‘Tachtig procent waarnemers afgebeld voor al besproken diensten’

timer 3 min
De coronacrisis heeft direct gevolgen voor het aantal diensten en inkomsten van waarnemend huisartsen. Door het afnemend aantal patiëntcontacten in de praktijk zeggen praktijkhouders afspraken met waarnemend huisartsen vaker af.

Tachtig procent van de waarnemende huisartsen is afgebeld voor al besproken diensten, signaleert waarnemend huisarts Marjan Kruijer op basis van een enquête die ze afgelopen weekend verspreidde. In 55 procent van de gevallen gebeurde dat zonder overleg. Ook bleek dat 13 procent van de waarnemende huisartsen vreest voor financiële problemen op korte termijn. In 2 procent van de gevallen is het contract met praktijkhouders zelfs gestopt. Kruijer verspreidde de enquête via sociale media en kreeg respons van liefst 654 waarnemers.  Ze startte de peiling na een oproep van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) aan het adres van praktijkhouders om detacherings- en waarneemcontracten niet om financiële redenen op te zeggen.

 

Dringen voor diensten

Ook huisarts Janneke van Uden uit Den Haag heeft last van afzeggingen. Iedere donderdag om 12 uur kunnen huisartsen uit de regio zich inschrijven voor diensten van de komende week op de speciale coronapost in de stad. ‘Na twee minuten zijn alle diensten op’, vertelt ze in de Volkskrant. ‘Het is crisistijd, als arts wil je niet thuiszitten. Ik heb de kennis om van waarde te zijn, ik ben militair arts geweest en heb ervaring met het opzetten van noodhospitalen. Ik wil helpen.’

 

‘Problemen zijn tijdelijk’

Van Uden denkt dat de problemen voor waarnemers van tijdelijke aard zijn. ‘Veel huisartsen hebben vervanging nodig, omdat ze zelf ziek worden. De coronazorg moeten we mogelijk uitbreiden en ook de reguliere zorg komt straks weer op gang. Omdat mensen doorkrijgen dat het besmettingsrisico in gewone praktijken verwaarloosbaar is en omdat er nu een stuwmeer aan gezondheidsproblemen ontstaat.’

 

Steunmaatregelen

Vorige week spraken de zorgverzekeraars en de huisartsen extra steunmaatregelen af, zodat praktijkhouders en huisartsenposten de samenwerking met waarnemend huisartsen in stand kunnen houden. Daarnaast zijn er voor waarnemend huisartsen een aantal mogelijkheden om financiële lasten tijdelijk te verlagen. De LHV meldt de volgende mogelijkheden:

-          Arbeidsongeschiktheidsverzekering: Vrijwel alle arbeidsongeschiktheidsverzekeraars hebben speciale coulanceregelingen.

-          Pensioenpremie: Er bestaat een mogelijkheid om een tijdelijke betalingsregeling te treffen.

-          Hypotheekrente: Hypotheekverstrekkers kijken naar een passende oplossing, zoals uitstel van betaling.

-          LHV-contributie: Het is mogelijk om contact op te nemen met de LHV voor een afwijkende betalingsafspraak.

 

Daarnaast heeft de overheid ook een aantal maatregelen, die voor waarnemend huisartsen interessant kunnen zijn.

Bekijk op de website van LHV alle informatie. 

 

Bronnen:  Medisch Contact, Veel waarnemend huisartsen hebben minder werk door corona  en  Volkskrant, Lowlands-taferelen voor waarnemend huisartsen: ‘Binnen twee minuten zijn alle diensten weg’  en  LHV, Mogelijkheden voor verlagen financiële lasten waarnemers 

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

KNMT: 'We weten uit de ervaringen van leden ook dat casussen van geval tot geval verschillen, en de feedback van de inspecteurs ook.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Belastingdienst bezoekt mondzorgpraktijken die met zzp-tandartsen werken

timer4 min

Tandartspraktijken die met zzp-tandartsen werken, kunnen een bedrijfsbezoek van de Belastingdienst verwachten.…

Lees verder »

Hoe financieel gezond is jouw praktijk?

timer4 min

Je praktijk draait misschien goed, maar weet je ook hoe jouw onderneming er financieel voor staat? Juist dat…

Lees verder »
Green Deal Duurzame Zorg 2027-2030 (Foto: Ministerie van VWS)
flash_onNieuws

Dertien brancheorganisaties zetten Green Deal Duurzame Zorg voort tot 2030

timer4 min

Dertien brancheorganisaties uit de zorg tekenden op 9 oktober de Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030 'Samen…

Lees verder »
Mag je als overheid de gezondheid van burgers beschermen ten koste van hun vrijheid? Dat leidde in de coronatijd tot veel weerstand, demonstraties, coronaontkenning en misinformatie.
person_outlineBlog

'Dat maak ik zelf wel uit' hoort in elke zorginstelling op de plank

timer5 min

Mag de overheid je vrijheid inperken om je gezondheid te beschermen? In haar laatste boek ‘Dat maak ik zelf wel…

Lees verder »
Een lege opleidingskliniek (foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Minister negeert advies: geen extra plekken Tandheelkunde

timer4 min

Onderwijsminister Rianne Letschert verhoogt het aantal opleidingsplekken Tandheelkunde niet, ondanks het…

Lees verder »
Palliatieve zorg thuis draait grotendeels op de huisarts en de wijkverpleging, maar het overleg en de coördinatie eromheen worden nu niet overal betaald. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

LHV pleit in de Tweede Kamer voor vaste financiering voor palliatieve zorg thuis

timer3 min

De huisarts kan alleen de spil in de palliatieve zorg thuis blijven als de financiering en het netwerk eromheen…

Lees verder »
Minister Thierry Aartsen: 'Wie conform die spelregels werkt, weet zeker dat er als zelfstandige kan worden gewerkt.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT kritisch over nieuwe Zelfstandigenwet: 'Duidelijker, maar niet eenvoudiger'

timer4 min

Minister Thierry Aartsen presenteerde 1 oktober het concept van de Zelfstandigenwet, waarmee hij een einde wil…

Lees verder »
flash_onNieuws

Agressie in de mondzorg: drie op de vier praktijken krijgt ermee te maken

timer3 min

Agressie tegen tandartsen en hun team neemt toe, zo blijkt uit recente mediaberichten. Drie op de vier…

Lees verder »