‘Huisarts in Beeld’ bij Hooge Platen in Breskens: ‘Uitkomst in nijpende situaties’

timer 4 min
De ‘online’ huisartsen  van ‘Huisarts in Beeld’ zijn voor Huisartsenpraktijk Hooge Platen aanvullend bij een te krappe bezetting. (Foto: Shutterstock)

De ‘online’ huisartsen van ‘Huisarts in Beeld’ zijn voor Huisartsenpraktijk Hooge Platen aanvullend bij een te krappe bezetting. (Foto: Shutterstock)

De huisartsenzorg in Zeeland, en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder, kampt zoals bekend met een groot tekort aan personeel. Huisartsenpraktijk Hooge Platen laat zien welke puzzels dit dag in dag uit oplevert. Als praktische oplossing, maar ook om te vernieuwen, koos de praktijk voor de ‘online’ huisartsen van Huisarts in Beeld, vertelt praktijkmanager Martine Kunst.

De bezetting bij HOED Hooge Platen is wisselend: het team bestaat uit onder meer uit een huisarts voor vier dagen, naast praktijkhouders, huisartsen en verpleegkundig specialisten die één of twee dagen per week werken. De praktijk is nog op zoek naar een vaste huisarts voor drie à vier dagen, maar die is in Zeeland moeilijk te vinden. Hooge Platen bedient een patiëntenpopulatie van bijna 7000 mensen en is de enige praktijk in Breskens en omliggende kleine kernen (Schoondijke, Hoofdplaat, Groede en Nieuwvliet). 

‘Om ons te onderscheiden en aantrekkelijk te blijven voor huisartsen en ander personeel, zetten we in op innovatie’, vertelt Martine Kunst. ‘Onze huisartsen maken bijvoorbeeld zelf echo's, we willen bloed gaan prikken en hebben een vrouwenspreekuur opgezet. Ook investeren de praktijkhouders in de opleiding van verpleegkundig specialisten. Het doel is een positieve werksfeer en een gezellige, warme werkplek te creëren waar persoonlijke zorg centraal staat.’  

‘Online consult als innovatie’

Een van de innovaties is ook Huisarts in Beeld (HIB). Deze ‘online’ huisartsen zijn voor Hooge Platen aanvullend bij een te krappe bezetting. De huisartsen hebben toegang tot het huisartsinformatiesysteem en beschikken over een eigen agenda. De doktersassistente motiveert de patiënt voor een afspraak bij een HIB als de klacht geschikt is voor een videoconsult, zoals een gesprek over medicatie, mentale gezondheid of een plekje op de huid. Een patiënt die dit echt niet wenst, krijgt een consult op de praktijk. De huisarts belt de patiënt vooraf op en stuurt vervolgens een veilige link voor een videoverbinding. Naast consulten verwerken de HIB-huisartsen ook administratie, post en autorisaties voor herhaalrecepten of verwijzingen. 

Over het algemeen reageren patiënten positief, vooral als ze eenmaal een HIB-consult hebben gehad, vertelt Martine Kunst. ‘Ze waarderen dat ze niet naar de praktijk hoeven te komen. Fijn vinden ze ook dat de huisarts de tijd voor ze neemt en het consult snel geregeld is, vaak nog dezelfde dag. Met name jongeren staan hiervoor open. Oudere patiënten vinden het vaak nog onwennig. Zij hechten meer aan een vertrouwd gezicht en een fysiek bezoek. We laten de keuze altijd aan de patiënt zelf’, benadrukt ze. 

‘Videoconsulten als eyeopener’

Huisarts in Beeld is vooral een uitkomst in nijpende situaties. ‘We hebben HIB van maart tot september doorlopend ingeschakeld, soms vijf dagen per week met 20-25 consulten per dag. Het ontlastte de fysieke huisartsen aanzienlijk, zodat die zich konden focussen op complexere zaken of passanten. Mijn collega's waren dan ook zeer positief over de ondersteuning. We hopen komend jaar wel een vaste nieuwe huisarts te vinden.’ 

Soms moeten de patiënten nog aan de wisselende huisartsen wennen, constateert Martine Kunst. ‘De communicatie en werkwijze kunnen per HIB-huisarts verschillen, wat soms tot inconsistentie in beleid leidt. Patiënten zien niet steeds dezelfde HIB-huisarts en dat is ook wennen. Voor ons waren videoconsulten wel een ‘eyeopener’ omdat veel zaken op afstand blijken te kunnen.’


Meer weten?


Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Mediq: één inkooppartner voor praktijk én patiënt

timer4 min

​Bestellen, machtigen en de voorraad bijhouden kosten de huisartsenpraktijk tijd die er nauwelijks is. Mediq…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Tandartsen en mondhygiënisten willen minder rompslomp bij samenwerking

timer4 min

Tandartsen en mondhygiënisten moeten met minder papieren rompslomp opgezadeld worden als ze willen samenwerken…

Lees verder »
flash_onNieuws

ZIO breidt programma PlusPraktijk 2.0 uit naar 25 huisartsenpraktijken

timer4 min

Zorggroep ZIO, de regionale huisartsenorganisatie in de regio Maastricht-Heuvelland, breidt het programma…

Lees verder »
De heruitgifte van medicijnen is de volgende stap waar apothekersassistenten Hanneke van Andel en Anja Vissers van dromen. (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

De Apotheek van de Toekomst: assistenten redden medisch materiaal van de verbrandingsoven

timer4 min

In een loods in Bergen op Zoom zorgen apothekersassistenten Hanneke van Andel en Anja Vissers ervoor dat tonnen…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

Financieel herstel bij fysiopraktijken en groeiende belangstelling voor fysio-assistent

timer3 min

Fysiotherapiepraktijken staan er financieel beter voor. De omzet groeit voor het zevende kwartaal op rij en…

Lees verder »
Poeya Mohtadili: 'Kunstmatige intelligentie in de tandartsstoel: hulp of houvast?' (Foto: Claudia Kamergorodski voor MO)
mic_external_onInterview

Tandarts Poeya Mohtadili: 'AI wordt onmisbaar in de praktijk, mits jij de baas bent over AI'

timer4 min

De tandartspraktijk ondergaat een stille revolutie, stelt tandarts-praktijkhouder Poeya Mohtadili. Waar…

Lees verder »
Jeroen Boogmans (Foto: FysioRecept)
mic_external_onInterview

Jeroen Boogmans en de prijs van minder doen: 'Ik werk misschien aan mijn eigen faillissement'

timer8 min

‘Als ik eerlijk ben, denk ik dat mensen vaak te snel naar de fysio gaan. Er wordt misschien wel te veel…

Lees verder »
Paul Koning: ‘Ik zie mijn oud-collega’s weer lucht krijgen: tijd en aandacht voor de patiënt, om vijf uur klaar met documenteren. Daarin zit de lol.’ (Foto: Ewald Geerding)
mic_external_onInterview

Paul Koning (OurMind): ‘We gaan eerste lijn, tweede lijn en sociaal domein met elkaar verbinden’

timer5 min

OurMind – ‘de AI-collega van huisartsen en specialisten’ – ontvangt een investering van 2,1 miljoen euro om de…

Lees verder »