Fysiotherapeuten starten wekkeractie
Op 3 oktober 2017 begon Marcel Pool vanuit een impuls met de actiegroep omdat hij als praktijkhouder na een jaar of twee veranderingen merkte met contracteren. “Opeens kreeg ik een ander tarief voorgelegd. Mijn behandelindex voldeed niet aan de landelijke norm en dus daalde ik in schaal”, vertelt Marcel, “Naar eer en geweten heb ik mijn patiënten geholpen bij het oplossen van hun lichamelijke problemen, en toen voelde het alsof ik met de rug tegen de muur stond.” Hij wilde een platform creëren waarop hij dergelijke situaties kon bespreken met andere fysiotherapeuten.
Na een tijdje kwamen 20 van deze fysiotherapeuten samen. Ook Brenda van Gent hoorde bij dit groepje en wilde meehelpen de kar te trekken: dat was het begin van de actiegroep. In een jaar tijd heeft de actiegroep een achterban gecreëerd van 12.000 mensen en zijn uit deze landelijke groep 30 regionale groepen ontstaan, die met elkaar samenkomen om te sparren en op regionaal niveau iets te kunnen betekenen voor collega’s.
Demonstraties
Afgelopen jaar heeft de groep twee keer geprotesteerd. “Onze eerste demonstratie was 30 mei van dit jaar in Den Haag. Die demonstratie was gericht tegen de politiek. De tweede demonstratie was op 10/10. We trokken met een grote groep naar Arnhem en stonden voor de deur van VGZ om de ‘strakke strop’–award uit te delen,” vertelt Brenda, “het waren twee totaal verschillende demonstraties. De eerste was verbindend en bracht het gevoel van samenzijn met zich mee. De sfeer bij VGZ was gepikeerder en gefrustreerder.”
Beide demonstraties hebben er voor gezorgd dat het rad ging draaien. Meer fysiotherapeuten sloten zich bij de actiegroep aan en de politiek begon te luisteren. Marcel: “De politiek krijgt door dat wij een serieus probleem ervaren en dat het ook een maatschappelijk probleem is Want wat gaan onze protesten betekenen voor de burger?”
Kleine beweginkjes
Marcel en Brenda kijken tevreden terug op het afgelopen jaar. Brenda: “We zijn er nog lang niet, maar er zijn kleine beweginkjes gaande: er is een motie van GroenLinks aangenomen en er zijn gesprekken geweest met zorgverzekeraars; een aantal voorwaarden is gewijzigd. Dat verlaagt de druk.” Dit betekent niet dat Marcel en Brenda stoppen met actie voeren, volgens hen is er nog veel ruimte voor verbetering. Zo is er een hoge administratiedruk, zijn de tarieven te laag en is het contact met de zorgverzekeraars nog niet wat het moet zijn. Marcel: “Onze definitie van kwaliteit is anders. Ik wil luisteren naar mensen en maatwerk leveren, terwijl zij kwaliteit meten aan de hand van een formuliertje met vragen over bijvoorbeeld het hebben van avondopenstelling en een antwoordapparaat.”
Ondanks alles vinden Brenda en Marcel nog steeds dat zij het mooiste vak beoefenen dat er bestaat. “We kunnen veel variaties aan brengen in het vak en helpen mensen echt vooruit. Als mensen als een zielig vogeltje binnenkomen en na een aantal weken uitvliegen, dan weet je waar je het voor doet,” vertelt Brenda. Marcel sluit hierbij aan, maar voegt toe: “Dat is super, maar net als iedereen willen wij wel onze hypotheek kunnen betalen en wekelijkse boodschappen kunnen doen.”
Nieuwe actie
Marcel is trots op wat hij samen met een groep van 20 fysiotherapeuten teweeg heeft gebracht: “Dankzij de actiegroep geven we vanuit het veld tegengas en is de saamhorigheid en betrokkenheid onder fysiotherapeuten verheugd. Ik ben blij dat we dit samen hebben kunnen waarmaken… Maar we zijn nog niet klaar.”
Na twee ‘succesvolle’ demonstraties staat er een nieuwe actie op de planning: de zogenaamde estafetteactie waarbij het land in drieën wordt gedeeld en deelnemende praktijken een wekkeractie houden. Brenda: “We hebben berekend dat met het huidige tarief wij eigenlijk 17 minuten betaald krijgen door de zorgverzekeraar. We werken gemiddeld 30 minuten, dus de overige minuten doen we vrijwillig. Met deze wekkeractie willen we de patiënt informeren over wat er achter de schermen gebeurt. We willen dat de consument niet langer misleid wordt door de zorgverzekeraar.”
Bij het thema van dit artikel betrokken organisaties
Meer artikelen met dit thema
KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'
4 minMinister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…
Eigenaarschap in de praktijk: Wie zet het vuilnis buiten als Marie met vakantie is?
4 minHoe zorg je dat iedereen zich mede-eigenaar voelt van de praktijk en dat ieder teamlid uit…
Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'
5 minEen van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel. Edin Dental Academy…
Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst
3 minDe LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…
Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking
4 minTandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…
Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent
3 minFysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…
Huisartsen in loondienst krijgen er 8,25% bij, maar bekostiging blijft knelpunt
4 minHuisartsen in loondienst krijgen er 8,25 procent structureel bij en ontvangen een eenmalige uitkering van 4,25…
Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet
4 minDe KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Reactie toevoegen