Berenschot onderzocht regiobeelden: ‘Besef groeit dat meer samenwerking nodig is’

woensdag 30 september 2020
timer 5 min
Een gezamenlijk beeld hebben van de gezondheidssituatie en opgave in de regio is belangrijk, zodat zorgpartijen afspraken kunnen maken over samenwerking op regionaal niveau. Hoe staat het met de regiobeelden? Christel van Zijp en Linda Blokzijl, onderzoekers bij adviesbureau Berenschot, onderzochten dat in opdracht van VWS. Zij concluderen dat regiobeelden op diverse niveaus en met verschillende partijen gerealiseerd worden. ‘Begin daar waar de energie zit, dan kom je samen een stap verder.’

Samenwerken in de eerste lijn is niet langer vanzelfsprekend. Op regionaal niveau werken zorgpartijen en zorgaanbieders steeds meer samen om de zorg zo goed mogelijk te organiseren. Een eerste stap is een helder beeld van de regio. Welke zorg heeft een regio in de toekomst nodig en hoe kunnen partijen daarop anticiperen met elkaar?

De regiobeelden bieden een onderbouwd inzicht in de belangrijkste uitdagingen, waarna de betrokken partijen samen afspraken kunnen maken over de lijnen en domeinen heen. 

 

Feitelijk beeld

Christel van Zijp en Linda Blokzijl hebben in hun onderzoek op een rij gezet wat er nu gebeurt op het vlak van de regiobeelden. ‘We hebben gekeken naar de stand van het land. Het is de eerste keer dat dit is gebeurd, op een waardenvrije manier. Wat gebeurt er feitelijk en wat niet, en met wie? Daar hebben we nu op nationaal niveau een beeld van. Dat is een belangrijke meerwaarde van ons onderzoek’, aldus Van Zijp. ‘De regiobeelden verschillen onderling. Het maakt uit of je een regiobeeld op wijk, gemeentelijk of regionaal niveau maakt. Een regiobeeld vormt een feitelijke basis op grond waarvan gerichte programma’s of projecten kunnen worden gestart’, vervolgt ze.
 

Momentopnamen

De twee onderzoekers noemen de regiobeelden statisch. ‘Het zijn een momentopnamen. Het is niet zo dat je een regiobeeld elk kwartaal met een muisklik kunt vernieuwen. De betrokken partijen hebben hun beschikbare informatie over de regionale ontwikkeling van onder meer de zorgvraag en het zorgaanbod op een rij gezet. In de nabije toekomst komt er wellicht een meer interactieve database die het mogelijk maakt het beeld periodiek te actualiseren. Dat is nog toekomstmuziek’, aldus Linda Blokzijl.
 

Twee niveaus

Van Zijp: ‘Voor ons is het een eyeopener dat er regiobeelden op twee niveaus zijn. Het ene niveau is dat van de professionals die voor het vernieuwen van het zorgaanbod voor een bepaalde doelgroep een feitelijke onderbouwing zoeken en kijken waar beter kan worden samengewerkt. Daarnaast bestaat het regiobeeld op het niveau van het zorgkantoor, waar bestuurlijke partijen elkaar hebben opgezocht. Professionals en bestuurders weten lang niet altijd van elkaars regiobeelden. Het zou goed zijn als zij zich meer met elkaar verbinden, dat vraagt meer aandacht. Ons advies is dan ook: informeer elkaar waar je mee bezig bent. Maar waarschijnlijk speelt de hectiek van de dag hen parten.’
 

Besef

Blokzijl noemt het positief om te zien wat er allemaal in het veld gebeurt. ‘Het besef is er dat iedereen elkaar nodig heeft om de complexiteit van de zorgvraag op te kunnen vangen en een oplossing te zoeken voor het capaciteitsvraagstuk.  Daar is een feitelijke onderbouwing voor nodig. Neem bijvoorbeeld het onderwerp preventie. Als je daar als gemeente afspraken over maakt zal een ziekenhuis dat gaan merken. Daar moet je samen afspraken over maken.

Van Zijp: ‘Ik zie twee sturingsprincipes die beginnen te schuren: van meer marktwerking naar zoeken naar betere samenwerking.’ De onderzoekers schrijven dan ook in hun rapport: ‘Het is de kunst om de verschillende initiatieven met elkaar in contact te brengen, perspectieven te verbinden en te leren van elkaars ervaring.’
 

Paramedici

Van Zijp noemt het opstellen van een regiobeeld contextafhankelijk. ‘De context bepaalt waar begonnen wordt en met wie. We hebben gezien dat in een aantal regio’s de paramedici er nog niet zo bij betrokken zijn. Dat heeft onder andere te maken met de organisatiegraad van de eerste lijn. Laat zien wat je te bieden hebt en voor welke doelgroep of regionale opgave, is onze aanbeveling.’

Blokzijl benadrukt dat het belangrijk is dat betrokken partijen in elke regio de ruimte krijgen om op eigen wijze het maken van een regiobeeld op te pakken. ‘Er is geen blauwdruk.’ Haar advies: begin daar waar de energie zit, dan kom je samen steeds een stap verder. Dat is een belangrijke les. Het hoeft niet perfect te zijn. Soms stuiten partijen op bepaalde wet- en regelgeving die ze als belemmerend ervaren. Maar is dat een feitelijke of beleefde belemmering?’ Durf elkaar op een positieve manier aan te spreken en vraag of je kunt aansluiten. Neem jezelf en anderen serieus en gun elkaar wat.’
 

Regiotafel slim gebruikt

Soms is er al een bestaand platform, een regiotafel waar de betrokken partijen samen een regiobeeld hebben opgesteld. ‘Dat proces duurde iets langer, het is even zoeken naar alle data en de bronnen, maar er ligt dan wel een breed gedragen regiobeeld. De regiotafel is dan slim gebruikt op samen op te trekken’, aldus Van Zijp.
 
 
Links: MedischOndernemen,  ‘Berenschot over regiobeelden: Dé regio bestaat niet’, 1 september 2020, BeBright: ‘Zorgverzekeraars stelden 30 regiobeelden op. Hoe nu verder?’ , 31 augustus 2020, Juiste Zorg op juiste Plek: ‘Rapport Stand van het land regiobeelden gepubliceerd’, 31 augustus 2020

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Berenschot onderzocht regiobeelden: ‘Besef groeit dat meer samenwerking nodig is’

Meer artikelen met dit thema

Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

11 dec om 11:30 uurtimer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »

Waar kun je dit jaar nog actie op ondernemen? Vijf fiscale tips voor praktijkhouders

10 dec om 13:30 uurtimer5 min
Met het jaareinde in zicht, is dit het moment om na te gaan of je op fiscaal gebied nog actie moet ondernemen.…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 09:00 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

27 nov om 12:30 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov om 16:00 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov om 10:30 uurtimer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
Bevlogen Tandartsen werkt aan initiatieven zoals een ‘zzp-maatschapmodel’, richtlijnen voor salarisstructuren, een kennisbot voor regelgeving en actiemiddelen voor conflicten. (Foto: Bevlogen Tandartsen)
flash_onNieuws

Bevlogen Tandartsen: ‘Een one size fits all-cao is niet passend voor de sector’

18 nov om 12:00 uurtimer4 min

De tandartsen Jan Willem Vaartjes, Amée Swart en Geert Landman hebben in augustus de…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov om 14:15 uurtimer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »