van de natuur hebben een bewezen positief effect op stress, stemming en zelfs pijnbeleving. Maar hoe…

Lees verder »
Huisarts Diana Lucassen - Foto: Claudia Kamergorodski
mic_external_onInterview

Huisarts Diana Lucassen en de duurzame huisartsenpraktijk: ‘Als iedereen kleine stappen zet, maak je samen een grote sprong’

3 jun om 13:30 uurtimer6 min

Huisarts Diana Lucassen is praktijkhouder in Medisch Centrum Vinkeveen én een bevlogen pleitbezorger van…

Lees verder »
Charissa van Bruggen - foto: VB Fysio & Leefstijl
mic_external_onInterview

Fysiotherapeut Charissa van Bruggen: ‘Elke dag blij dat we mensen weer een stapje verder laten lopen’

21 mei om 10:30 uurtimer6 min

Psychosomatisch fysiotherapeut Charissa van Bruggen combineert haar liefde voor beweging met…

Lees verder »
flash_onNieuws

KNMT lanceert voorlichtingsvideo over duurzaamheid

14 mei om 09:00 uurtimer3 min

Om patiënten bewuster te maken van meer duurzaamheid in de mondzorg en hun eigen rol daarbij, lanceert de KNMT…

Lees verder »
'De data zijn overtuigend en laten zien dat natuurinterventies effect hebben op gezondheid en welzijn.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Rutger de Graaf over ‘Natuur op Recept’: ‘We weten allang dat natuur helpt. Maar hoe organiseer je dat?’

9 mei om 12:30 uurtimer5 min
Rutger de Graaf heeft een verbindende rol binnen het programma ‘Natuur op Recept’. Het programma van Collectief…
Lees verder »
'Klimaatpsycholoog' en bosbouwer Jaap van der Stel
mic_external_onInterview

Jaap van der Stel: ‘Ook verpleegkundigen kunnen duurzame initiatieven nemen én agenderen’

5 mei om 10:00 uurtimer4 min
Volgens Jaap van der Stel, emeritus-lector geestelijke gezondheidszorg en klimaatpsycholoog, is het hoog tijd dat…
Lees verder »
Janneke De Jong-Vries - De Buitenfysiotherapeut - Foto Evelien Eijpelaar
flash_onNieuws

Zorgprofessionals bundelen krachten voor ‘Natuur op Recept’

1 mei om 13:00 uurtimer3 min

Steeds meer eerstelijnszorgverleners als huisartsen en fysiotherapeuten zetten actief in op het gebruik van…

Lees verder »