‘Tachtig procent waarnemers afgebeld voor al besproken diensten’

donderdag 9 april 2020
timer 3 min
De coronacrisis heeft direct gevolgen voor het aantal diensten en inkomsten van waarnemend huisartsen. Door het afnemend aantal patiëntcontacten in de praktijk zeggen praktijkhouders afspraken met waarnemend huisartsen vaker af.

Tachtig procent van de waarnemende huisartsen is afgebeld voor al besproken diensten, signaleert waarnemend huisarts Marjan Kruijer op basis van een enquête die ze afgelopen weekend verspreidde. In 55 procent van de gevallen gebeurde dat zonder overleg. Ook bleek dat 13 procent van de waarnemende huisartsen vreest voor financiële problemen op korte termijn. In 2 procent van de gevallen is het contract met praktijkhouders zelfs gestopt. Kruijer verspreidde de enquête via sociale media en kreeg respons van liefst 654 waarnemers.  Ze startte de peiling na een oproep van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) aan het adres van praktijkhouders om detacherings- en waarneemcontracten niet om financiële redenen op te zeggen.

 

Dringen voor diensten

Ook huisarts Janneke van Uden uit Den Haag heeft last van afzeggingen. Iedere donderdag om 12 uur kunnen huisartsen uit de regio zich inschrijven voor diensten van de komende week op de speciale coronapost in de stad. ‘Na twee minuten zijn alle diensten op’, vertelt ze in de Volkskrant. ‘Het is crisistijd, als arts wil je niet thuiszitten. Ik heb de kennis om van waarde te zijn, ik ben militair arts geweest en heb ervaring met het opzetten van noodhospitalen. Ik wil helpen.’

 

‘Problemen zijn tijdelijk’

Van Uden denkt dat de problemen voor waarnemers van tijdelijke aard zijn. ‘Veel huisartsen hebben vervanging nodig, omdat ze zelf ziek worden. De coronazorg moeten we mogelijk uitbreiden en ook de reguliere zorg komt straks weer op gang. Omdat mensen doorkrijgen dat het besmettingsrisico in gewone praktijken verwaarloosbaar is en omdat er nu een stuwmeer aan gezondheidsproblemen ontstaat.’

 

Steunmaatregelen

Vorige week spraken de zorgverzekeraars en de huisartsen extra steunmaatregelen af, zodat praktijkhouders en huisartsenposten de samenwerking met waarnemend huisartsen in stand kunnen houden. Daarnaast zijn er voor waarnemend huisartsen een aantal mogelijkheden om financiële lasten tijdelijk te verlagen. De LHV meldt de volgende mogelijkheden:

-          Arbeidsongeschiktheidsverzekering: Vrijwel alle arbeidsongeschiktheidsverzekeraars hebben speciale coulanceregelingen.

-          Pensioenpremie: Er bestaat een mogelijkheid om een tijdelijke betalingsregeling te treffen.

-          Hypotheekrente: Hypotheekverstrekkers kijken naar een passende oplossing, zoals uitstel van betaling.

-          LHV-contributie: Het is mogelijk om contact op te nemen met de LHV voor een afwijkende betalingsafspraak.

 

Daarnaast heeft de overheid ook een aantal maatregelen, die voor waarnemend huisartsen interessant kunnen zijn.

Bekijk op de website van LHV alle informatie. 

 

Bronnen:  Medisch Contact, Veel waarnemend huisartsen hebben minder werk door corona  en  Volkskrant, Lowlands-taferelen voor waarnemend huisartsen: ‘Binnen twee minuten zijn alle diensten weg’  en  LHV, Mogelijkheden voor verlagen financiële lasten waarnemers 

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec om 15:00 uurtimer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov om 16:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov om 10:30 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
Bevlogen Tandartsen werkt aan initiatieven zoals een ‘zzp-maatschapmodel’, richtlijnen voor salarisstructuren, een kennisbot voor regelgeving en actiemiddelen voor conflicten. (Foto: Bevlogen Tandartsen)
flash_onNieuws

Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’

18 nov om 12:00 uurtimer4 min

De tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
all_inclusiveAchtergrondartikel

Belastingdienst toetst op schijnzelfstandigheid: details vaak doorslaggevend

5 nov om 15:30 uurtimer4 min

Om meer duidelijkheid over de inzet van zzp’ers in de zorg te krijgen, legde de KNMT, samen…

Lees verder »
De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 12:30 uurtimer2 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te bieden over de cao. Op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

‘Stand van de zorg’ van NZa: ‘Mondzorg voor een dubbele uitdaging: personeelstekort en zorgmijding’

31 okt om 13:00 uurtimer4 min

De mondzorg in Nederland staat onder toenemende druk door een combinatie van personeelstekort…

Lees verder »