Advies: 131 opleidingsplaatsen Tandheelkunde erbij

woensdag 4 juli 2018
timer 2 min
Onderzoeksbureaus Panteia en Etil adviseren om het aantal opleidingsplaatsen Tandheelkunde uit te breiden van 259 naar 390: dit is een stijging van 131 plaatsen, ofwel 50%. Minister Bruins heeft dit rapport met de onderzoeksuitkomsten aangeboden aan de Tweede Kamer.

Er moeten veel meer tandartsen worden opgeleid in Nederland om toekomstige tekorten te voorkomen. Dat constateren de twee onderzoeksbureaus die in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid de sector onder de loep hebben genomen. De onderzoekers adviseren dan ook om het aantal opleidingsplaatsen met de helft te verhogen. Voor de opleiding tandheelkunde geldt een numerus fixus. Vorig jaar begonnen 259 mensen aan de opleiding. De onderzoekers adviseren dit op te hogen tot 390. Dit aantal is de middenweg tussen twee scenario's die ze hebben uitgewerkt. In het ene scenario zouden 300 opleidingsplaatsen nodig zijn, in het andere 480.

 

Kritische kanttekeningen

De ANT en KNMT zien hun pleidooien voor meer opleidingsplaatsen bevestigd in het rapport. Minister Bruins gaat eerst nader onderzoek laten doen door het zogeheten Capaciteitsorgaan. Die organisatie onderzoekt doorlopend hoeveel capaciteit nodig is bij medische opleidingen en had kritische kanttekeningen geplaatst bij het rapport, schrijft de minister aan de Tweede Kamer. Verder wijst Bruins nog eens op 'mogelijk aanzienlijke financiële consequenties' als het advies wordt opgevolgd.

 

Onbegrip van beroepsorganisaties

Deze opstelling kan niet op begrip rekenen van de beroepsorganisaties. "Dit is het derde rapport dat hamert op extra tandartsen", aldus de ANT. De organisatie had een rechtszaak aangespannen om het bewuste rapport, dat maar niet werd vrijgegeven, in handen te krijgen. De zaak zou volgende week dienen, maar Bruins stuurde het onderzoek vrijdagmiddag alsnog naar de Kamer en daarmee werd het openbaar.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Paulien Schwencke: ‘Juist als iedereen zich bewust wordt van zijn eigen invloed, kan er echt iets veranderen.’ (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Paulien Schwencke over ‘Teamkracht’ bij de PM Dag: ‘Je beseft in een split second hoe je in een team staat’

7 mei om 17:15 uurtimer5 min

Hoe gedraag jij je zodra de druk oploopt in een team? Neem je automatisch de leiding, trek je…

Lees verder »
‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:10 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
 Rianne Schrijver en Marlies Schipper (KennisConnect)
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'

28 apr om 13:45 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »