‘Zorgautoriteit bewaarde medische gegevens onbeveiligd’

donderdag 10 april 2014
timer 2 min
De Nederlandse Zorgautoriteit heeft 300 GB aan documenten zonder beveiliging bewaard, waaronder patiëntendossiers, juridische stukken en kopieën van bankpassen met pincodes.

Dat meldt  NRC. De NZa bevestigde tegenover NU.nl dat er twee onderzoeken lopen naar aanleiding van de recente onthullingen over de veiligheid van het interne netwerk van de NZa.

Oud-senior beleidsmedewerker Arthur Gotlieb heeft het beveiligingslek aan de kaak gesteld in een zeshonderd pagina’s tellend bezwaarschrift. Hij waarschuwde de afgelopen jaren meerdere malen voor lekken in de beveiliging van het netwerk van de NZa.  De toezichthouder op de zorgsector schendt daarmee al jaren zijn regels over informatiebeveiliging en de Wet bescherming persoonsgegevens. 


Gotlieb leverde zijn bezwaarschrift in januari van dit jaar in bij de NZA en pleegde hierna zelfmoord. Hij werd vijftig jaar. Gotlieb schrijft in zijn bezwaarschrift onder andere hoe zijn leidinggevenden hem tegenwerkten en probeerden weg te drijven.


Uitzendkrachten

Het bezwaarschrift van Gotlieb laat verder zien dat niet alleen alle vaste medewerkers, maar ook uitzend- en vakantiekrachten toegang hadden tot alle gevoelige informatie op de ‘beveiligde schijf’. Het was voor tijdelijke krachten ook mogelijk om toegang te krijgen tot speciale mappen, zoals de bestandenmap van de directie.



Familie

De familieleden van Gotlieb zijn verheugd dat er een onafhankelijk onderzoek komt. Maar zij vinden het ook erg triest “te moeten constateren dat het kennelijk de bedoeling was dat zijn verhaal in de doofpot zou verdwijnen”.

“Mijn ouders en ik zijn aan de ene kant verheugd dat er nu, na tussenkomst van NRC en bijna drie maanden na de zelfdoding van mijn broer, een onafhankelijk onderzoek komt naar het intern functioneren van de NZa”, zegt de broer van Gotlieb

 

Bron: ANP/Nu.nl/NRC

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Ksyos helpt de laag complexe zorg buiten het ziekenhuis te organiseren

4 jun om 15:00 uurtimer4 min

Recent is voormalig internist-infectioloog Joop Arends als medisch directeur gestart bij Ksyos. Hij blikt terug…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deadline jaarverantwoording: uiterlijk 31 mei aanleveren

7 mei om 11:00 uurtimer4 min

Zorgaanbieders moeten uiterlijk 31 mei hun jaarverantwoording over 2024 indienen, tenzij zij voor 31 maart…

Lees verder »
flash_onNieuws

Voorstel Zelfstandigenwet moet alternatief bieden voor Vbar. Maar of dat lukt?

6 mei om 11:30 uurtimer3 min

Erik van Dam (VvAA) analyseert in de nieuwe editie van Arts en Auto het nieuwe voorstel van VVD-Kamerlid…

Lees verder »
person_outlineBlog

De digitale apothekersrevolutie: automatiseer uw administratie

15 apr om 12:18 uurtimer4 min

Als apotheker of beherend apotheker heeft u dagelijks te maken met een breed takenpakket. Zorgverlening staat…

Lees verder »

Perspectief huisarts is verbeterd door regionale samenwerking, nieuwe concepten en digitalisering

7 apr om 16:00 uurtimer5 min

De huisartsenbranche staat door verschillende factoren onder druk, maar het perspectief is verbeterd. Rabobank…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uurtimer4 min

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:15 uurtimer5 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Fotoshoot-Zen-you-smile-praktijk-LR-3.jpg
flash_onNieuws

‘Sociale Tandarts’ Nejoud Alkaabi: ‘Breng de tandartszorg terug in het basispakket’

20 mrt om 10:30 uurtimer3 min

In Rotterdam-West opent tandartspraktijk Zen You Smile tijdens de ramadan haar deuren voor mensen die geen geld…

Lees verder »