Hoe veilig zijn de gegevens van uw patiënten en patenten?

maandag 3 augustus 2020
timer 4 min
Cybercriminaliteit stijgt. Patiënten moeten erop kunnen vertrouwen dat hun gegevens bij u in veilige handen zijn. Hoe heeft u dat geregeld? Die vraag legt David Janssen, internetondernemer, graag aan u voor. Hij maakt zich zorgen over de sterke toename van de cybercriminaliteit en adviseert zorginstellingen om geen enkel risico te lopen. ‘Medisch professionals hebben doorgaans toegang tot en daarmee ook de verantwoordelijkheid voor gevoelige patiëntendata.’

David Janssen heeft na het behalen van zijn masters Klinische Psychologie en Public Health een aantal jaren in de zorg gewerkt. In 2014 maakte hij een carrièreswitch en begon hij als internetondernemer met (inter)nationale websites over VPN, online privacy, veilig internet en internetvrijheid.


‘Cybercriminelen nemen steeds vaker zorginstellingen en zorgprofessionals als doel, bijvoorbeeld met phishing- en ransomware-aanvallen. Mocht een dergelijke cyberaanval succesvol zijn, dan kunnen de gevolgen desastreus zijn. Zo kunnen medische dossiers op slot komen te zitten door ransomware, of kan patiëntdata verspreid worden op het dark web of via telegram-groepen’, licht Janssen zijn zorgen toe.‘Cybercriminaliteit neemt echt een vlucht in 2020’, benadrukt Janssen. ‘Recent onderzoek dat we mede op basis van politiegegevens hebben uitgevoerd, laat een stijging zien van bijna 400% in mei 2020 ten opzichte van dezelfde maand vorige jaar. Terwijl 2019 al een historisch topjaar was.’ Janssen ziet een aantal structurele oorzaken. ‘Traditionele criminaliteit, zoals inbraken, lonen steeds minder. Maar ook de Covid 19 crisis is een van de boosdoeners. We werken en winkelen immers meer thuis. En brengen dus substantieel meer tijd achter de computer door.’   


Verhoogd risico

Net als iedere burger of bedrijf lopen praktijkeigenaren en -medewerkers het risico om slachtoffer te worden van cybercriminaliteit. Janssen: ‘Het is een misverstand om te denken dat alleen grote organisaties interessant zijn voor bijvoorbeeld ransomware criminelen. Door tienduizenden phishingsmails te versturen, filteren de criminelen als vanzelf de kwetsbare mensen eruit. Om vervolgens hun computers en data te blokkeren en “losgeld” te vragen. De medische sector is extra gevoelig voor deze gijzelingstactieken. Door de privacygevoelige informatie van bijvoorbeeld patiënten en patenten. Maar ook omdat elke minuut telt, omdat de zorg niet stil kan vallen en men dus eerder geneigd is om het gevraagde losgeld te betalen. Dit kunt u vandaag doen. Het is dus belangrijk om uw elektronica en netwerkverbinding zo goed mogelijk te beschermen als medisch professional en als medisch ondernemer.

 

  • Is uw besturingssysteem up to date? Een simpele search naar het woord ‘update’ in het menu van uw computer of smartphone geeft u doorgaans inzicht in de update-status van uw besturingssysteem.
  • Gebruik originele software (besturingssysteem, Microsoft Office, Photoshop, etc). Ondanks dat deze vaak substantieel duurder is dan gecrackte varianten, loont het de investering. In gecrackte versies zitten regelmatig backdoors verscholen waarmee cybercriminelen toegang tot uw systeem kunnen krijgen.
  • Gebruik een goede browser met de nodige privacy- en security-vriendelijke browserextensies, ook op uw privéapparatuur. Een goede keuze hierin is bijvoorbeeld Mozilla Firefox Gebruik een VPN-verbinding en kies, bijvoorbeeld op de website van David Janssen www.vpngids.nl, de VPN-leverancier die het best bij uw situatie past.
  • Gebruik goede anti-malware. Bitdefender en AVG (gratis) zijn deugdelijke voorbeelden.
  • Wees u bewust van welke apps u op uw telefoon hebt staan. Er zijn genoeg apps die onschuldig lijken maar als spyware bestempeld kunnen worden. Denk aan flashlight apps die toegang wensen tot al uw contacten en foto's. Realiseert u zich daarbij dat werk en privé op uw computer en mobiele telefoon volledig door elkaar lopen.

Meer over aanbieders van VPN-diensten én een grote hoeveelheid praktische informatie en adviezen om uw eigen digitale omgeving te toetsen en te verbeteren, vindt u op VPNgids.nl.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Hoe veilig zijn de gegevens van uw patiënten en patenten?

Meer artikelen met dit thema

Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

11 jun om 15:45 uurtimer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »
Nicky Hekster - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

10 jun om 12:45 uurtimer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »

Toetreden tot een maatschap als medisch specialist: alles wat je moet weten

27 mei om 14:00 uurtimer5 min

Krijg je binnenkort de kans om toe te treden tot een Medisch Specialistisch Bedrijf (MSB)? Dan sta je aan het…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:30 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en…

Lees verder »
Geert Sulter: ‘Zonder afdwingbare interoperabiliteit tussen HIS en EPD blijft de huisarts-specialist-overdracht het zwakke punt waar de volgende hack opnieuw zal toeslaan.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Neuroloog Geert Sulter: ‘Zorgbestuurders moeten na ChipSoft-hack zelf de regie pakken’

19 mei om 14:30 uurtimer3 min

De ransomware-aanval op ChipSoft heeft blootgelegd hoe kwetsbaar de Nederlandse zorgsector…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn samen aanjager van de toepassing van AI'

15 mei om 14:00 uurtimer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

15 mei om 13:45 uurtimer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »
Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »