Bezuiniging op implantaten ten koste van kwaliteit

dinsdag 12 februari 2019
timer 2 min
Associatie Nederlandse Tandartsen (ANT) reageert ontstemd over het bericht over het inkoopbeleid van zorgverzekeraar VGZ over tandheelkundige implantaten dat vorige week in de Telegraaf verscheen. Volgens ANT ‘gaat VGZ door te sturen op de laagste prijs op de stoel van de zorgverlener zitten.’

De Telegraaf bericht dat VGZ vindt dat tandarts-implantologen standaard te veel declareren voor een implantaat. De zorgverzekeraar heeft prijzen opgevraagd bij leveranciers en stelt dat het bijna de helft goedkoper kan: in plaats van 314 euro, stellen dat zij dat een implantaat gemiddeld 186 euro hoeft te kosten. VGZ wil met deze nieuwe centrale inkoop 3 miljoen euro besparen.

 

VGZ gaat aan kwaliteit voorbij

De ANT levert commentaar op dit standpunt van VGZ. ‘VGZ schuift de verantwoordelijkheid volledig af op tandartsen om vervolgens een financiële besparing te claimen die VGZ grotendeels in eigen zak steekt.’ Daarnaast legt VGZ de nadruk op kwantiteit in plaats op kwaliteit. Door de implantaten zo laag mogelijk ingekocht te hebben, is het de vraag of kwaliteit geleverd kan worden. Hierbij worden, volgens de ANT, zowel zorgverleners als patiënten in het nauw gedreven. Tandartsen willen het beleid en de regels van de Nederlandse Zorgautoriteit blijven volgen. Zij bepaalde het tarief voor een implantaat aan de hand van de gemiddelde kosten, waarbij zorgaanbieder de mogelijkheid houdt om goedkopere en duurdere implantaten te gebruiken. ‘Het beleid van VGZ sluit het gebruik van deze kwalitatief betere implantaten, die wetenschappelijk veel beter onderzocht zijn, nu volledig uit.’

 

Onjuiste informatie aan zorgverleners verstrekt
Zorgverleners die een contract afsloten met VGZ en daarmee dachten dat zij met twee van de belangrijkste implantaatfabrikanten Straumann en Camlog contracten te hebben, ‘zijn op het verkeerde been gezet.’ Beide partijen ontkennen een overeenkomst te hebben met VGZ. Hierdoor beperkt VGZ met haar beleid de tandarts-implantoloog in de keuzevrijheid van materialen en wordt de professionele autonomie en integriteit ondermijnd, stelt de ANT. Door de beperkte lijst worden ‘duurdere en daarmee veelal kwalitatief betere producten’ uitgesloten. De ANT noemt de aantijging in de Telegraaf ‘verwerpelijk’ en stelt dat het onacceptabel dat de belangen van de patiënt niet voorop worden gesteld.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Bezuiniging op implantaten ten koste van kwaliteit

Meer artikelen met dit thema

Charlotte van den Wall Bake tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025. Foto: Jitske Seckel
mic_external_onInterview

Charlotte van den Wall Bake als minister van VWS: ‘Ik zou van werkgeluk een topprioriteit maken’

15 jan om 16:00 uurtimer4 min

Charlotte van den Wall Bake is coach, trainer en spreker en begeleidt al ruim twintig jaar zorgprofessionals.…

Lees verder »
Nora Ennahachi: 'Er is in de mondzorg een tekort aan empathisch leiderschap.' (Fotografie: MyDent/Dent Management)
mic_external_onInterview

Nora Ennahachi (MyDent) als minister van VWS: ‘Ik zou bewust naast zorgverleners en burgers gaan staan’

14 jan om 10:30 uurtimer5 min

Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent, een grote tandartspraktijk in Utrecht en…

Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec 2025 timer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
Leefstijlarts Alja Sluiter (Foto: Claudia Kamergorodski)
descriptionArtikel

Zorgvernieuwers aan het woord: Wat zou u doen als minister van VWS?

17 dec 2025 timer3 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport werd? Die vraag dringt zich op in deze roerige…
Lees verder »
In hun visie op de arbeidsmarkt schrijven D66 en CDA: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid voorkomen (Zelfstandigenwet).' Op de foto: informateur Sybrand Buma (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Kabinetsformatie: 'Voor zzp’ers gaan we meer zekerheid creëren'

4 dec 2025 timer3 min

In het tussenverslag dat informateur Sybrand Buma samen met D66-leider Rob Jetten en CDA-leider Henri Bontenbal…

Lees verder »
Foto: Shutterstock
flash_onNieuws

NZa neemt uitspraak bestuursrechter serieus en start overleg over tarieven

25 nov 2025 timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) zegt de recente uitspraak van het College van Beroep voor…

Lees verder »
Volgens de VvAA schiet de huidige uitstelregeling structureel tekort en leidt deze tot onnodige regeldruk en kwaliteitsrisico’s. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Jaarverantwoording: bij capaciteitsproblemen accountant uitstel mogelijk tot 1 oktober 2026

20 nov 2025 timer4 min

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) breidt de beleidsregel 'Uitstel jaarverantwoording' uit…

Lees verder »
De Belastingdienst (Shutterstock)
flash_onNieuws

Erik van Dam (VvAA): ‘Zzp-wet opnieuw op de lange baan, maar fiscus handhaaft wel’

17 nov 2025 timer4 min

De ontwikkeling van de nieuwe zzp-wet lijkt opnieuw te stagneren. Het demissionaire kabinet…

Lees verder »