Monitor Mondzorg biedt afglijdende tandarts de helpende hand

timer 4 min
“Het is geen kliklijn, laat ik dat gelijk duidelijk maken.” Hans Prakken windt er geen doekjes om. De tandarts en een van de initiatiefnemers van Monitor Mondzorg wilt dit vooroordeel gelijk de kop in drukken.

“We zijn begonnen als reactie op de vraag vanuit de beroepsgroep wat collega’s en patiënten kunnen doen als ze zien dat het niet goed gaat met een tandarts. We zijn ook niet straffend, we proberen tandartsen die met problemen kampen een helpende hand te bieden.”

In 2012 ging Monitor Mondzorg van start. Het is een meldpunt waar collega’s en patiënten zich kunnen melden als ze zich zorgen maken om een tandarts. De organisatie probeert tandartsen die niet goed functioneren naar een begeleidingstraject te bewegen. Zo kunnen tandartsen hun zaken weer op de rit krijgen, voordat ze met de inspectie te maken krijgen. Prakken: “Als een tandarts in aanraking komen met de inspectie is het vaak zo dat collega’s dit al zagen aankomen. Dan bekruipt je toch het gevoel dat een bestraffing voorkomen had kunnen worden als iemand geholpen had. Wij willen die hulp graag bieden.” Monitor Mondzorg is niet bedoeld als ‘kliklijn’ of als scherprechter bij conflicten tussen tandartsen onderling of tussen arts en patiënt. Vandaar dat het ook niet mogelijk is om anoniem melding te maken. Het gaat bij Monitor Mondzorg om tandartsen die het moeilijk hebben bij hun dagelijkse werkzaamheden. Oorzaken hiervan kunnen problemen in de privésfeer, een verslaving of een afgenomen arbeidsmotivatie zijn.


De persoon die een melding doet bij Monitor Mondzorg wordt eerst gevraagd of er al contact is geweest met de betreffende tandarts om de situatie te bespreken. Volgens Prakken is dat vaak het geval, maar weten veel mensen niet zo goed hoe ze daar een vervolg aan moeten geven. “Dat ze het eerst zelf bespreekbaar proberen te maken doet me goed, dat geeft ons ook een betere basis om de medicus te benaderen. Het is ook niet niks voor een tandarts om toe te geven dat hij in de problemen zit. Als meerdere mensen echter aangeven dat het naar hun mening niet goed gaat, is men wel eerder geneigd te luisteren en hulp te accepteren. ”

Er is altijd een commissie die zich buigt over de aard van de melding. Deze commissie bestaat uit een aantal tandartsen en een viertal experts op het gebied van human resources. Als de commissie vindt dat een melding voldoende grond heeft, neemt een van deze experts op het gebied van human resources contact op met de tandheelkundige. In dit gesprek worden de zorgen geuit en wordt een begeleidingstraject aangeboden om de medicus er weer bovenop te helpen. De arts is niet verplicht om hier aan mee te werken. “Het eerste contact is voor rekening van Monitor Mondzorg, het eventuele vervolgtraject moet de arts zelf betalen. Zo voorkomen we dat wij financieel leeglopen op een enkel geval.” Aldus Prakken. “Daarbij kan de medicus zelf beslissen of hij behoefte heeft aan hulp. Wij zijn in geen enkel geval dwingend. Wij schenken een laatste kans, wat de medicus hier mee doet is aan hemzelf. Bij een behandelingstraject krijgt Monitor Mondzorg wel steeds een terugkoppeling.”


Prakken noemt het een goede zaak dat een dergelijk initiatief zo leeft onder de beroepsgroep. Vaak is tussenkomst ook niet nodig en lossen collega’s dit al binnenskamers op. Monitor Mondzorg is er voor die andere gevallen waarbij dat niet lukt. “Het gaat er om dat we als beroepsgroep niet achterover leunen en een collega tegen de lamp laten lopen. Dat soort zaken heeft namelijk ook een weerslag op het imago van alle tandartsen. Bovendien vind ik dat we als beroepsgroep goede sier maken door collega’s een helpende hand te bieden.”

Iedereen kan een melding maken van disfunctioneren bij een tandarts. Monitor Mondzorg is er voor alle tandartsen. Prakken: “Ik wil geen reclame maken om mensen maar meldingen te laten maken, maar ik zou wel graag alle klachten die er zijn binnen krijgen. Iedere straf die een tandarts van de inspectie krijgt zien we als een nederlaag van de beroepsgroep. Monitor Mondzorg kan veel voorkomen.”

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Monitor Mondzorg biedt afglijdende tandarts de helpende hand

Meer artikelen met dit thema

'De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de mondzorg.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Beroepsorganisaties pleiten voor meer duidelijkheid voor zzp'ers in Zelfstandigenwet

timer4 min

De KNMT wil dat tandarts-zzp'ers in vrijheid en naar eigen inzicht kunnen waarnemen en samenwerken in de…

Lees verder »
'Het alternatief moet op een breed draagvlak onder de leden kunnen rekenen.' (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT wil arbeidsvoorwaarden regelen met drie alternatieven

timer4 min

De KNMT wil praktijkhouders drie alternatieven aanbieden om arbeidsvoorwaarden te regelen: een handboek…

Lees verder »
Vrouwe Justitia Shutterstock
flash_onNieuws

Voorzieningenrechter: 'Geen acute noodsituatie in fysiotherapie door tarieven'

timer3 min

De voorzieningenrechter deed donderdag uitspraak in de kort gedingen die een groot aantal…

Lees verder »
flash_onNieuws

Huisartsenorganisaties kondigen nieuwe juridische stappen aan tegen NZa

timer5 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) houdt in haar definitieve tariefbesluit voor de huisartsenzorg vast aan de…

Lees verder »
Het doel van de Wet normering topinkomens is om bovenmatige beloningen van bestuurders in sectoren met publiek geld tegen te gaan. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Praktijkhouders met een bv: Maak vóór 1 juli verantwoording voor WNT rond

timer4 min

Tandartsen en andere praktijkhouders met een bv moeten vóór 1 juli aantonen dat ze voldoen aan de Wet normering…

Lees verder »
 Harry Geurkink en de Japanse wachters van het Rijksmuseum
person_outlineBlog

Fysiotherapeut Harry Geurkink: ‘We hebben tempelwachters nodig in de zorg’

timer4 min

'Wat maken ze er een puinhoop van in de zorg', klinkt geregeld in kranten, op televisie en op…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Mondzorgclubs naar de rechter vanwege NZa-tarieven

timer4 min

De KNMT gaat in beroep tegen het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) over de…

Lees verder »
Afschaffing transitievergoeding (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinet wil per 2027 af van compensatie transitievergoedingen

timer4 min

Het kabinet heeft aangekondigd per 1 januari 2027 te stoppen met de compensatie voor…

Lees verder »