LHV dreigt met juridische stappen als ‘Meer tijd voor de Patiënt’ niet wordt nagekomen

donderdag 1 juni 2023
timer 3 min

(Foto: Shutterstock)

De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) maakt zich zorgen over de structurele bekostiging van ‘Meer tijd voor de Patiënt’ (MTVP). Een concept NZa-advies lijkt de beloofde volledige opname van MTVP vanaf 2024 in het zogeheten 'segment 1' in de weg te staan, schrijft de vereniging. De afspraak gaf voor de LHV in januari juist de doorslag om het Integraal Zorgakkoord te ondertekenen.

De beroepsorganisatie dringt er bij minister Kuipers van VWS op aan ervoor te zorgen dat deze afspraak wordt nagekomen. ‘Het concept-NZa-advies dat we hebben gezien baart ons zorgen. Om Meer tijd voor de Patiënt te laten werken moet elke huisartsenpraktijk kunnen rekenen op de middelen daarvoor. Nu en in de toekomst. Dat kan, dat is afgesproken en dat moet nu worden uitgevoerd. Onze voorwaarde van structurele bekostiging, in S1, is van meet af aan zo helder als glas geweest. Het was een van de pijlers onder het vertrouwen dat we het IZA hebben gegeven. We zien dit nu niet terug in het concept-NZa-advies’, zegt Aard Verdaasdonk, LHV-voorzitter a.i op de site van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV).

Juridische stappen

De NZa komt medio juni met een definitief advies over de bekostiging MTVP aan VWS. De minister besluit vervolgens of en in hoeverre hij dit advies overneemt. De komende weken vervolgt de LHV het overleg met VWS hierover. Daarnaast onderzoekt de vereniging de mogelijkheid van juridische stappen, mocht blijken dat het definitieve NZa-advies en het besluit van minister Kuipers hierover, structurele bekostiging in S1 voor MTVP blokkeren.

Garantie op IZA-afspraken

De LHV heeft de minister recentelijk aangesproken op zijn belofte. Minister Kuipers heeft hier vorige week op gereageerd, maar de LHV ziet hierin onvoldoende garantie. De vereniging is ongerust over de structurele bekostiging van MTVP omdat het conceptadvies van de NZa niet strookt met de IZA-afspraken en heeft VWS dringend verzocht die afspraken na te komen.

‘Het ministerie geeft hieraan tot nu toe geen gehoor en laat zo de ruimte aan de NZa om met een advies te komen waarin de bekostiging van Meer tijd voor de Patiënt lijkt te worden opgeknipt in de segmenten S3, S2 en S1. Daardoor zou het voor huisartsen onzeker kunnen zijn of zij werkelijk kunnen investeren in MTVP. In de Landelijke Ledenvergadering op 30 mei jl. hebben we onze zorgen met de afgevaardigde ambassadeurs gedeeld.’

Financieel mogelijk maken

Volgens de LHV spreken de resultaten van MTVP voor zich: minder verwijzingen, minder medicalisering, tevreden patiënten en een huisarts die beter en met meer plezier, zijn werk kan doen. Het huidige conceptadvies van de NZa dreigt hiervoor drempels op te werpen, stelt de LHV.

‘In 120 pilots is bewezen dat huisartsen dat op verschillende manieren kunnen realiseren. Op basis van die pilots is een leidraad opgesteld met daarin verwerkt de geleerde lessen om alle huisartsen te helpen aan MTVP. De belangrijkste les: laat de huisarts zélf MTVP realiseren passend bij de eigen praktijk en patiënten, ondersteun dat financieel om het mogelijk te maken.’

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec 2025 timer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »
Alja Sluiter: ‘We hebben een Deltacommissaris Preventie nodig die tienjarenbeleid kan voeren’ (Foto: Claudia Kamergorodski)
mic_external_onInterview

Leefstijlarts en bestuurder Alja Sluiter: ‘Als minister van VWS zou ik een Deltaplan Preventie uit de grond stampen’

10 dec 2025 timer7 min
Alja Sluiter is huisarts, kaderarts spoedzorg, leefstijlarts, ondernemer én zorgbestuurder. Ze pleit voor een…
Lees verder »

Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders

10 dec 2025 timer5 min
Met het jaareinde in zicht, is dit het moment om na te gaan of je op fiscaal gebied nog actie moet ondernemen.…
Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov 2025 timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Jan Kremer over de noodzaak van passende zorg (Foto: Radboudumc)
mic_external_onInterview

Jan Kremer over passende zorg: ‘Als minister van VWS zou ik richting geven, ruimte laten en ondersteunen’

20 nov 2025 timer6 min
Prof. dr. Jan Kremer is speciaal gezant Passende Zorg en een groot pleitbezorger van het Integraal Zorgakkoord (…
Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov 2025 timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
Bevlogen Tandartsen werkt aan initiatieven zoals een ‘zzp-maatschapmodel’, richtlijnen voor salarisstructuren, een kennisbot voor regelgeving en actiemiddelen voor conflicten. (Foto: Bevlogen Tandartsen)
flash_onNieuws

Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’

18 nov 2025 timer4 min

De tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov 2025 timer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »