Zorgondernemer Sinan Belhawi: ‘Ondernemerschap is het belangrijkste voor toegankelijke zorg’

timer 3 min
Sinan Belhawi omschrijft zichzelf als zorgverbeteraar en zorginnovator. Opgeleid tot arts ondersteunt Belhawi tegenwoordig praktijken bij hun positionering, marketing en ondernemerschap. Hij maakt zich druk over de vele faillissementen die geruisloos plaatsvinden bij tal van zorgorganisaties.

Ondernemerschap in de eerstelijn is nog belangrijker dan het werk dat een specialist doet. Dat leerde Sinan Belhawi tijdens zijn coschap chirurgie van een hersenchirurg.

 

‘Hij legde me uit dat een specialist maar een aantal patiënten per dag kan zien en helpen, terwijl het merendeel van de mensen last heeft van allerlei kwalen waarvoor ze niet altijd toegang hebben tot de zorg. Dat kan in Afrika, waar geen vaccins zijn, maar ook in Nederland, waar mensen massaal te maken hebben met chronische rugpijn, burn-out en overspannenheid. En dat kunnen op populatieniveau kwaaltjes zijn, waarop door zorgverzekeraars bezuinigd wordt.’

 

Faillisementen

Sinan Belhawi (31) ontwikkelde zijn visie als consultant bij het bedrijf MedicalBooking, dat bemiddelt tussen patiënten en klinieken. De afgelopen jaren sprak hij talloze praktijkeigenaren en analyseerde hun praktijken. ‘We helpen ze met hun positionering, het aantrekken van meer patiënten, helpen ze bepalen welk automatiseringssysteem hun praktijkvoering kan helpen.’ Belhawi maakt zich druk over de vele faillissementen die er geruisloos plaatsvinden bij eerste en tweedelijns zorgorganisaties. Hij was een van de zorgondernemers die een plan presenteerde om het noodlijdende Slotervaartziekenhuis te redden.

 

‘Zorg is een maatschappelijk belang en dat laat me niet koud. Ik vind dat veel voorkomen van faillissementen veel meer aandacht moet krijgen. Als er gezondheidscentra, klinieken of zelfs ketens dicht gaan, is dat niet alleen het probleem van de zorgondernemer, maar ook een maatschappelijk belang. Zorg is vaak de enige plek waar mensen elkaar nog groeten, waar ze samen komen, naar elkaar luisteren. Goed financieel management is dus heel hard nodig om organisaties draaiende te houden.’

 

Ondernemingsstrategie

Zorgondernemers hebben het echter vaak te druk om een weloverwogen ondernemingsstrategie en financieel management op te zetten. ‘Daardoor beperken ze hun eigen groei. In de meeste ondernemersboeken staat dat je zo’n 52 vaardigheden moet hebben als ondernemer of praktijkhouder. Maar de meeste medici hebben geen ondernemersopleiding, willen gewoon lekker met hun vak bezig zijn en bedrijfsvoering doen ze er vaak gewoon bij.’

 

‘Toegankelijke kennis over ondernemen wordt achter slot en grendel gehouden. Praktijken zien elkaar vaak als concurrenten. Terwijl goed ondernemerschap minstens zo belangrijk is als de kwaliteit van de professionele vakinhoud. Neem de fysiotherapie: wat betekent het als die praktijken dicht gaan? Als een praktijk hele hoge kwaliteit aanbiedt, is dat niet genoeg. Stel je hebt een specialistische superfysiotherapeut die goed zijn werk doet, maar zijn praktijk moet dicht omdat ze niet kunnen groeien of zelfs failliet gaan. Dan is ondernemerschap in de zorg geen overbodige luxe.’

 

Dit is het eerste deel van een interview dat binnenkort verschijnt in MedischOndernemen nummer 3.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Zorgondernemer Sinan Belhawi: ‘Ondernemerschap is het belangrijkste voor toegankelijke zorg’

Sinan Belhawi en collega's bij Medical Booking

Meer artikelen met dit thema

Het kabinet wil dat er scherpe keuzes gemaakt worden over wat passende zorg is. Minister Hermans: 'Omdat we nu al zien dat het tekort aan mensen groot is en de kosten blijven oplopen, moeten we ook keuzes maken.’ (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws

VWS-begroting 2027 verheft ‘passende zorg’ tot norm

timer4 min

De totale zorguitgaven lopen in 2027 op tot 118 miljard euro, drie procent meer dan dit jaar. Het kabinet-…

Lees verder »
 (Foto Eelco Heinen: Martijn Beekman/Ministerie van Financiën)
flash_onNieuws

LHV en InEen: 'Overheid moet niet op stoel zorgverlener gaan zitten'

timer4 min

Beroepsorganisaties LHV en InEen zien weinig nieuws in de begroting van het ministerie van VWS die…

Lees verder »

Wet Loontransparantie: zo bereid je jouw organisatie voor op 2027

timer3 min

Gelijke beloning voor gelijkwaardig werk is al jarenlang een wettelijk uitgangspunt. Toch bestaat er nog steeds…

Lees verder »
LHV Inkomstentool-huisarts is gebaseerd op de nieuwe cao en actuele wet- en regelgeving, en doorgerekend en gevalideerd door een accountantsbureau. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe LHV-tool vergelijkt waarnemen en loondienst

timer3 min

De LHV heeft de nieuwe LHV Inkomstentool-huisarts gelanceerd, waarmee huisartsen het financiële verschil tussen…

Lees verder »

Visser & Visser organiseert Prinsjesdagbijeenkomsten voor (zorg)ondernemers

timer2 min

Welke impact hebben de plannen van Prinsjesdag op uw praktijk of zorgonderneming? Die vraag staat centraal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe cao Huisartsen in loondienst definitief: 8,25% loonsverhoging

timer4 min

De werkgeverspartijen hebben ingestemd met het onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao Huisartsen in…

Lees verder »

Je salarisadministratie is uitbesteed. Is de zorgkennis dat ook?

timer4 min

Veel zorgpraktijken besteden hun salarisadministratie uit. Logisch, want salarisverwerking is complex en…

Lees verder »

5 praktische tips om tijd en geld te besparen met jouw administratie

timer4 min

De boekhouding is pas echt efficiënt als deze compleet is. Toch blijkt in de praktijk dat juist daar vaak het…

Lees verder »