'Uiteindelijk zijn ze bang voor bang'

timer 3 min
Sinds de start van de corona crisis is psychosomatisch fysiotherapeut Gideon de Haan in de praktijk in vier weken stap voor stap overgegaan naar bijna volledig beeld belafspraken vanuit huis of praktijk via zijn telefoon of laptop. Dit levert leuke, rare, grappige, onwennige en soms verdrietige en pijnlijke gesprekken op met bijzondere inkijkjes in de wereld van gespreksgenoten, patiënten en collega’s.

Bang voor het virus zelf, bang voor hun baan, bang om familie te verliezen. En uiteindelijk zijn ze ook bang voor bang. Praten over je angsten wordt lastiger naarmate de tijd van de lockdown vordert. Want: wie hoort bij het kamp ‘laten we terug gaan naar normaal’ en wie herkent je angsten?

Als angst pijn gaat doen

Voor me zit een vader, stijf van de rugpijn. Tenminste, dat staat op de verwijzing die ik van de huisarts heb gekregen. Hij is één van de eerste patiënten die ik na weken alleen maar beeldbellen toch weer live zie. Op anderhalve meter. Met mondkapje en bril op en met handschoenen aan. Inmiddels straalt de pijn ook door naar zijn schouders en krijgt hij er hartkloppingen van. Grimassend zegt hij dat de last te zwaar wordt. Een vrouw die bang is, twee dochters die bang zijn en een kleuter die na maanden zindelijk zijn toch weer in zijn broek plast.

Rust in huis begint met rust in je lijf

Hij slaat de spijker op zijn kop. Als we samen ontspanningsoefeningen doen, zie ik opeens een traan over zijn wang biggelen. Hij vertelt over zijn eigen zorgen. Een baan die op de tocht staat, zijn wens om de kinderen in hun jeugd alles te geven wat hij zelf zo gemist heeft: veiligheid en geborgenheid. Ook als het om de financiën gaat. ‘Ik had alles goed voor elkaar. Nooit gekke dingen gedaan en altijd verstandige keuzes gemaakt. En dan nu dit.’

Voor de coronacrisis zou ik voorstellen om zijn vrouw de volgende zitting ook mee te laten komen. Om wederzijdse steun te helpen mobiliseren. In mijn achterhoofd houd ik nu de optie voor een zitting via beeldbellen met hen samen open. Voor de derde afspraak.

Het is verbazingwekkend hoe snel onlineconsulten een serieus onderdeel van een goede behandeling kunnen worden en ook hoe snel we er samen handig mee worden. Het biedt mogelijkheid thuis te betrekken bij een werkzame aanpak.

Disclaimer

Onze praktijk waakt enorm over de privacy van patiënten en anderen. Voor deze blog put ik uit alle gesprekken die ik wekelijks heb met verschillende mensen, patiënten en collega’s, en daar maak ik nieuwe verhalen van. Iedere mogelijke gelijkenis met mensen uit mijn werkwerkelijkheid berust daarom op toeval.

Gideon de Haan, psychosomatisch fysiotherapeut en locatiemanager bij FysioHolland bv, Locaties Den Helder, www.fysioholland.nl, g.dehaan@fysioholland.nl.

Foto: Gideon de Haan

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Uiteindelijk zijn ze bang voor bang'

Meer artikelen met dit thema

Digitale toegang - Foto Shutterstock
flash_onNieuws

‘Digitale toegang in de regio lukt alleen met nauwe samenwerking’

timer4 min

Regionale huisartsenorganisaties investeren in digitale toegang tot zorg en welzijn, maar die toegang slaagt…

Lees verder »

Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’

timer5 min

Ruim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…

Lees verder »

Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'

timer5 min

Slimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…

Lees verder »
'Je logt daadwerkelijk in bij Microsoft, dus alles ziet er legitiem uit.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'

timer5 min

Expertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…

Lees verder »
Patiënten kunnen bij MijnPraktijk op postcode zoeken welke praktijken in de buurt nog ruimte hebben en zich digitaal inschrijven. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Ieder een huisarts’ moet hét landelijk netwerk voor huisartsinschrijving worden

timer4 min

MijnPraktijk, een online platform dat patiënten koppelt aan huisartsenpraktijken die nieuwe patiënten aannemen…

Lees verder »

Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen

timer4 min

Geen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…

Lees verder »
'De Zorgverlener 5.0 geeft het goede voorbeeld, zorgt voor zichzelf, voor de patiënten en klanten én voor de wereld.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Zorgverlener 5.0 komt eraan. Maar waar sta jezelf?

timer5 min

De Zorgverlener 5.0 is geen ver-van-mijn-bed-show meer, schrijft Eveline Bosselaar. De focus van bijvoorbeeld…

Lees verder »

Snelterecht vult vrijgekomen afspraken digitaal opnieuw in

timer3 min

Snelterecht start samen met Gelre ziekenhuizen een pilot waarin patiënten op de wachtlijst digitaal een…

Lees verder »