Afschaffing VAR per 1 mei 2016

woensdag 3 februari 2016
timer 3 min
Gisteren is de Eerste Kamer met een ruime meerderheid akkoord gegaan met de afschaffing van de VAR. Per 1 mei 2016 wordt de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties van kracht.

Vorige week, tijdens het debat over de afschaffing van de VAR en de invoering van de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties (DBA), werd al duidelijk dat de meerderheid van de Eerste Kamer het wetsvoorstel van staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën steunde. Gisteren stemden VVD, PvdA, CDA, PVV, SP, 50plus en de Onafhankelijke Senaatsfractie (OSF) voor het wetsvoorstel.

 

Modelovereenkomsten

Per 1 mei gaat de wet DBA in en is de VAR-verklaring niet meer geldig. De VAR vrijwaarde de opdrachtgever van het betalen van loonheffing en sociale premies. Na invoering van de wet beoordeelt de belastingdienst achteraf of er wel of niet sprake was van een dienstverband en kan er eventueel een naheffing komen. Door te werken met en volgens door de belastingdienst goedgekeurde modelcontracten kunnen opdrachtgever en opdrachtnemer aantonen dat ze geen werknemersrelatie hebben. Er is al een flink aantal modelovereenkomsten door de belastingdienst goedgekeurd, ook voor de eerstelijnszorg, bijvoorbeeld voor  huisartsen en    tandartsen. De Wet DBA werd al in de zomer door de Tweede Kamer goedgekeurd.

 

Overgangsperiode

Op 1 mei 2016 gaat de wet in en is de VAR niet meer geldig. Dit betekent dat een VAR vanaf deze datum geen vrijwaring van loonheffing meer kan garanderen. In de periode tot 1 mei 2017 wordt de wet echter niet ‘repressief’ gehandhaafd. Dat betekent dat de Belastingdienst er in beginsel geen conclusies aan verbindt als partijen zaken nog onvoldoende op orde hebben.  

 

Protest

Op 2 februari stuurde VvAA nog een brief aan de Eerste Kamer om te protesteren tegen het wetsvoorstel. De ledenorganisatie van zorgprofessionals vindt dat de DBA het kind met het badwater weggooit. De VAR heeft weliswaar in een aantal branches tot misstanden geleid, maar dat is geen reden om het hele systeem overboord te gooien. "Onder het mom van een ogenschijnlijke verbetering wordt het probleem van de overheid, gebrek aan capaciteit in de handhaving van de huidige wetgeving, gedropt bij opdrachtgever en opdrachtnemer.  In de zorg zal het risico van naheffingen leiden tot terughoudendheid bij praktijken en zorginstellingen om zzp'ers in te schakelen, verwacht de VvAA. .Zzp-zorgprofessionals vervullen volgens de VvAA een belangrijke 'smeeroliefunctie' om de continuïteit van zorg te garanderen.

 

In het eerste magazine van MedischOndernemen van dit jaar, dat 19 februari verschijnt, vindt u meer informatie over de DBA en wat die voor u betekent.  

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

Foto: Shutterstock. Volgens de auteurs speelt de fysiotherapeut een sleutelrol in passende preventieve zorg, bij valpreventie en ondersteuning bij gedragsverandering. Toch ontbreken in het beoordelingskader van de NZa juist de indicatoren hiervoor.
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Behoudend toezicht’ NZa remt ontwikkeling en innovatie fysiotherapie, stellen Utrechtse onderzoekers

4 mei om 12:45 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) schetst in het recente Marktonderzoek Fysiotherapeutische…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

LHV pleit voor snellere toetsing van platforms als Moetiknaardedokter.nl

29 apr om 16:30 uurtimer4 min

Uit onderzoek van de NOS blijkt dat online huisartsentool Moetiknaardedokter.nl jarenlang…

Lees verder »
 Rianne Schrijver en Marlies Schipper (KennisConnect)
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit'

28 apr om 13:45 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »

Vier tips voor een zorgeloze hr- en salarisadministratie

27 apr om 16:00 uurtimer4 min

Een correct salaris op het juiste moment. Voor werknemers is dat vanzelfsprekend. Maar in de…

Lees verder »
Foto: Shutterstock.
flash_onNieuws

NZa: Zorgaanbieders keerden in 2024 311 miljoen aan dividend uit

16 apr om 10:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft op basis van jaarverantwoordingen over 2024 inzicht…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Erik van Dam (Foto: VvAA)
mic_external_onInterview

Erik van Dam over de aanloop naar de Zelfstandigenwet: ‘Kijk de komende tijd goed hoe je samenwerkt’

2 apr om 10:30 uurtimer5 min

Erik van Dam, senior adviseur Kennismanagement bij VvAA, schetst hoe twee wetstrajecten die ‘…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT licht alternatieven voor cao toe in webinar: 'Praktijkhouders kunnen het zelf aangeven'

1 apr om 10:15 uurtimer4 min

De KNMT heeft een verkenning naar een opvolger van de ingetrokken arbeidsvoorwaardenregeling (AVR) afgerond.…

Lees verder »